Hard Seltzer Kurtarma

Merhaba arkadaşlar. Hepinizin bildiği üzere hard seltzer deneyen birçok üye var forumda. Ben de merak edip deneyeyim dedim ve Biraburada tarifinin birebir aynısını denedim. Şuan 17 gün olmasına rağmen maya çok az çalıştığı için ürün çöp olmak üzere. Sorum şu. Bu ürünü kurtarmam mümkün mü. Mümkünse ne yapmalıyım. Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim.

Ölçüm aldınız mı? Hard seltzer sadece şekerle kurulduğu için bira gibi krausen oluşturmasını beklemeyin. Maya besinsiz yapmayı ben beceremedim.
Cider için de özelden sormuştunuz, buradan yanıt vereyim. Cider da besin kullanmadım, ekmek mayasını sıcak suda bekletip besin yaparsanız cider da istenmeyen tat oluşabilir.

1 Beğeni

Ben de benzeri bir durum yaşadım. 1050’den 1020’ye düştü ve durdu. Elimde son kullanma tarihi 3-4 ay geçmiş M54 vardı, onu atıp kovayı tekrar kapattım. 10 gündür çalışmaya devam ediyor. Bakalım sonuç ne olacak ama tahminimce fermantasyon tam olarak tamamlanacak.

Güncelleme : Şimdi ölçüm yaptım, 1000’e düşmüş ama az da olsa baloncuk çıkıyor. 2-3 güne 23 litre şıraya marketten aldığım 1 litre %100 kırmızı meyve suyunu karıştırıp şişe başı 1 adet 2gr kesme şeker ile şişeleyeceğim.

Eğer beğenirsem ve tekrar yaparsam Akgün Abi’nin dediği gibi mutlaka maya besini kullanırım.

1 Beğeni

Henüz hidrometre kullanmadım. Birkaç günde bir tadına bakıyorum. Çok net şekilde belli oluyor tadı. Aşırı şekerli bir tat var hala.

Benim maya hala çalışıyor. Üzerine başka maya atsam problem olmaz mı sizce. Bu yaptığınızda
maya besini kullanmadan mı 1000 e düşürdünüz.

Hocam elinizde ölçü aletleri varsa “az şekerli kahve tadında”, “kulak memesi kıvamı”, “abdest suyu sıcaklığı” gibi kavramlardan uzak durup gerçek sonuçlara ulaşmanız mümkün. Yoksa bir şey diyemem elbette.

6 Beğeni

Vaay Soyhan hoşgeldin uzun bi aradan sonra,bu arada mutluluklar dilerim

2 Beğeni

Teşekkür ederim abi, forumdan ve kaynatmadan uzak kaldım bir süredir, evlenme taşınma falan derken, anca bu arada hard seltzer için basit kurulum yapabildim. Bundan sonra bira kaynatmaya devam :slight_smile: maltların SKT’si de geçti ama bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum, en azından umuyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Yani ben 1020’de kalınca feda edecek de mayam olunca şansımı denedim. Maya besini kullanmadım.

Makineyi satıyordun bi ara,bulldogunu

Evet abi 40lt kapasiteli bir cihaza geçeyim diye düşündüm de şimdi vazgeçtim ya kovaya 3-4 lt fazla girmek için sistemi değiştirmeye değmez sanırım. Bulldog’la devam edicem

@Durul abi bu arada satılık konusunu silemiyorum. Ne yapmak lazım biliyor musun?

Sileriz zaten üstünden de çok geçti veya vazgeçtim yazarsın😉

1 Beğeni

Hatta sildim bile,bulldog candır

Teşekkür ederim abi :slight_smile: aynen ilk göz ağrımız bulldog candır

1 Beğeni

Valla aslan hgibi çalışıyo,ön gösterme kısmını streçle falan kapattım,oradan su,nem almasın yeter

Kargaya yavrusu şahin gibi gelirmiş. Orasını strecle burasını bantla, pompayı musluktan absürt bir şekilde bağla devir daim yap. Sonra gel burada makinayı öv.

Not : Jet30 u olanlar kulübü. :joy:

3 Beğeni

Pompada absürdlük yok yaw “binlerde batch(!)’ yaptım tık demedi valla,bi sıvı kaçırdım ekrana o kadar,taş gibi valla

1 Beğeni

2_org

Buna anlat Durul bana değil.

1 Beğeni

Jet30 su geçirmezmiş @Durul abi, öyle diyolla :grin:

1 Beğeni

O reklamı çeken market battı ya, hatırlayan bi benim sanıyodum :joy:

7 Beğeni