Grumpy Old Bugger (G.O.B) Pilsner Bira Kiti

Grumpy Old Bugger bira kitleri ile ilgili yazılmış bir şey bulamadığım için Pilsner kiti ile ilgili tecrübemi paylaşmak istedim. Üzerinden 4 ay geçti ve çoktan tükendi. Kuytuda unutulmuş bir şişe ile yeniden tatma fırsatı buldum. Hani uzun zamandır giymediğiniz bir pantolonun cebinden para çıkar da mutlu olursunuz ya öyle bir şey :slight_smile:

Kitin kendi mayasını kullanılarak 1 kg dextroz+200 gram toz şeker ekleyerek 23 litre olarak kurmuştum. Kovada 14. Gün ardından şişelemiştim.

Onuncu gün ilk açtığım şişede tat oturmamıştı ve maya tadı vardı. 20. Güne yakın açılan şişelerde maya tadı oldukça azalmış; oturmuş bir tat ve yoğun köpük vardı. 30 güne yaklaştığında ise tadı, gazı, köpüğü tam oturmuştu. O zaman tadını beğenmiştim. İlk yaptığım biralardan olduğu için psikolojik olarak çok beğenmiş olabilirim dur bir daha tadayım diyerek kuytuda bulduğum şişeyi açmış bulunuyorum…

Malt özü kullanılmamış olmasına rağmen biranın tadı tatmin edici. Bekleye bekleye tam olmuş. Maya tadından kokusundan eser yok. Tortu şişe dibine oturmuş. Dökerken yerinden oynamadı. Şerbetçi otu acılığı Pilsner bir biraya göre kararında. Sek ve ferah bir içimi var. Malt özü ile yapılırsa ve daha iyi bir maya kullanılırsa üzmez bir kit olacağını düşünüyorum. Özellikle modifiye edilmek üzere fiyat performans ürünü olarak satın alınabilir bence. Şu anki vinomarket fiyatı 99₺
Edit: Ürün paketi üzerinde Türkçe açıklama ve kullanım kılavuzu da mevcut. Sonradan yapıştırma değil. Paketin orijinalinde mevcut.

4 Beğeni

Ben geçen yıl yapmıştım bu kiti, sadece şekerle ama rengi sizinkinden koyu (hatta baya koyu) olmuştu… İlginç geldi bana bu renk farkı.
Kit lezzet olarak iyiydi gerçekten, çok pilsner’e bayılmasam da yaz vakti iyi gitmişti :slight_smile:

1 Beğeni

Sizin kurduğunuz kitin renginin buna göre bayağı koyu olması bana da ilginç geldi. Malt kullanmadan 1 kg dekstroz ve 200 gram şeker kullanmıştım. Paylaştığım resimdeki renk pilsner bir biraya daha çok oturuyor. Sizin kurulumunuzdaki renk koyuluğu neden olabilir acaba?

Hiç bilemedim şimdi, suyu da az koymadım aslında… şimdi hatırlamıyorum ama 21 litre falandır muhtemelen… Belki de kitin önceki partilerinde renk farkı olabilir…

Bu firmanin ipasından 2 adet kurduk ikisi arasinda bile renk farki olustu hatta yanlislikla pilsner mi aldık diye suphe ettim :joy:

2 Beğeni

@wildtrak peki renkleri saymazsak IPA kitlerinden memnun kalmışmıydınız? Renk farklılıkları oluyorsa aklıma renklendirici şurup kullandıkları geliyor.

Ben hic beğenmedim ama kuzenim çok beğenerek iciyor ve 6 kez kurmustur. Sanırım invert şekerden kaynaklı bir sorun çünkü aynı tad bad cat kitindede vardı.

1 Beğeni

Muhtemelen hafta sonu Port 66 Buğday ile Grumpy Old Bugger IPA olma uzere iki kurulum yapacağız.

IPA’yı kendi mayası + 1 orta kuru dme + 750 şeker ile kurmayı düşündük ve eşlere aci gelebilir diye bir kısmını sonrasında ya portakal mandalina vb ile aromalandırma (1 lt bira ile kaynatıp sogutarak vb) yada cascade şerbetçi otuyla dry hop yapma fikrimiz var ama bunda da emin olamadık, önerilere açığız

IPA için turunçgil aromalandırması ya da şerbetçi otu işe yarıyor ve güzel sonuçlar veriyor ancak IPA acılığını bayanlar pek beğenmiyorlar. Alışılmış pilsner damak tadına pek uyduramıyorlar. Ancak bayanların buğday birasını oldukça beğendiklerini söyleyebilirim.

geçen haftasonu bu kiti light sıvı malt özü ve kendi mayası ile kurdum. o.g. ölçmeyi unuttum, f.g. ölçümleri yazarım burada.

1 Beğeni

Merhaba,

Kit değil ama mayası ile ilgili bir soru sorabilir miyim?

G.O.B. Bottom Fermenting Lager Yeast diye birşey var mı, yoksa başka bir markanın mayası mı bu?

Bahsettiğiniz maya hakkında hiçbir bilgim yok malesef. Ama kitle gelen maya ale mayası.

Benim yaptığımın rengi de oldukça koyu oldu. Bekledikçe açılma ve berraklaşma olur mu? Soğukluğu düşürmek gerekir mi bunun için?

Malt özü biranın rengini herhangi bir etkenden bağımsız olarak zaten koyulaştırır. Bekledikçe açılma olmaz ve ısıyı düşürmek işe yaramaz. Tadında bir problem yoksa afiyet olsun.

2 Beğeni

Ben şekerle kurmuştum, rengi koyu, çare yok :slight_smile:

1 Beğeni

Michael Jackson bile rengini açmıştı… Ne demek çare yok!

6 Beğeni

Ürün hafta başında (03.02.2020) tekrardan stoklardadır :slight_smile:

Bu kit ile ilgili aklıma takılan bir şey var. Türkiye’de üretildiği yazıyor, ve soranlara da evet türkiye de üretiliyor deniliyor. Gümrük sorunlarını aşmak için mi bu tarz bir yol izleniyor ?

Gurmuk sorunlari oldugu icin kit artik Turkiye’ de uretiliyor ve kit artik Turkiye’ de uretildigi icin Turkiye’ de uretiliyor deniyor haliyle.

Efe bey, bira kitlerinin yerli üretim teknolojisi ve üretim şartlarıyla ilgili sorular olduğu için ısrarla size facebook ta ve burada nerede nasıl üretildiği soruluyor…
Siz de merak edenleri tam olarak tatmin edecek şekilde şuradaki fabrikada, şu teknoloji ve şu üretim standartlarıyla varsa görselleriyle bir açıklama yapsanız ürünün web sitesinde her türlü bilgiye ulaşılabilir olsa ne güzel olur…

Ürünü merak edenler hala ürünü amazon.co.uk den inceleyip eskiden İngiltere de üretiliyormuş şimdi Türkiye ye gelmiş, kim nerede nasıl üretiyor vs diye kurcalıyoruz…

2 Beğeni