Hobimizdeki dolandırıcılar hakkında

Merhaba,

Son gelişmeler üzerine hobiyle yeni tanışacaklar için bu mesajı yazma gereği hissettim.

Bu öyle bir hobi ki, fermantasyon sevgisi insanı arındırıyor sanki. Bira yapmak, hayvanseverlik, doğayı sevmek, üretmek, yardım etmek gibi güzelliklerle beraber geliyor, aynı paketin içerisinde, ayırmak pek mümkün değil gibi.

Üstüne üstlük bir de olabildiğince mükemmeli arayan insanları da barındırıyor ve kendi gibi mükemmeli isteyen insanlara sorgusuzca yardım eden insanlar buluşuyor.

Lakin böyle bir ortam içerisinde bile “babam hasta” v.s. gibi bahanelerle borç para alıp ödemeyerek onlarca yardımsever hobidaşa borç takıp, sonra bu işi londontadimi, newyorktadimi şeklinde evirerek hobi içerisinde parazit gibi çoğalan mahlukların oluşabilmesine engel olmak pek mümkün olmamış görünüyor.

Kendileri bira yapmaktan hobiye yeni başlayan birinden bir tık fazla anlarlar ama biragakkoş v.s. gibi whatsapp grubu kurarak, elazigtadimi v.s. gibi hesaplarla hobi içerisinde adeta bir virüs gibi 5 senedir yayılmaktadırlar.

Bu hobi genelinde çok iyi ve nitelikli insanlar barındırsa da tek tük size zarar verebilecek insanlar da barındırmaktadır. Lütfen bunu dikkate alınız.

41 Beğeni