Her telden craft tarifler

arkadaşlar merhaba, deniz ürünlerine bir hayli ilgim var ve bu ürünleri içeren yemekleri yapmayı da yemeyi de çok seviyorum. Ancak geleneksel tariflerden epey sıkıldım diyebilirim. İnternet ise zaten müthiş bir çöplük bu konuda. Bana önerebileceğiniz bir deniz ürünleri kitabı var mıdır?

Detaylara takılmayı sevmiyorum ben…

Deniz ürünlerine ilginiz varsa ve geleneksel tariflerden sıkıldıysanız uzak doğu mutfağına göz atmak faydalı olabilir. Spesifik bir kitap veya internet sitesi kullanmıyorum, ilgimi çeken tarifler gördükçe (malzemelerin ulaşılabilirliğini de hesaba katarak) tarifleri aratarak ilerliyorum.

1 Beğeni

Takılmayalım hocam, içelim bence de😅 neli yapacaksınız? Ben mango aroması aldım, belki tropik olur bir şey çıkar

İlk etapta, çok geç kalmazsam karpuz var aklımda. Şeftali.
Belki elma suyu ile…
Buzlukta da 2200 gr kadar vişne var, belki onu da kullanırım.
Önerilere açığım…
Ananas?
Aroma işine girmek için senin yapmanı bekliyorum. :slight_smile:
Ekşiliği olmayacaksa böğürtlen, karadut…
Kavun?

Kafam karışık benim…

Armut Suyu & Hard Seltzer

Batum’da beğenerek içmiştik ve gelirken bolca almıştık.
1054 OG’si var.

Gazlı diye yazıyor ama baskın bir gaz yok ya da geçen zaman içerisinde kalmamış.

Nasıl bir şey olacak, bir deneyeceğim.
:beer::beer::beer:

5 Beğeni

Vallaha benim aklıma gelmişti :slight_smile: ben bunu Baküde çok severek içmiştim, orada düşes diyorlar. Şimdi aklıma düştü bak, hocam nasıl oldu bilgilendir bizi habersiz bırakma, iyi olursa bende yapıcam :slight_smile:

1 Beğeni

Turşu kurmak için kullanılan malzemeden bağımsız, litre olarak verilen bir turşu suyu tarifi arayıp duruyorum kaç gündür…

En sonunda bir bahçe aletleri markası olan Gardena’da buldum aradığımı… Bana komik geldi.

https://www.gardena.com/tr/bahce-hayati/bahce-dergisi/lezzetli-tursu-suyu-tarifi/

3 Beğeni

Bu da benim turşu tarifim:
3 litrelik kap için;
1.5 su bardağı sirke (karışık kullanıyorum)
3 su bardağı su
3 yemek kaşığı kaya tuzu
1 yemek kaşığı toz şeker
1,5 tatlı kaşığı limontuzu
1 baş sarımsak
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 kg kadar turşuluk malzeme (biber, salatalık, acur v.b)

Sirke, tuz, limontuzu ve zeytinyağını tencerede kaynatıyoruz. Kaynar kaynamaz içine şekeri de ekleyip karıştırıyoruz ve altını kapatıyoruz. Turşuluk malzemeleri çok sıkıştırmayacak şekilde diziyoruz.
Dizdiğimiz malzemenin üzerine sıcakken karışımı ekleyip üzerine maydonoz, asma yaprağı ya da nane koyup kapağını kapatıyoruz.
Afiyetle…

9 Beğeni

Dikdörtgen kızartma tavasına ihtiyacım olduğunu farkettim. Çok şık “flop” atılıyor.

5 Beğeni

İçine eklemek için hardal tohumunu da öneririm. Özellikle salatalık ve lahana turşularında çok güzel tatlar elde edersiniz.

üstünü kapatırken de taze kereviz yaprağını deneyin derim bir turşunuzda da. çok yakışıyor.

2 Beğeni

Bir not da ben ekleyeyim, defne yaprağı ve asma yaprağındaki tanenler turşuyu sertleştiriyor. Eğer yoksa az miktar kalsiyum klorid de aynı işi görür.

2 Beğeni

Közlenmiş biber…
İstediğiniz biberleri közleyin (ben üşenmedim ateşte közledim)
Kavanozlara sarımsak ile birlikte doldurun, iyice sıkıştırabilirsiniz. Kabuğunu soymuyorum ben ama istenirse soyulabilir.
1 su bardağı sirkeye bir yemek kaşığı tuz atıp kaynatın.
Kavanozlara kaynar vaziyette koyup kapağını kapatıp vakumlamasını sağlayın.
Birkaç ayda müthiş bir lezzet oluyor. Bir iyi tarafı da kilolarca biberi birkaç kavanoza sığdırabiliyorsunuz. Ben açınca çabuk bitsin diye küçük kavanozlara koyuyorum.
Afiyetle…

16 Beğeni

Bir bardak kuru üzüm (beyaz olanlardan kullandım ben ama düşündüm de, kuş üzümü, kan üzümü ya da kırmızı/siyah üzüm türü de denenebilir.)
İki bardak pancar pekmezi (üzüm de olur)
Bir bardak demirhindi ezmesi (ortadoğu kökenli olan paketlerden 2 - 2.5 adet)
200 gram sardalya
Dört orta boy kuru soğan
50 gram kadar soyulmuş taze zencefil
25 - 30 diş sarımsak
2 litre beyaz sirke/malt sirkesi
1 litre içme suyu veya R/O su
10 Kakule
8silme yemek kaşığı salamura tuzu
8 silme yemek kaşığı esmer şeker
4 silme yemek kaşığı pul biber
4 silme yemek kaşığı toz hardal
1 silme yemek kaşığı karanfil
1 silme yemek kaşığı tane karabiber kabaca dövülmüş
2 silme tatlı kaşığı tarçın
3 bardak portakal suyu
6 -7 iri jalepano

Demirhindi ile tüm sıvı malzemeyi şeker ve pekmez ile tencereye koyup altını yak. O ısınırken irice doğradığın soğan, biber, zencefil, sarımsak ve tüm baharatları sardalyayla karıştırıp yarım saat kadar ovarak karıştır. Balıklar olduğu gibi kafa kuyruk ne varsa, iç organları da ayıklanmadan konacak. Sıvı malzemeler kaynamak üzereyken altını kapat ve ovarak hazırladığın karışımın üzerine dök. Beş limonu ikiye böl, her yarımı kabaca sıkıp kalan kabuğu da karışımın içine at. Oda sıcaklığında 1 hafta kalsın sonra tercihen 15C civarı bir yere alıp on onbir ay kendi haline bırak. Sonra süzüp şişele ve en az bir ay daha bekle. Bekledikçe güzelleşiyor ona göre.
Bir litre su hariç aynı malzeme listesiyle çabuk versiyonu da yapılabilir. Bunun için tüm katı malzemeler ve baharat, taze sardalya yerine kullanacağımız 200 gr kadar salamura sardalya ile birlikte robottan geçirilip sıvı malzemeyle birlikte tencereye alınır ve kaynamaya başlayınca altı kapatılıp soğuyunca süzgeçten geçirilir.

12 Beğeni

Bir not: Bu üstteki tarif worchestershire sosu, mesajı taşıdım ama ne olduğu anlaşılmayabilir.

4 Beğeni

Palamut mevsimi gelmişken lakerda tarifi verecek bir forumdaş aranıyor. Hafta sonu internetten çeşitli tariflerden ortaya karışık deneyeceğim sanırım.

1 Beğeni

şu abimizin tarifi güzel görünüyor. umarım link açılır ; https://www.facebook.com/media/set/?vanity=zeki.kararoglu&set=a.1425553630812389

1 Beğeni

Bamya turşusu nasıl oldu @Msk

3 Beğeni

Çok güzel olmuş.
Cumartesi gelmediğin çıktı işte ortaya.
Bir diğer deyişle “busted!”
:slight_smile:

3 Beğeni

Sormayın, Cumartesileri kaçırır oldum😕 bu hafta geleyim de, hard seltzer konuşalım.

4 Beğeni