Grainfather Connect Deneyimler / Tavsiyeler

Bir yıla yakın zamandır, kitten bira yapımı sonrası, bu gün yarın derken, tam tahıla geçme kararı aldım ve bir aksilik olmaz ise ilk tam tahıl üretimini de önümüzdeki günlerde Grainfather Connect ile yapacağım.

Grainfather Connect kullanıcılarının deneyimlerini toplu halde burada paylaşılması iyi olur.

Katkı sunan, okuyan herkese teşekkürler,
Selamlar

:beer::beer::beer:

4 Likes

Öncelikle hayırlı olsun, hocam grainfather’i bitikmatik’ten değil de ikinci el uygun fiyatlı almışsınız diye umut ediyorum fiyatı uçmuş çünkü :pray:

2 Likes

Stoga girdigini gormem hic iyi olmadi benim icin nerden baksam masraf cikiyo bu ara :smiley:

1 Like

Hayırlı olsun, makineden anlamam ama reçete, malt, ot vs elimden geldiğince yardımcı olurum :slight_smile:
Ben garibanfather’a devam…

6 Likes

Hayırlı olsun. Güzel biralı günlerde kullanın.
Doğru seçim yapmışsınız.
Yurtdışı videolarda ucuz muadillerinden çok daha iyi, pahalı Alman muadilleriyle eşdeğer kalitede yorumlarını hep izledim.:slight_smile:

Maltı 1.3 mm den ince kırmayın. Bu makine için en kritik nokta budur😊

Edit: yurtdışı forumda grainfather supporta sorulduğunda verilen cevap 1.27-1.4 mm aralığıdır.

2 Likes

Aynen, kullanmayan bir arkadaşımızdan dost işi bir alış veriş oldu.

:beer::beer::beer:

2 Likes

Tasarımsal olarak en üst nokta ve mükemmel bir mühendislik braumeister.

Üstten sirkülasyonlu sistemlerin yapıları itibari ile yarışmaları çok zor.

1 Like

grainfather ile başka marka kıyaslama mesajına yanıt silindi.

2 Likes

Bir de ricam ben ilk mesajımda marka ismi vermedim. Marka ismi vererek eleştirmek ticari açıdan sakıncalı olabilir.
Bu nedenle bu başlıktaki markaya özgü mesajlar olursa iyi olur.
Başka marka için de başka başlık açılır ve tarafsız davranılır.

Selam yeniden,

Bol bol videolarını izlemiştim. Ben kendi açımdan telefondan yönet, reçeteyi otomatik reçete yükle, beni uyar kısımlarında değilim. Basit bir örnek grainfather büyük ihtimalle 3/8 bir mayşe süzülme delik çapına sahip. Birebir ölçümlerini yağtığım 1/2 çapındaki delikten 12 lt, 3/4 çapındaki delikten 23 lt dakikada sıvı akışı sağlanıyor. Bu akış 3/8de 7 lt civarında olur. 28 lt mayşe suyu ile mayşeleme yapılıyor dense, 1 tam tur sirkülasyon 4 dakika sürecektir. Ki burada mayşenin false bottomdan yeterli miktarda süzüldüğünü varsayıyoruz. Bu oran spidelde 25 litre. Üzerinde bulunan Lowara pompa 1500 litre / saat sirkülasyon sağlıyor. False bottomdan süzülüp yukarıdan yıkanan sistemde bunu yapabilmek çok zor. Heleki grainfather gibi ince uzun kaynatma sistemlerinde. Çünkü yüzey alanı daralıyor. Cm2 ye düşen malt miktarı artıyor. Süzülme kapasitesi düşüyor. Spidel de bu durum yok. O yüzden bence en harika yanı bu. Altında bulunan silikon conta ve üstten sıkıştırma ile dakikada 25 litre akış ile ittirilen mayşe 1.1 dakika gibi bir sürede 1 tam tur yıkanıyor. O yüzden muhteşem bir verime sahip.

İkisi farklı segment ürünler. Büyük ihtimalle spidelin patenti yüzünden bunu yapamıyorlar. Spidel bu segmentten ayrışıyor.

Spideli videolardan inceledim, grainfatherı kullandım. Herms sistemim var. Param olsa net spidel alırım.

4 Likes

Bir firmanın kendi sitesinde başka firmaların ürünleri hakkında yorum yapmasını (özellikle de olumsuz yorumlar) ticaret etiği adına doğru bulmuyorum.
Bilgilerin doğru veya yanlışlığını sorgulamıyorum, sadece bu tip yorumlar bence yapılmamalı.
Bir satıcı bana başkalarının malının olumsuz yanlarını anlatıp üstü açık veya kapalı kendini övüyorsa ben o firmadan teklif dahi almam…
Speidel en iyi sistem olabilir ama bence bu karşılaştırma sayfası doğru olmamış…

1 Like

Net bir şekilde haklısınız. Karşılaştırma linkini kaldırıyorum.

2 Likes

Cok aciklayici olmus. Tesekkurler bilgiler adina :slight_smile: Buradan anladigim,yuzey alani ne kadar genis ise,verimin de artacagidir,dogru mudur? Ve de sirkülasyon acisindan da olumlu. Bende de bir tencere var. Genis diye cekincelerim olmustu,buharlasma oranidir vs. ama sanirim bu bilgilerden sonra,genis kabin daha olumlu oldugunu anladim. Herms sistemine gecisi planliyorum,mutlaka goz onunde bulunduracagim :slight_smile: Tesekkur ediyorum

Dolaylı olarak evet. Yüzey alanı arttıkça cm2 ye binen malt yükü azalacağından akışkanlık fazlalaşıyor. Ne kadar akışkan o kadar sirkülasyon anlamına gelmiyor. Akışınız false bottomdan dakikada 20 ltdir, pompa ve akış deliği yeterli değil ise anlam ifade etmez. Aslında doğru kombinaayonu sağlamak önemli. Kaynatma için değil, mash tun için mantıklı.

2 Likes

Genel olarak makina mühendisi bir arkadaş ile akışkanlar mekaniği çalışıp doğru düzeni bulmak lazım. Bir iktisatçıdan ancak bu kadar bilgi çıkıyor, onlarda deneme yanılma tecrübeleri :rofl:

2 Likes

Yok abi,bazi seyler cidden tecrube isi :joy: Sana ne kadar teori anlatsalar da,denemeden karar veremiyosun :joy:

Deneyimler:

• IOS App sayesinde, reçete önceden telefondaki uygulamaya gidilebiliyor. Uygulama, adım adım sizi yönlendiriyor. Hatayı mimimize ediyor/ortadan kaldırıyor.

• Bluetooth sayesinde, işlemleri uzaktan takip edebiliyor, makinanın başına bağlı kalmıyorsunuz.

• Uluslararası hatırı satılır bir kullanıcı grubu var. Bir çok kişinin Grainfather için hazırlanmış hazır reçetelerini paylaştığı bir ortamda, damak zevkinize uygun bir tarif bulmak hiç de güç değil.

4 Likes

Grainfather ile ilgili önemli deneyim, yaklaşık 1 yıllık 15-20 civarı kurulum sonrası:

Grainfather da makinenin dibinin tutmaması yani rezistans yüzeyinin tahıl parçaları ile yanık tabakası olmaması önemli. Çünkü temizliği zorlaşıyor. Daha da önemlisi tabanındaki sigorta atıyor. Makineyi boşaltıp uğraştırıyor.

Bu mayşeleme sırasında benim de yaşadığım problemdi. Bunu en aza indirmek için:

1. Maltı 1.3 mm üzeri ideali 1.35 mm merdane aralığında kırmak. (Maris otter maltta bu rakam fazla geldi, weyermann için ideal)
  2. Maltı suya eklerken ısıtıcıyı kapatmak
    Maltı suya ekledikten sonra ısıtıcı kapalı vaziyette pompayı en az 5 dk çalıştırmak, bu rezistans ısıtmaya başlamadan orayı temizliyor.
  3. pompanın valfini tam açmak.
    Mayşe yükselip, tahliye deliklerinden bir kısmı akabiliyor. Bunun mahsuru yok. Taşacak diye tedirgin olmaya gerek yok. Köpürmediği sürece taşmaz. Köpürürse ben köpüğünü kepçe ile alıyorum.
  4. şerbetçi otu sepeti satın almak.(örneğin jet kullanıyorum)
  5. Dip hafif yanabiliyor. Alttaki scocth bright çizmez tel kullanıyorum. 1-2 dk da temizleniyor.:blush:

4 Likes

İos app ile bir de makine temizlik programı oluşturmanızı öneririm.
Kaba temizliği yaptıktan sonra, 15 lt Su dolduruyorum.
Programı başlatıp, 60 C ye geldiğinde bipliyor ve 2 büyük kaşık gf deterjanı koyuyorum.
İlk adım sepet herşey içinde ters akım soğutucu ile pompa çalıştır
İkinci adım sirkülasyon borusu ile devam.

Makine kendi kendini temizlerken bir yorgunluk birası iyi gider.:beers:

Program bittiğinde deterjanlı su ters akımdan geçirerek kovaya doldurulup sonra balkon vb temizliğinde kullanabiliriz.
Makineyi bir maşrapa ile içini ve içindekileri duruluyorum.
Makineyi full temiz su doldurup gene ters akımdan geçirerek durulayıp kaldırıyorum.:slight_smile:

3 Likes

Ters akım soğutucusunun içerisinde kalan su ile ilgili olarak yaptığınız bir şey var mı?

2 Likes