Ginger Ale - Alkolsüz

Alkolsüz(<%1) sınıfından sayılan ginger ale tarifi vereceğim. Kısa sürede hazırlanıp, çabuk tüketilen, gazlı ve lezzetli bir tariftir.
Malzemeler (2lt için):
5cm kadar taze zencefil
1 lt su (şişeleri doldurmaya yetecek ilave)
9 çorba kaşığı şeker
Bir pinçik tuz
5 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu
1 çay kaşığı kit mayası

Yapılışı:
1.zencefil yıkanır ve kabuğu ile beraber ince rendelenir
2. 1lt su bir kapta kaynama noktasına getirilir. Şeker ve tuz bu suda çözdürülür. Zencefil eklenir, soğumaya bırakılır. En son limon suyu eklenir.
3. Soğumuş zencefilli su süzülmeden zencefili ile beraber 2ltlik pet şişeye alınır. Üzeri şişede 2 parmak yer kalacak şekilde su ile tamamlanır. Bu noktada tadına bakarak şeker ilavesi yapabilirsiniz.
4. Maya eklenir, güzelce çalkalanır. Oda sıcaklığında gazlanması için bırakılır. Sıcaklığa göre 12-48 saat arasında gazlanacaktır.
5. Gazlanan zencefil birası buzdolabına alınır. İki hafta içinde tüketilmelidir.

Mayayı bölüştürüp küçük şişeler de kullanabilirsiniz. Gazlanmanın şiddetini ayarlamak zor olabiliyor, cam şişelerde patlama riski vardır, pet tavsiye ederim.

Afiyet olsun :slight_smile:

11 Beğeni

Bu reçeteyi şiddetle öneriyorum. Eski forumda gördükten sonra iki kez denedim, ikisinden de çok memnun kaldım.

Bence özellikle dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi, zencefillerin iyi durumda olması. Satın alırken sağı solu ezilmemiş, çürüğü olmayan ve olabildiğince diri zencefiller seçmeye çalışın, zira tada direk etkisi var.

Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise gazlanmanın çok hızlı olabileceği. Bu açıdan, olabildiğince pet şişe kullanmanızı öneriyorum. İkinci denememde, hazırladığım içeceği küçük su şişelerine böldüm ve her seferinde bitecek kadar şişe açmış oldum.

Gerçi mevsimi geçti ama ikinci denememde bir bardak taze nar suyu ekledim ve çok güzel oldu.

Teşekkürler, @Djindemir.

Gerçi yazdıklarım önceki forumla birlikte tarih oldu ama kendi denememde, ileride referans olması amacıyla ölçüm yaparak ilerledim.

Özlem Hanım’ın bahsettiği zencefil rendesi…

… bendeki ölçümde 29 gr geldi.

Bahsedilen miktarda şekeri ölçtüm: 135 gr.

Zencefil rendelerinin hain rendenin elinden kurtulup buz gibi sularla buluştuğu an…

Mayalama öncesi sıcaklık kontrolü…

Tüm söylenilenlerin aksine, açılmış olduğu halde buzdolabında 6-7 aydır bekleyen ve kısa bir süre sonra anlaşılacağı üzere hâlâ gani gani iş gören EC 1118 şampanya mayası ile mayalama…

Ve sonuç…

9 Beğeni

Herşeyi özetlemişsiniz, elinize sağlık :slight_smile:

1 Beğeni

Sayenizde…
Tekrar teşekkürler.

2 Beğeni

@BoBo senin ölçülerinde yaptım. İ _NA _NIL _MAZ güzel… Tam bir yaz İçeceği, birazcık Şekeri azaltım yalnız)))

3 Beğeni

Elinize sağlık hocam… Özlem Hanım sayesinde enfes bir yaz içeceğimiz oldu…

3 Beğeni

Probiyotik bir içecek olup, faydalıdır da aynı zamanda :wink:

4 Beğeni

Çok teşekkürler de alkolsüz olduğuna emin miyiz?
Ölçüm alarak bakma şansınız oldu mu?
%1i geçer gibime geliyor sanki?

Birebir ölçmedim ama sadece gazlanacak kadar tutarsanız, sorun olmuyor

1 Beğeni

Maya var şeker var,tek eksik zaman,olduğu kadar artık​:wink::+1:

2 Beğeni

Ben de bugün ne yapsam ki diye düşünüyordum. :wink: iyi oldu.

1 Beğeni

Mayayı bir kapta ekledikten sonra mı 2 şişelere böldün?

1 Beğeni

Büyük bir şişede ekleyip küçük şişelere de alabilirsiniz, göz kararı küçük şişelere de maya koyabilirsiniz. :wink:

2 Beğeni

Evet evet. Topluca ekledikten sonra istediğiniz gibi bölebilirsiniz. Pet șişeler epey pratik ve güvenli oluyor.

1 Beğeni

@Djindemir @BoBo gittim aldım geldim zencefil de şişe yok direkt 5 lige kursam ölçüyü 2 kat mi arttırmak uygun olur ? Bir de biriniz sıcak su demiş biriniz soğuk su :slight_smile: nasıl olsun?

Ölçüleri arttırıp daha çok yapabilirsiniz ama 5ltlik karışımı buzdolabında saklamanız lazım ve açıp kapandıkça gazı kaçacak nasıl olur bilemedim :confused:

1 Beğeni

Hemen babamı arıyorum :joy::joy: 20 tane minik su kapsın gelsin

1 Beğeni

En doğrusu bu olmuş sanki. Yalnız ben de gelirken 1 litrelik şişeler alacaktım, yazdıklarınızı okuyunca unuttuğumu hatırladım…

:frowning:

Tüh ya…

Not: Bence 1 litrelik şişelerde de olur, kısa zamanda tüketilecekse.

1 Beğeni

Biz hazırız sanırım :smiley::smiley:2 gün sonra görüşürüz :wink::wink::wink:

4 Beğeni

Sizin tarifle bugün kurdum, sabırsızlıkla sonucu bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim @Djindemir

6 Beğeni