Fullers esb ve london pride

Forumda arama yaptığımda bu iki bira hakkında bir şeyler bulamadım benim oldukça sevdiğim biralar arada alırım 33 şişesi şu aralar 20 tl tabi ki fazla tüketmiyorum. Tam olarak klonu olmasa da el deki imkanlarla benzerini yapmak niyetindeyim Fullers ın sitesinde şerbetçi otu olarak Golding,Chalenger,Target elimde mevcut olanlar, eksiğim Northdown bu otun yerine ne olsa sizce yakın olabilir? Ayrıca yine fullers malt olarak Chocolate, Crystal yazmış ecnebi sitelerde klonlara bakınca oldukça farklı maltlar kullanılmış, benim aklımda pale ale malt artı Crystal malt kullanmak var Crystal malt ne kullanabilirim oda henüz netleşmedi.

merhaba elimde klon biralar için bir kitap var (the brew your own big book of clone recipes) Fullers ESB nin de reçetesi vardı sizinle aynen paylaşıyım 19lt için ;
og:1060 fg:1014 ıbu:35 yuzde 65 verimlilik
5,1kg muntons pale ale
0,51kg crystal malt 75L
15gr target - 10gr challanger 60 dakika
2,7gr Northdown - 9,4gr goldings 15 dakika
9,4 gr golding dry hop 133gr dekstroz siseleme
15,5 lt su 67 derece 60 dakika mayseleme yagmurlamayla 25lt mayse elde edilecek
fermantasyon 21 derece crystal75 sanırım butıkte carabohemian olarak vardı northdown için şot alternatif tablolarına bakabilirsiniz ama 2,7 gr için bence ugrasmanıza cok gerek yok golding i biraz arttırsanız da cok farkı olacagını dusunmuyorum

3 Beğeni

Forumlarda ki klonlara baktığımda sadece East kent goldings ile yapanlar bile olmuş, yani elimdeki şerbetçiotları yeterli gelecektir @Hasan_Ali dediğiniz gibi bir miktar goldings arttırmak yeterli olacaktır. aklıma takılan bir şey daha var aslında Goldings ile East Kent Goldings aynı ot mudur.

hocam aralarinda ki farklari bilmiyorum siz soyleyince merak ettim kisa bi bakindim ve soyle biseyle karsilastim east kentte uretilenler ekg mid kent bolgesinden gelenler mid-kent goldings ve birlesik krallikta farkli yerlerde uretilenlere de sanirim genel olarak goldings deniyor genellikle birbirlerinin yerine kullanilabildikleri soyleniyor ama ben denemedim yanlis bilgi vermek istemem

1 Beğeni

Sözkonusu bitter olunca maltınız maris otter olsun…
Ne yazık ki Maris şu anda bulunmuyor satıcılarda, butiğin aksiyonlarına bakılacak olursa gelme olasılığı yok gibi… Bir ara vino da getirmişti, acaba olur mu öyle şey? @MagnusHomebrewing

1 Beğeni

Gönül ister maris otter olsun ama elde iki seçenek var Thracian yada Weyermann henüz malt değirmeni almadığımdan kırılmış olarak gelen Thracian üzerinden gideceğim bu maltlar arasında çok bariz farklar var mıdır bilemiyorum ikisini ayrı ayrı smash denemem gerek.
Şu an için aklımdaki leri yazayım
3,5 Thracian Pale Ale
0,5 Caramel Munich III

Thracian hiç kullanmadım yorum yapamıyorum ne yazık ki…
Acaba biraz maltsılık için kendisiyle pek barışık olmasam da %1-2 kadar melanoidin mi eklense diye sesli düşündüm.
Aslında ingilizlerin sıklıkla kullandığı caramalt ama tahmin edileceği üzere yok… Yanlış hatırlamıyorsam renk olarak muadil maltın carabelge olması lazım.
Bence %85 thracian pale malt, %10 carabelge, %1-2 melanoidin ve kalanı da caramünih 3 olabilir.
Renk nasıl olur bakmak lazım, belki küçük oynamalar da gerekebilir.
Bire bir klon yapmak çok zor, etkileyen çok faktör var, reçeteye ulaşmak işin kolay kısmı. Umarım başarılı olursunuz ama bence bu biralardan esinlenip kendi keyfinize göre türün iyi bir örneğini yapmak daha ulaşılabilir bir hedef.
Ot olarak favorim east kent goldings ve fuggle, acılık için çok az olmak şartıyla target ve sürpriz ot isterseniz (bunu bitter literatürüne @BoBo katmıştır) mandarina bavaria…
Kolay gelsin…

1 Beğeni

Melanoidin ekleme konusunda elim bir kaç kez gidip geldi aslında onuda deneyebilirim dediğiniz gibi bu tam bir klon olmaz benzetmeye çalışmak amacım.

Fg bu kadar yüksek çıkmaz herhalde genele de daha düşük çıkıyor birde esb nin berraklığını yakalamak oldukça zor.

Caramünih ve melanoidinden dolayı fg yüksek çıkabilir. Bence melanoidine %5 çok, baskın bir karakteri var aman dikkat… %2,5 carabelge de münihin yanında etkisiz eleman olur.
Bu biranın en az 2 ay şişede bekleyeceğini düşünürsek berrak olacağını tahmin edebilirim. Yerçekimine güvenmek lazım :slight_smile:
İrish moss kullanın ve soğutmayı iyi yapın. Çökelmesi yüksek bir mayayla (bitter için S04) pırıl pırıl bir bira olur.
Bu arada eğer varsa elinizde Danstar London ESB maya oldukça düşük FG ile bitebiliyor.

Keşke olsa, Almanya dan birilerinin gelmesini bekliyorum danstar esb ve Bry-97 getirtmek istiyorum ikisinde çok iyi kitler yapmıştım. Bu reçete henüz kesinleşmiş değil bu hafta içinde malzemeleri toparlarım pazar günü de kaynatma olur.

Bende ESB var ama tortu olarak, kargoda soğuk zincire güvensem gönderirim. Siz hangi şehirdesiniz? Belki denk geliriz… Elden veririm…

İstanbul dayım. Dediğiniz gibi kargo sıkıntı olur kargo firmalarına güvensizliğim sonsuz.

1 Beğeni

Ben İstanbulda değilim ama aklımda olsun, bir denk gelirse mutlaka ulaştırırım :beers:

1 Beğeni

İmperial denemesini roasted barley yokluğundan ertelediğim için yine bu reçeteye gözümü diktim normalde crystal 70° L ve crystal 33° L kullanıyor elimdeki buna en uygun munih 3 (57° L) ve muntos caramalt (33° L) bu maltlar ile tam bakır rengini yakalayabileceiğimi sanmıyorum normalden biraz daha açık renketa olacaktır.

Caramalt İngiliz stili ale’lerin vazgeçilmezi. Buradaki %10 caramünih 3 bana fazla geldi, biraz fazla karamel baskın olabilir. Alkol oranı da baya yüksek. Bitter için %3,5-4,5 aralığı daha iyi olur gibi geldi bana…
Renge takılmayın, brewersfriendden koyu çıkıyor biralar :slight_smile:
Yine de biraz renk katmak için çok az carafa takviyesi yapılabilir.
Edit: Bitter için Muntons amber kesin tavsiyemdir. Bu malt karamel değil, fırınlanmış bir malt, dolayısıyla karamel tadı vermeden nutty (türkçesi kuruyemişimsi mi acaba) bir tad alabilirsiniz. Caramalttan koyu olduğundan renge de katkısı olur.

1 Beğeni

Bir miktar tatlılık olması beklediğim bir şey munih hem rengi hemde piskevit tatları için , alkol için ise aslında %6 hedeflemiştim bir tık üzeri çıktı, %3,5-4,5 aralığı çok geldi bana esb nin alkol oran 5,9 yanlış hatırlamıyorsam.
Muntos amber şu an bb dışında yok malesef, benim üyeliğim de firma tarafından iptal edilmişti o nedenle alma imkanım olmayacak.

Evet, 5,9 muş fark etmemişim, genelde bitter’ları düşük alkollü yapınca kafam ona gitti…
Ne yazık ki ingiliz maltlarını BB dışında getiren yok… O da sorunlu firma zaten…
Belki caramalt %10’a çıkartılıp caramünih %5’e çekilebilir.
Varsa %1-2 kadar melanoidin de rengi ve maltsılığı artıracaktır.

1 Beğeni

Usta sözü dinleyip son güncellemeler de yapıldıktan sonra reçete hazır ,maya olarak da m36 kullanacağım.

3 Beğeni

Muntos amber şu an bb dışında yok malesef, benim üyeliğim de firma tarafından iptal edilmişti o nedenle alma imkanım olmayacak.
B.matik te sınırlama yok istediğniz kadar ürün alabiliyorsunuz (maya, şot ve Kit harici)

1 Beğeni