Her telden craft tarifler

Markasına göre değişir belki ama neyle temizledilerse işkembe kokusu bile yok, ben tat alamadım açıkçası.

Bim’de Maret var. Lezzetinden dediğiniz gibi şüpheliyim ben de.

Bir iskembe manyağı olarak bimde satilan Maret marka olanı, birazda markası bilindik olunca denedim. İlk parti aldığım fena değildi, iskembemsi birşey oldu içildi ama gununsonunda. Lakin bir süre sonra tek paketle danesi az oluyor 2 paketle bir deneyeyim diye 2 paket aldim. Paketleri açmamla mutfaktan kaçmam aynı dakika içerisinde cereyan etti. Aman tanrım o nasıl bir pis koku, yani yillardir iskembenin envai çeşidini pişirdim, yedim hatta kendim bile temizledim. Böyle pis kokan bir şeye daha önce rastlamadim, işkembe bile diyemiyorum. Paketleri anında iade etmek için bime geri götürdüm, kasadaki vatandaş abi paketi paketini tutmuyor çok geri getiren var falan dedi. Sonra internette de bir kaç yoruma rastladım hakikaten öyleymiş. Yani bimde satilan işkembe işi biraz şans işi. Ben bir daha almam , zaten işkembe çorbası yapmak çok zor olay değil. Yeterki işkembe alırken bol damarlı alın gerisini yukarda anlatmış olmam lazım. Afiyetle…
Not : Ürünlerin son tüketim tarihlerine 2 hafta kadar vardı yani tarih sorunu yok ilgili üründe.

1 Beğeni

Geliyor gelmekte olan… Ümitköy de gusgana diye bir kebap, kelle paça, lahmacun yapan bir yer var. Gidenler bilirler harika bir kelle paçası vardır. Neden böyle bir kelle paça yapmayalim diye düşünüp haftasonu hazır evdeyken bir deneyelim dedik, kolları sıvadık. Zor ve uzun bir süreç olacak ama sanırım buna değecek. Öncelikle gusgana daki corbamiz bu şekilde.

Corbamizi gördüğümüze göre hemen malzemeleri yazalım.
9 adet kuzu ayak
1 adet kuzu kelle
Bugün sadece çorbaya başlama aşamasını yarın da yaptıkça diğer detayları ekleyeceğim.
9 pacamizi ve 1 kellemizi yıkayıp, gözden kaçmış olabilecek tüm noktaları güzelce (kullanılmamış bir scochtbrite sünger çok işe yarıyor) elden geçiriyoruz. Pırıl pırıl yıkıyoruz, sonra tekrar yıkıyoruz. Sonra bu 2 malzemeyi 2 ayrı kaba alıp üzerleri suyla kapanacak kadar su koyup, çeyrek çay bardağı sirke döküyoruz. Bu şekilde bu arkadaşlar sabaha kadar bekleyecekler. Sabah kaldığımız yerden devam ederiz. Bu arada kelle ve paçayı yuzulmus değil utulmus tercih edin. Yuzulmuslerde pek et kalmıyor çünkü.

Sabaha kadar sirkeli suda bekleyen kelle ve paçalarımizi tencerelere ayrı ayrı aldık. Görüldüğü üzere su gayet berrak. Yaklaşık 4-5 saat kısık ateşte kaynayacaklar.

Bira kaynatmak kadar meşakkatli çorba yapma sürecimiz devam ediyor. 5 saat kadar haşlanan kelle ve pacalarimiz. Birazdan son aşamaya geçeceğim

Kelle ve paçalarımizin sularını ayrı kaplara süzüyoruz, çorbayı yaparken öncelikle pacanin suyunu, eksik kalan kısmında kellenin suyu kullanılacak. Biraz soğuduktan sonra eti kemiğinden ayiracagim. Zaten kemikten tutup salladiginiz zaman kendiliğinden ayrılıyor.

Kemiğinden ayrılan etleri doğrayıp ayrı ayrı kaplara aldık. Tenceremize 1 kaşık tereyağı 1 kaşık biber salçası alıyoruz, biraz salçayı öldürüp paça suyunu ardından kelle etini son olarak da paça etlerini ekliyoruz. Bu aşamada su göz kararı etlerin bir parmak üstünde olsa kâfi, eğer paça suyu yetmezse kelle suyundan ilave ediyoruz.

Nihayet corbamiz bitti , afiyetle…
Servis önerisi:
Sarımsak
Ev yapımı acı turşu biber
Pul biber
Sirke
Tuz
Dilerseniz 1 kase sarımsaklı yoğurtla karıştırıp da yiyebilirsiniz.

5 Beğeni

Guşgana…
Bilen bilir…
Heyecanla takip.

Biraz meşakkatli ama zor da değil. Bu arada ben beyin kavurma da yaptım, canın çekmesin diye paylasmadim😒 Beyni ılık suda yarım saat bekletince zarı umduğumdan çok daha kolay soyuldu. Zar soyulduktan sonra zaten pek bir zorluğu yok o işin. Lakin bu kelle paça biraz daha zor. Şimdi bunlar sabaha kadar bekleyecekler ya , sabah tekrar yıkayıp 4-5 saat kısık ateşte haslanacaklar. 24 saat süren bir çorba tarifi olacak. Ama kesinlikle değer. (Öyle umuyorum)

O kellenin burun kısmını kırdırdınız değil mi :slight_smile:

88 numara kasap buldum kendime, burun diş, olmaması gereken ne varsa kırıp parçalayıp veriyor kelleyi.

2 Beğeni

Bir an birasını yapacaksın sandım. Ama yaparsan da deneysel kategoride rakibin olmaz :grin:

3 Beğeni

Ben de son konuşmamızda beyin bulmak zor falan demiştim, geçen markette gördüm ve direk sen geldin aklıma.

Nihayet gusgana usulü kelle pacamiz hazir. Kendimi 2 kâse den sonra zor zaptettim. Artık gusgana düşünsün.

4 Beğeni

Gıda sektörü üzerindeki çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu sefer de leziz mi leziz, portakal aromasına kokusuna doyacağınız bir kekle karşınızdayız.

Öncelikle malzemelerimizi verelim:

• 3 yumurta
  • 2 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı un
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2 portakal

Öncelikle un, kabartma tozu, vanilyayı büyükçe bir kaba alıp bir çırpma teli ile karıştırın.

Portakallardan en fazla aromayı almak için ben blender kullanacağım. Biraz sıvı olmasını sağlamak için portakalları kabuklarıyla birlikte blendere atıp yoğurdu da ekliyorum. (Blenderiniz yoksa, portakalların suyunu sıkıp kabuklarını rendeleyerek yumurtaların sarılarıyla birlikte una ekleyebilirsiniz.).

Yoğurt ve portakalları bir iki dakika blenderda karıştırın.

Unu ve diğer kuru malzemeleri eklediğiniz karışıma iki yumurta sarısı ekleyin, yumurtaların akını da ayrı bir kaba alın. Sıvı yağınızı, portakal - yoğurt karışımınızı da una ekleyip çırpma teli ya da bir spatula ile güzelce karıştırın.

Yumurta aklarının üzerine şekeri ekleyip mikserin en hızlı devrinde 3-4 dakika kadar çırpın.

Çırptığınız yumurta akları ve şeker karışımını da unla hazırladığınız karışıma karıştırın ama karıştırma işini olabildiğince yumuşak hareketlerle yapmaya özen gösterin.

Bundan sonrası aynı zaten. Kalıbınızı yağlayın.

180 derece fırında 40 dakika civarında sürecek pişmesi ama ara ara kontrol etmeyi de unutmayın zira fırından fırına fark ediyor.

Yumm!

Soğumasını bekleyip kalıptan çıkarın.
Portakal dilimleri ve bir iki yaprak nane eşliğinde servis edin.

Afiyet olsun.

15 Beğeni

Portakalla kakao da çok yakışıyor birbirine. İçine; kalıba dökerken iki yemek kaşığı karışmış içi karıştırma kabında bırakıp, yarım tablet bitter %85 çikolata rendeliyorum bende. Onu da üzerinde gezdiriyorum, ince bir kat kıtır kıtır bir katman oluyor. Miktar keyfe göre ayarlanabilir tabi.

Bu arada portakalları karıştırıcıdan geçirmek süper fikirmiş, rendeleyip suyunu sıkıp atıyordum ben, fikir için teşekkürler!

1 Beğeni

En son yaptığım Belgian Wit’a da bu şekilde ekledim ben. Çok acaip bir aroma kalmadı ama denedim en azından.

Kakao ile aram çok yok ama bir dahaki sefere deneyeceğim sevgili dostum. :slight_smile:

1 Beğeni

Ellerine sağlık! Enfes görünüyor.
Aynı tarifi azcık değiştirerek denedim bugün.
Portakal yarine greyfurt kullanmak istedim. (çok severim:)) Kullandığım greyfurtlardan yalnız yarısının kabuklarını dahil ettim olaya. Evet biliyorum greyfurt acı olur. Evet, portakal gibi değil. Ama 2 su bardağı şeker vardı tarifte. Ben de fazla fazla kullanacağımız bu şekere güvendim.
Kaçınılmaz son, kekim greyfurt acısı oldu :scream: :scream:
Şükür ki karışımın yarısını da @CavcavAli dediği gibi kakaolu yapmıştım. Oralarını yiyorum nam nam :sweat_smile:
Bu greyfurt kabuğunu nasıl ehlileştireceğiz? Biram da greyfurtlu olsun isterken :roll_eyes:

3 Beğeni

Beyaz kısımları kullanmıyoruz, kendiliğinden ehlileşiyor. Kabuğu rendeleyin beyaz kısmı almayın, çok daha az acı oluyor.

2 Beğeni

Afiyet olsun, denediginize sevindim.
Komşum geçen hafta başında greyfurt vermişti ve biz de bir acı kek tecrübe ettik.
Beyaz kısımları almazsanız o kadar acı olmaz muhtemelen.
Sanırım miktarı azaltmak da işe yarayacaktır.

1 Beğeni

O zaman bi Tokat kebabı tarifi de mi olsa ne :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Beğeni

20 karakterlik kaşınıyor :slight_smile:

2 Beğeni

Aman dikkat…
Aslındab en böyle konu açarak pek doğru bir şey yapmadım sanırım.

Bunları da taşıyacağım, sen de aşağıdaki başlık altından devam et istersen.

Ama fırın lazım ona…

1 Beğeni