Hidrometre ve Alkolmetre Arasındaki Fark ?

Şimdi sevgili dostlar forumdaşlar öncelikle herkese mehaba uzatmadan konuya gireyim.
Bir adet hidrometre aldım daha sonrasında alkolmetre isimli bir alet daha olduğunu öğrendim bu ikisi arasındaki fark nedir ? Hidrometre alkolmetrenin yaptığı işi yapamaz mı ? şimdiden teşekkürler.

Alkolmetre daha yüksek oranda alkolü ölçüyor. Bizim yaptığımız biralar %5 civarında olduğu için alkolmetre onu ölçmez.
Aslında kısaca Hidrometre alkolmetre’nin çok daha hassası diyelim.

4 Beğeni

çok teşekkürler ederim bilgi için. şarap yapımını da merak ediyorum belki onun için lazım olur ama o çok sonraki iş artık

Hidrometre yoğunluk, alkolmetre de alkol ölçüyor diye biliyorum…

1 Beğeni

şarap içinde hidrometre yi kullanabiliyorsunuz. alkolmetre distile içkilerde kullanılır, yada kolonya gibi metil alkolde. distile ile uğraşmayacaksanız alkolmetre almanıza gerek yok.

1 Beğeni

müsait olunca internetten bakıcam bu işe teşekkürler bilgi için

Verdiginiz ornek pek dogru değil arkadasim.
Metil alkol kolonyada kullanilmaz! Etilalkol kullanilir .
Metil alkolü koklamasi bile sakincalidir.
Lutfen tam bilmediginiz bir konu hakkinda yorum yapmayin. Ve yaptirmayin !
Kimya ile şaka olmaz !

2 Beğeni

kimya ile şaka yapmıyorum tabi, kimyager de değilim, kimyager bir arkadaşımın odunun kesilmesi sırasında çıkan sıvının metanol olduğunu, petrokimya ürünü olduğunu, temizlikte kullanıldığını, bir çok ucuz kolonya markasında ve ispirtolarda kullanıldığını 64-65 C lerde buharlaştığını, etilin 78 lerde buharlaştığını, bu yüzden distile ederken başta çıkan alkolün döküldüğünü anlattığından dolayı biliyorum.
siz yazınca da baktım google a ve metil in kolonyada kullanılmaması gibi yazıları gördüm. her neyse amacım ahkam kesmek değil, arkadaşımızın boş yere alkolmetre almasını önlemek. bakın bir şey öğrenmiş oldum, sizin bu kadar sert çıkışınıza gerek yok yani !

3 Beğeni

Tek tek açıklayayım.

Alkolmetre, distile alkollerin alkol oranının ölçülmesinde kullanılır. Hidrometre ise, yoğunluk ölçer.

Alkolmetre, aynı sıcaklıkta ölçülen alkolün derecesini, aynı sıcaklıktaki saf alkolün (96% değil, 100%) yoğunluğuna oranlayarak bulur. Yoğunluk prensibi baz alındığı için alkolmetre, bira ve şarapta alkol oranını vermez.

Hidrometre, aynı sıcaklıkta ölçümü alınan sıvının yoğunluğunu, saf suyun yoğunluğuna oranlayarak bulur. Hidrometreyi saf suya koyarsanız alacağınız sonuç 1.000’ dır. Örneğin, sıvının ölçümünü aldınız ve hidrometre değeriniz 1.037 çıktı. Bu, ölçümü alınan sıvı, aynı sıcaklıktaki saf sudan 1.037 kat daha yoğun demektir.

Bu yoğunluk farkından yola çıkarak da Brix bulursunuz. Brix de 100 g. çözelti içinde çözünmüş gram cinsinden katı madde miktarı demektir. Bu katı madde bizim hesabımızda şeker olarak kabul edilir…

Yani 22 Brix diyorsak bu çözeltinin 100 gramında 22 gram şeker var demektir.

4 Beğeni

Hidrometre, alkolmetrenin daha hassası değildir. İkisi benzer şekillerde olup aynı prensip ile çalışsa da alkolmetrenin kalibrasyonu saf alkole, hidrometrenin kalibrasyonu saf suya göre yapılır.

Alkolmetre ile 5% alkolü de ölçebilirsiniz ancak yoğunluk farkı prensibi söz konusu olduğu ve bira ve şarapta da yoğunluğu değiştirebilecek alkol harici maddeler de olduğu için alkolmetre bira ve şarapta kullanmaya uygun değildir.

3 Beğeni

Metil alkolü koklamak bile sakıncalı değildir. Fermente içkilerde etil alkolle birlikte metil alkol de alıyorsunuz vücudunuza. Metil alkol, odunsu maddeler olarak da bilinen selüloz ve pektin varlığında fermantasyon sırasında da açığa çıkar. Öldürücü olan, damıtılmış alkol içerisinde metanolün oran olarak, yani yüzdesinin artıyor olması.

Metanol tüketildiği zaman vücutta alkol dehidrogenaz enzimi tarafından parçalanarak metil asetat ve formaldehit oluşturur. Sizi kör edip öldüren de formaldehittir. Bu nedenle metil alkol tek başına risk oluşturmaz.

Alkol dehidrogenaz enzimi de vücutta metanol ile etanolü gördüğü zaman önce büyük moleküllü olduğu için etanole saldırır ve metanol vücuttan parçalanmadan atılabilir.

Hatta bu nedenle dip not olsun, metanol zehirlenmesi geçiriyorsa birisi ya da bu şüpheniz varsa, kaynağını bildiğiniz, markalı bir içkiyi bol bol içirip daha çok sarhoş edin. Enzimi oyalar, vücuda verilen zararı minimuma indirir, kişiyi kurtarabilirsiniz.

7 Beğeni

Verdiğim bilgi “kısaca” alkolmetrenin bizim bira işlerinde kullanılamayacağı idi.
resimde görüldüğü üzere soldaki hidrometre ile 1100 OG ile 990 FG arasını ölçebiliriz… Çoğunukla %5 civarında alkollü biralar yaptığımız için “sonuç üründe” bunu ölçmek için alkolmetre kaba kalacaktır ve hidrometre daha hassas olacaktır.
“süreç ölçümü” ve oradaki takip hassasiyetine de girmiyorum.
Kısaca Sağdaki alkolmetre ile %10 ve üzeri alkollerde verimli olur ve hidrometre bira için ondan daha hassas bir ölçüm sunar…
Diğer bilgilerinize katılıyorum.

3 Beğeni

Yok, anladım ne demek istediğinizi :slight_smile: Benim de demeye çalıştığım, şarapta 12 - 13% alkole çıkılır, birada da 10% alkole çıkılsa da alkolmetre doğru sonuç vermez.

2 Beğeni

O zaman kolonyanin metil alkolden yapilmasina tamam mi diyorsunuz ?

Yukarıda yazdığım onca şeyden buna varmanız biraz üzdü açıkcası.

Metil alkol kolonyada kullanılabilir demedim. Metil alkolü koklamak bile zararlı söyleminizin yanlışlığına değindim. Metil alkolü kolonya üretiminde maliyeti aşağı çekmek için kullananlar var ancak ben kolonya uzmanı değilim, kullanılır mı kullanılamaz mı bilmiyorum.

2 Beğeni

Metil alkolün kendisi zararsız zaten. Kana karışınca insan metabolizması metanolu formaldehite çevirdiği için zehirlemeye başlıyor. Dediğiniz gibi koklama ile bir şey olmaz. Kana karışması gerek.

2 Beğeni

yardımcı olan herkese çok teşekkürler hidrometre şart alkolmetre gereksiz olarak anladım ben :smiley:

5 Beğeni

Abi elbette kesin sonuç vermez ama geçen gün yaptığım barleywine’nı ölçmüştüm alkolmetre ile sonuç resimdeki gibi.

Ama @MagnusHomebrewing 'in belirttiği gibi saf alkol kalibrasyonu nedeniyle doğru bir sonuç vermeyebilir.

1 Beğeni

Arkadaşlar hidrometre yere düştü kırıldı içinden hsşhaş veya barut tanesi gibi taneler heryere saçıldı bir zararı olurmu,civa gibi zehirleme özelliği varmı

Kurşun parçacıkları o.

2 Beğeni