Hangi Tip Fermenter Kullanıyoruz?

Bira hazırlarken kullandığınız pişiriciler ile ilgili anket dışında bir diğer önemli ekipman süphesiz Fermenterler.

Bu ankette, CraftbiraTR kullanıcılarının tercih ettiği popüler fermenter tipleri ile ilgili forum kullanıcıların tercihleri ankette seçmeleri ve deneyimlerini paylaşmaları yararalı olacaktır kanaatindeyim.

• Plastik Fermenter
    • Çelik Fermenter
    • Konik Fermenter
    • Cam Damacana
    • 19 LT Damacana
    • 5-10 LT Kullan-At Plastik Damacana
    • Cornelius Keg
    • Sanke Fıçı
    • Süt Güğümü

0 oylayanlar

Çelik bir ters konik fermenterim olsun isterdim maya ayırmalı olanlardan,belki @Piizman Gökay yapar bir gün

1 Beğeni

Almanya’da bile fiyatlı.

Gerçekten ihtiyaç yok. En azından büyük çaplı ticari işletme değilseniz ve tanklarınız devasa değilse, ev ortamında tamamen amerikan göz boyama imajı.
Maya ve tortu musluk seviyesi altında kalıyor, temiz birayı yukarıdan aktarıp veya şişeleyip kalanı dipten almak oldukça basit.

1 Beğeni

Valla ben biraz gözüm boyansın istiyorum ne yalan söyleyeyim :slight_smile: çok hoşuma gidiyo, yanyana dizerdim.

Açık konuşmak gerekirse ülkenin %95’inin resmi fermentörü 5-10 lt. lik pet şişe veya 19 lt.lik damacana iken, daha düz halinin ücretini karşılayabilecek ekonomik ferahlıkta yaşayan insan sayısı da hayli az iken, böyle bir yatırım yapıp, daha yüksek fiyatlı bir ürün ortaya çıkarıp satılmasını beklemek vs. bu şartlarda ne yazık ki manasız…

2 Beğeni

SS brewtech Amerikan ama sanırım. Yani Almanya’da da ithal statüsünde.

Herşeye rağmen uygun fiyatlı ürünler statüsünde değiller tabi.

Nispeten ulaşılabilir çözümlerde var tabii

https://www.hobbybrauerversand.de/Brew-Monk-Fermenter-30-Liters

Ama 100 liralık kovadan 1300 liralık bir (Almanydan kaptık koyduk bavula fiyatı ile tabi) Konik çeliğe geçmek önemli bir zıplama. Ben Yine imkan olsa çelik fermenter olayına girerdim. Şu 8 kelepçeli olan model gayet sağlıklı ve dayanıklı duruyor.

1 Beğeni

Bu işte yaa,:clap:fiyat da harika

https://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_122&products_id=843&zenid=efff75f18207527c2ce1e15ab19d4609
Bu da var,bu siteden alışveriş de yapıyorum

2 Beğeni

Güzel paylaşım. Gördüğüm en düşük fiyatlı Grainfather bu sitede imiş meğer (788 EUR)

Brew Monk, jet 30 diye getirilen marka. Diğerleriyle (ss brewtech spiedel vs) arasında kalite farkı da var. Tahminimce yakın fiyatlara yerli çözümler (konik olmamak kaydıyla) tercih edilebilir.

Konik görüntü olarak bence de oldukça hoş fakat işlevsel olarak göz ardı edilebilecek etkileri olur diye tahmin ediyorum. Yani konik brewmonk yerine düz tabanlı yerli bir çelik çözüm tercih edilebilir.

Tabi ben tortu mayası kullanmak yerine önce çoğaltıp kullanma taraftarıyım artık biraz, konik fermenterde bu tortu-maya ayrışması gözle görülür biçimde daha iyi oluyorsa belki düşünülebilir. Yoksa en büyük artısı kozmetik gibi duruyor.

Brouwland de vergi düşüyor eğer ülkeyi satış sınırları dışında seçersen.

1 Beğeni

Bu rakama kabaca %20 gümrük vergisi(kabaca diyorum çünkü sadece ürün faturasindaki rakama göre yapmıyorlar vergilendirmeyi) 0.80 TL damga vergisi ve 8 TL gümrüğe sunum ucreti de eklenerek kaba Bi tutar çıkarılabilir ortaya.

1 Beğeni

fermenter ısı kontrolü için mini buzdolaplarında yükseklik limitleri belli. Çelik olan fermenterler, mini buzdolabınada hava kilidi olmadan da girebildiği için avantajlı görünüyor.

Benim mininin sebezelik tavan arası 47 cm. Kısa airlock takılı plastik fermenter nazlana nazlana girecek gibi görünüyor.

1 Beğeni

Süper bilgi. Alibabadan pazarlık ve kargo ödeyerek aldığım benzer ürünlere farklı vergiler ödedim gerçi, biraz şans faktörü de var :grinning:

100 dolar ürüne, 60 dolar kargoya ödediğim ürüne 100 lira vergi ödediğim de olmuştu.

1 Beğeni

Özellikle Çin siparişlerinde alıcı satıcı ile irtibat kurup ürün bedeli olarak çok dusuk rakamlar yazdırdığı için gumrukteki memurlar(PTT memuru) sadece ürün bedeline bakmayıp, rayice ilişkin bir kanıya varmak için İnternetten araştırma da yapabiliyor Çağrı. Bu farklılıklar o nedenle genelde.

2 Beğeni

Ben alabilirsem farklı bir ülkeye iş amaçlı gittiğimde alacağım. Gideceğim ülkeler AB içinde yer aldığında bildiğim kadarıyla oraya vergi dahil oluyor.

Ama emin değilim.

Tabi, doğrusu da o. Fakat yüksek beklediklerime düşük gelen de olmuştu şaşırdığım biraz da buydu :grinning:

Taaaa yıllar yıllar önce, internetten böyle fiyat araştırmaları kolay olmadığı zamanlarda ve daha katı gümrük limitleri yokken, sıklıkla yapılan yurtdışı alışverişlerinden önce bir abimiz bilgisayar için sıvı soğutma sipariş etmişti. Gümrüğe takılmış, Topkapı’daki gümrük merkezine gitmiş, memur ürünü kutudan çıkarmış ne bu diye sormuş. İşte abimiz başlamış anlatmaya bilgisayarda işlemciyi soğutmakta kullanılıyor, içindeki sıvıyla ısı transferini daha hızlı ve sessiz yapıyor falan diye. Memurda biraz düşünmüş taşınmış ürünü incelemiş ve “radyatör bu” demiş :rofl: E haksız da sayılmaz zaten :grinning: O zaman radyatöründe yüklü bir vergisi vardı onu ödeyip ürünü almıştım demişti abimiz :grinning:

Referans için ürün görseli (kasanın dışındaki siyah blok)

2007hydrx1

3 Beğeni

Evet kasada ülkeye ait vergiyi ödersiniz, fakat havaalanında uğraşırsanız vergiyi geri alma ihtimaliniz var. Tam olarak prosedürü bilmiyorum, bir boş zamanınızda araştırın istiyorsanız.