Gruit Ale (Şerbetçi otsuz Bira)

Bir şeyler yaparken geleneksel yöntemleri her zaman merak ederim, Biranın tarihi ile ilgili birçoğumuz bir şeyler okumuşuzdur eskiden bira nasıl yapılırdı, nasıl bir tadı vardı, merakımı gidermek için bir deneme yapmak niyetindeydim, ufak ufak okuduklarımdan aldığım malzemeler oldu hatta reçetesini bile yavaştan excele girmeye başlamıştım.
15 Günde 1 bir bira kaynatıyorum 2 ay önce Roasted barley eksikliğinden ertelediğim İmperial stout kaynatmak için hazırlıklarımı yapıyordum fakat
roasted barleyi cold steeping yapmayı unuttuğumdan yine erteledim hangi reçeteyi yapayım derken elimdeki malzemelerle aşağıdaki gibi hazırladım Dünkü tadım da mevzudan @taxym biraz bahsetmiştim ilk uyarısı lavanta kullanımına dikkat et demişti 5 gr kullanma niyetiyle başladım sonra kaynatma esnasında 60 dk olarak attığım 3 gr lavantadan sonra ekleme yapmadım, Yaban mersini kurusu kullandım ama gruit tariflerinde bahsedilen şey yaprağı olsa gerek acılık için ardıç tohumu aroma olarak biberiye koku içinde lavanta kullandım, Kaynatma işlemi bir takım güçler nedeniyle evin selameti için 20 dk erken bitti 40 dakika oldu.13 litre 18 derecede fermantere girdi gelişmeleri daha sonra buradan paylaşırım.
gruit

19 Beğeni

Acayip meraklandım :thinking:

1 Beğeni

kullanılan barahatların profili günümüz birasını andıracak elementler içeriyor. Vereceği koku ve aromalar farklı olsa da içilenin bira olduğunu hissettirecektir kanımca. Merakla bekleyeceğiz tadım sonuçlarını :slight_smile:

1 Beğeni

Uzun zamandır bende resimde görülen bitkiyle kaynatmayi düşünüyorum, çok hoşuma giden bir kokusu var ama acılık verirmi bilmiyorum. Sanıyorum ardıç meyvesi olarak geçiyor bu bitki. Umarım bu yaz fırsat bulur, kaynatirim.
unnamed

1 Beğeni

Aynen katılıyorum Biberiyeli bira içmiştim gayette yakışmıştı, ardıçtan gelecek reçine tadı da şerbetçi otu profilinde oluyor en yabancısı lavanta kaynama esnasında 3 gr’ın o kadar yoğun kokusu geldi ki bira an korkuttu sonrasında biberiye miktarını arttırıp ikisini dengeledim , ardıç ve yaban mersini hiç hissedilmedi.

1 Beğeni

Ardıç benimde hep aklımda olan bir şeydi ama miktar konusunda tereddütlüyüm ardıçın bir kaç tanesini yedim hafif bir reçine tadı geliyor ama çok yoğun değil taze iken elini dokunsan kokusu geliyor.

2 Beğeni

Yapıldı…
İçtim hatta, çok güzeldi. :slight_smile:

4 Beğeni

Harika , bu bilgilere göre şu sıralar benim bu tohumu bulma şansım var sanıyorum? Ben yazın olur diye kafama yerleştirmişim. Bu hafta bir bakinayim parka bahçeye.

2 Beğeni

Evet, var. İlaçlanmayan bahçelerden olsun ve bir mt yüksekten alın. kedi çişi tamam, simcoe da öyle ama köpek çişi ne yapar bilemem. :smiley:
Bir de Sahti yaptıktan sonraki okumalarımda mutfakta kullanılan ardıcın farklı olduğunu anladım. Bu bizde bol bulunan alt türün avrupa/abd’de olmaması ya da seyrek olmasına mı bağlı bilmiyorum ama “culinary juniper” tohumu @guducu’nün fotosunda görülen kırmızı toplar. Baharatçılarda bulmak mümkün. bizdekiler daha aromatik sanki. bu kırmızılar ise daha acı. Hatta bayağı acı. Bizdeki ardıç tohumunun kötü olmadığı (hatta gayet iyi olduğu) tecrübeyle sabit. Yani denemek isterseniz çekinmeyin. Ama galiba asıl aroma ardıç dalları kaynatılarak elde edilen ardıç suyundan geliyor. (Sadece Fin değil, Norveçli, İsveçli, Danimarkalı, kısacası Nordik bir sürü “farmhouse” biracısı hiç şerbetçi otu kullanmadan ya da sadece şırayı mayşeleme sonunda kovaya alırken çok az şerbetçiotu üzerinden geçirerek yapıyor ve bir kısmı aşırı acı olduğu gerekçesiyle tohumları bile kullanmayıp sadece ardıç suyuyla yetiniyor; sonra da o canavar kuzey yabani mayalarıyla mayalıyor.) Ne bileyim, madem denenecek bunlar da bilinsin dedim. :stuck_out_tongue_winking_eye:

9 Beğeni

Yarın ormana giderim ben bunun için, hiç sıkıntı degil. Lakin şöyle bir problem var, kovalarim dolu yani 15-20 gün kaynatma olanağım olmayacak. 15-20 gün sonra da ormana gitme şansım yok🙄 Ben bu tohumları , dalları yarın birgün toplasam 20 gün civarı nasıl muhafaza edebilirim. Tarifteki gibi suya aromasini çıkartıp dolapta falan saklasam mi ? Yoksa topladığım bitkileri dondurucuya mi koymak mantıklı olur.

Vaaay, çok ilgi çekici. Nane denemiştim en son. Ama bu daha hard olmuş :beers::beers::beers:

2 Beğeni

Ben suya koymuştum, epey uzun bir süre aynen kalmışlardı.

2 Beğeni

Sonra da salataya doğrayıp yemiştin galiba, değil mi?

2 Beğeni

Detaylara girmek istemiyorum…

2 Beğeni

Biraz erken olsada oldukça merak ettiğim biradan bu gün tadına baktım 3 gr karanfil jakimiyet bende demis ilk koku dogrudan karanfil olarak geliyor fg 1016 olduğundan oldukca dolgun yapisi var agzi dolduruyor yudumda da karanfil hissedilirken tümden sonra biberiye kendini gösteriyor ama ardıç tan hiç bir şey yok diyebilirim aynı şekilde tra hop olarak ekledigim civan perçemi yok diyebilirim son olarak bu birada alkol yok diyerek birine içiysem çok rahat kandırım ama %7,5

9 Beğeni

Karanfilin koku olarak baskın olması bence çok normal, tat olarak da biberiye yanında ben ardıçın yoğun olacağını düşünmüştüm ama az hissedilmesi enteresan. Belki de yüksek gövdeli olduğu için tat arka planda kaldı, ya da miktarı artırmak lazım. Elinize sağlık bir tadım etkinliğinde mutlaka denemek isterim :blush:

1 Beğeni