Hangi bira yapma makinesi

Merhaba,

Tam tahıla geçmeyi düşündüğüm, bu süreçte, bir çok video izliyor ve kullanılan ekipmanlara da ayrıca bakmaya çalışıyorum.

Kaynatma kazanı, elektrikli ısıtıcı, pompa, serpantin vs diye bakarken, malzemeyi bulmanın zorluğunun yanı sıra, bazı basit işler için dahi olsa, malzeme veya usta bulmak toplamdaki harcamanın daha da artmasına yol açabilir. (En azından bende bu intiba oluştu.)

Hangi bira yapma makinesi, tam tahıla geçmeyi düşünen herkesin cevabını aradığı sorudur diye düşünüyorum.

Bütçeden ve ulaşılabilirliğinden bağımsız düşünerek yorumlarınızı rica ediyorum.

Sonrasında arayacak olanlar için, ilk etapta aklıma gelenlerden bazılarının isimlerini ve linklerini paylaşıyorum.

* Zafer Doğan (Yerli üretim)

* Braumeister

* Buldog Brewers

* Robobrew (Gen 3)

* Klarstein

* Grainfather Connect

* Jet 30 ve benzerleri

Eksik kalan benim bilmediğim ve unuttuklarımı yazarsanız ilk mesaja ilave edebilirim.

Selamlar

4 Beğeni

Jet 30 kullanıyorum 10 küsür batch olmuştur memnunum, arkadaşımda grainfather var aynısının daha ince işçilik daha iyi mühendislik yapılmış hali bence. En büyük farkı counterflow chiller ki onun artı mı eksi mi olduğu tartışılır. Bulldogun türkiyedeki versiyonunda pompa yok musluğa takılan bi pompa çıkıyo diye hatırlıyorum ki bence büyük bi eksi. Braumeister bambaşka bi dünya ama fiyatının karşılığı mıdır bilemiyorum.

4 Beğeni

Klarstein, buldog brewers ve jet30 birbirine çok yakın modeller.
Grainfather connect
Braumeister farklı ürünler.
Robobrew daha önce duymadım.

Şurada birçok ürün hakkında paylaşımlar var:
Klarstein, braumeister, grainfather .vb…kullanıcı görüş ve yorumları.:blush:

https://hobbybrauer.de/forum/viewforum.php?f=22

Not: ben grainfather kullanıyorum. Memnunum.
Yaklaşık 15 kurulum yaptım ve iyice makineye hakim olmaya başladım.

2 Beğeni

Çok fazla bilgi sahibi olmasam da zaman zaman bakıyor ve kendimi, bir gün gelir de alırrsam diye hayaller kurup Jet30 düşünürken yakalıyorum. Üst sınıf ve pahalı olanları geçtiğim zaman, Zafer Bey’in üretimi, Jet 30 ve Bulldog arasında Jet30’u daha cazip bulmam büyük oranda estetik ağırlıklı bir karar. İşçilik ya da malzeme olarak birbirlerine çok yakın olduklarını tahmin ediyorum ama pompanın gizli olması ve cam kapak gibi olmasa da olur türünden farklılıklar hoşuma gidiyor.

4 Beğeni

Tüm makinelerin bana göre iki avantajı ısıyı sürekli sabit tutabilmeleri, ve kademeli mayşelemeyi kolaylaştırmaları.
Nadiren kulübün Bulldog’unu kullandığım için makinenin bana göre eksileri artılarından fazla.
Belki diğerleri Bulldog’tan değişiktir ama markaya özel yazacak olursam;

• Sepet sadece dipten delikli, özellikle süzme aşamasında işi uzatıyor.
  • Seviye göstergesi içeride olduğu için okuması zor.
  • Dar ve uzun olduğu için özellikle az su alıp maltı karıştırmak son derece zor.
  • Çin malı pompaya ne kadar özen gösterirseniz gösterin gün gelip tıkanacaktır (bu bağlamda, dahili pompaya göre aslında avantajlı. içeri müdahale gerektirmiyor).
  • Elektronik pano hassas. Makineyi temizlerken su kaçmamasına aşırı dikkat gerektiriyor.

Makine sevmeyen biri olarak tavsiyelerim…
Benim gibi “sonra temizleriz yeaa” kafasındaysanız, counterflow yerine normal serpantini tercih edin.
Temizleme rahatlığı ve kaza eseri devrelere zarar vermemek için sökülebilir panel varsa , ya da en azından en iyi yalıtımlı olanı tercih edin.
Diğer parçaların rahat sökülür takılır olması avantajlıdır.
Varsa, harici seviye göstergeli bir cihaz tercih edin.
Varsa, her tarafı delikli sepeti olanı tercih edin.

Son olarak. Yanılmıyorsam sadece Speidel gerçekten garanti verebiliyor. Farklı bir marka seçtiğinizde problem çözümünde yalnız olma ihtimalinizin yüksek olduğunu göz ardı etmeyin :slight_smile:

7 Beğeni

Abi sepet yandan da delikli olsa dışarı akabilir,sadece diğten delikli olması mantıklı
Pompanın harici olmadı da bulldog için avantaj
Hacmi 30-32 lt olması dezavantajı
Litre göstergesi dışarıda da olmalı ama bu yapılabilir bir şey,bir kalemle bile dışarıdan çizilebilir
Ama kademeli programlaması yok bulldogun,jet 30 un var mı bilmiyorum
Ama ben bulldog kullanan biri olarak ben aldığımda grainfather veya jet 30 yoktu sadece uçuk fiyatıyla speidel vardı tüm bunlar olsaydı grainfather alırdım net

5 Beğeni

Yüksek hacimli bir çay makinesi ile toplam maliyeti 1000 TL civarında harika bir bira yapma makinesi yapılabilir aslında. Çok da zor bir iş değil , lakin zaman ve biraz sanayii esnafı gezmek gerekiyor.
Bir gün yapacağım, eminim :grin:

3 Beğeni

Ben herhalde kafamdaki ideal makineyi tarif ettim sanırım :slight_smile:

Bu bence son derece gereksiz. Kaçımız yapım sürecinde ortadan kayboluyoruz ki. Zaten en fazla uzak kalabileceğimiz süre 1 saat, haydi kademeli otomatik olsa 2 saat. Onun haricinde hep biranın başındayız :wink:

6 Beğeni

Benim 23 litrelik çay makinem var. Bütün alet edavat yaklaşık 1000 liraya mal oldu. Bir kere kademeli mayşeleme denedim çok zor olmuyor ancak kazanın kendi termostatı 60 dereceye ayarlıyken yaklaşık 70 derecelere çıkıyor. Onu iyi ayarlamak lazım. Çin’den stc 1000 aldım haftaya kurup kazanın kendi termostatından kurtulmuş olacağım.
Genel anlamda çok memnunum diyebilirim.

3 Beğeni

Var abi 6 kademe 6 şot alarmı var

1 Beğeni

Buldog brewer i ilk alanlardanım 80 in üstünde bira kaynattım oldukça memnunum . Tam bir fiyat performans makinası diyebilirim. Buldog u almadan önce çay otomatı su ısıtıcı vs üzerine yoğunlaşmıştım maliyet bakımından çok absürt bir fark olmadığından hem de yapılış amacı bira üretmek olduğu için daha derli toplu olan buldog u seçtim . Şimdi bir sorun yaşasam tereddütsüz Buldog yada muadilini seçerim.

3 Beğeni

Sepet yandan sepetin tümü delikli olsa dışarı akar ve dipteki malttan şerbet geçmez.
Ancak dipteki sepete yakın 5-10 cm yükseklikteki kısımda yandan da delikler olabilir.
Bu 5 kg lık maltın yaklaşık 3-4 kg ı deliksiz bölgede ve yukarda kalması demek. Dolayısıyla yağmurlamada fayda sağlar.

Bunun haricinde kazanın yada sepetin çapı 5 cm gibi daha büyük olsa dipteki sepetin çapı büyük olacağı için yağmurlama ve devri daimde rahatlık sağlar.
Ben tahılı 1.3 mm merdane aralığı ile kırmama rağmen 6 kg üstü maltta yağmurlama sıkıntılı.
Makine üreticisi pirinç kabuğu kullan diyor. Ama o da bizde yok maalesef.:blush:

5 Beğeni

22 litre su kazanım var.
Para gömüp masraf yapıp alet adavet taksam yapacağım bira yine aynı bira olacak.

Tek kârı torbasız kurulum olur. Bu da bu ekonomide fiyat farkına değmez bence.

1 Beğeni

çay kazanı su kazanı ıkıncı el bulmak kolay oluyor ama malt değirmeni kazandan daha pahalıya geliyor ve tek basına değirmen bana çok pahalıymış gibi geliyor aliexpresste bile 50dolar. altı üstü iki paslanmaz çubuk. İnternette her ebatta uzunlukta kalınlıkta paslanmaz 304 içi dolu çubuklar satılıyor iki tanesi 50-60 liraya falan geliyordu en son baktığımda, düzeneği de biraz inceledim, merdane aralığı ayarlanabilir şekilde yapamayabilirim ama sabit aralıkta hiç aralığı bozulmayacak şekilde kolayca yapılabilecek bir düzenek tek sorun internetten aldığımız milleri nasıl işletebiliriz. Zafer bey’in değirmeninin helis kanallı olduğunu söylemişti, aramızda tornadan anlayan arkadaşımız varsa olur mu bu iş acaba :smiley:

2 Beğeni

Makine kullanarak bira yapabilsem ve yorumlasam daha objektif olurdu ama böyle bir imkanım olmadı henüz. Ama geçen yıllarda, yani daha ekonomik krizin olmadığı ve ülkede makine çeşidinin arttığı zamanlarda epey bir araştırma yapmıştım internet üzerinden. Forumlarda ve kıyaslama videolarında fiyat performans olarak grainfather öne çıkıyordu. Bana hitap eden modeli ise en basit temel düzeyde olan jet30’du. Tabi şimdilik ondan da vazgeçtim.

@magunay’ın deyimiyle "garibanfather’a devam :smile: Garibanfather nedir diye merak ediyorsanız fotoğraf ektedir… :smile:

4 Beğeni

Ben de geçen yıl elektrikli bir makina konusunda çok gelgitli zamanlar yaşadım. 25 litrelik bir silindirik çelik tencerem var. Derken huzuru 40 litrelik bir mash tun ile buldum. Gayet memnunum. Uygun bir zaman fotoğraf çekip buraya ekliyeyim. Bir alternatif olarak belki başlığa bakan arkadaşlara fikir verebilir.

1 Beğeni

Merdane aralığıda ayarlanabilir şekilde yapılabiliyor, silindirin üzerine baskı da yapılabiliyor ( ismini unuttum küçük baklavamsi çıkıntılar. ) Cokda maliyetli değildi araştırdığım zamanlar , lakin sanayii esnafı ile uğraşmak ayrı bir sanat. Bir kaç hafta gittim gezdim, yavaştan silindirleri felan alacaktım ki , tuğra marka hububat değirmeni denkgeldi onu aldım. Memnun olunca da bir daha ugrasmadim. ( Sanayii esnafının etkisi büyük tabii ugrasmamamda)

6 Beğeni

Braumeister ve Grainfather karşılaştırılmış, izlemek isteyenler için buraya link bırakalım.

Bölüm 1

Bölüm 2

2 Beğeni

Bu da part 3

4 Beğeni

Bu arkadaş braumasterı daha çok beğeniyor
Grainfatherın artıları;
Verimi %5 daha fazla çıktı ve daha berrak mayşe ve wort elde etti
Yalnız soğutmada pompa devamlı tıkandı
Braumasterda ise,mayşe ve kaynatma ısılarına daha çabuk çıktı(10dk fark) oluştu
Soğutmada ise grainfather 30 iken grainfather 72 idi,yani süre olarak özellikle soğutmada büyük fark oluştu bu vatandaşın yaptığı deneyde,bu süre farkının totalde 1 saat civarı olacağını tahmin ediyorum

5 Beğeni