Hangi çelik daha iyi? 304 316 430 karşılaştırması

Tam tahıl biraya geçenlerin ihtiyaç listesinde -eğer makina almayacaksa- çelik tencere/kazan ilk sıradadır.(Alüminyumu düşünmeyin bence)
Çelik kazanların çok geniş fiyat spektrumuna yayılmasının nedeni çeliğin cins farklılığındandır.Bu yazıda en tercih edilen çelik cinslerinin (430 &304 &316) özellikleri anlatılıyor. Son tercih yine sizin…

       304 vs 430

Paslanmaz çelik alaşımları olan 304 ve 430 genel olarak birçok benzerliğe sahip olmalarına karşın birbirlerinden ayrıştıkları özellikleri de mevcuttur. Bu farklılıklar temel olarak alaşımların kullanım alanlarının farklılaşmasına neden olmaktadır. Genel yapıları itibariyle kimyasal bileşim, manyetik özellikler, işlenebilirlik ve maliyet açısından ayrışan 304 ve 430’un bu farklılıklarını ve kullanım alanlarını yazımızın devamında ele alacağız.

Kimyasal Bileşimdeki Farklılıklar Nelerdir?

304 Kalitede %18 krom dayanıklılığı ve %8 nikel yumuşak parlaklığı içerir. Krom ve nikel içeriği açısından zenginlik gösteren 304’ün kullanım alanlarını etkileyen pasa ve korozyon oluşumuna karşı dirençli oluşudur. %18 krom ve %8 nikel alaşım sıklıkla çelikten imal edilen çatal, bıçak, kaşık gibi sofra ürünlerinde kullanılmaktadır.

430 kalite %18 krom içerir fakat nikel içermez. Krom bazlı olan bu alaşım da paslanmaz çelik özelliği göstermekle birlikte fiziksel görünüm açısından daha etkileyici bir yapıya sahiptir. Doku, görünüş ve dayanıklılık açısından gelişmiştir. 304’e kıyasla daha mat bir görünüşü vardır. 304 ise daha parlaktır.

Manyetik Özelliklerindeki Farklılıklar Nelerdir?

304 ile 430 arasındaki farklılıklardan birisi de 304’ün mıknatıslanma yapmamasıdır. Bu durum sebebi ile de manyetik özellikleri açısından ayrışırlar. 430 SS derecesi ferritik olan bir alaşım olmasından dolayı manyetik olarak varsayılmaktadır.

İşlenebilirlik Farklılıkları Nelerdir?

304 ile 430 arasındaki farklılıklardan birisi de bu alaşımların işlenebilirliklerinde ortaya çıkmaktadır. 304 nikel ve krom içeriği ile şekillendirilmeye ve kaynaklanmaya daha müsait bir yapıya sahipken 430’un şekillendirilme süreci daha çetrefilli ve zor olmaktadır.

Maliyet Farklılıkları Nelerdir?

430’un daha bilindik ve düşük fiyatlı olması nedeni ile sıklıkla 304’e alternatif olarak tercih edildiği görülür. Buna karşın en sık tercih edilen alaşım 304’tür.

Kullanım Alanlarındaki Farklılıklar Nelerdir?

304 suya daha dayanıklı bir yapıya sahip olması sebebiyle, daha çok korozif uygulamaya maruz kalınan bir alanda kullanılır. Bu alanlar genellikle büyük mutfakların tezgah ve armatürleridir. 430 ise daha çok fiziksel olarak sarsılma ve darbeye maruz kalabileceği alanlarda tercih edilir bu alanlar genellikle otomotiv döşeme olarak bildiğimiz makine ve araçların iç kısımlarıdır.

       304 vs 316

304 tip ve 316 tip alaşımların arasındaki farklılıkları ortaya koyabilmek adına öncelikle ikisinin de özelliklerini ve yapılarını ele almakta fayda var. Alaşımlar arasında ortak noktaların çokça bulunmasına rağmen içeriklerindeki bileşen farklılıkları doğal olarak ürünlerin dayanıklılık, manyetizm ve kullanım alanlarını da farklılaştırmaktadır.

304 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikleri

304’te %18 krom ve %8 nikel bulunmaktadır. Bu bileşen ile görüntü olarak mat ve doku olarak daha kaliteli bir yapı elde edilmektedir. Genel olarak 304 kalite ile diğer çelik türleri kıyaslanarak kullanım alanları arasında farklılıklar ortaya konulur. Bunun nedeni ise suya dayanıklı olma özelliğine sahip olan 304’ün dünya çapında en yaygın talep gören tür olmasıdır. Şekillenebilirlik açısından oldukça avantajlı olan 304, karbon çeliklerine kıyasla işlenilebilirliği daha düşüktür.

316 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikleri

316 tip kalite paslanmaz çeliğin bileşenleri %16 krom, %10 nikel ve %2 molibden içerir. En yüksek kalite paslanmaz çelik grubunda yer alan 316, oldukça dayanıklı bir alaşımdır. Korozyona karşı oldukça yüksek bir dirence sahiptir; asit ve deniz suyu gibi etkenlere karşı bozulmaya karşı koyabilir. Mıknatıslanma özelliği yoktur ve kolay şekillenebilirler.

304 ve 316 Arasındaki Farklar Nelerdir?

316, 304’e kıyasla daha fazla nikel oranına sahiptir ve buna ek olarak %2 molibden içermesi nedeni ile dayanıklılık açısından 304’ten ayrılır. 304 ile oldukça yakın seviyede mekanik özelliklere sahip olan 316 genel olarak 304 ile benzer yapıda olmasına rağmen klorit ortamda bulunduğunda çekirdeklenme paslanmasına karşı 304’e göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle eğer yapılacak olan uygulama ve elde edilecek ürünün kullanım ortamında daha yüksek bir direnç ve koruma isteniyorsa 316 tercih edilmelidir.

12 Beğeni

Unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ne kadar dirençli olursa paslanmaz çelik paslanabilir hem de çok kolay. Karbon çeliğe yada paslı bir yere temas ederse paslanacaktır. Çizildiği durumlarda da dış etkenlere karşı duyarlı olacak ve yine paslanacaktır.

4 Beğeni