Fırın Modifikasyonu Hakkında Yardım

Sevgili dostlar, malt yaparken ısı kontrolü çok önemli. Özellikle diastatik gücü olan maltları yaparken belli bir sıcaklığın üzerine çıkmamak gerekiyor. Bunun için hassas ölçüm yapabilen bir termostat gerekli. Evdeki fırınımda mekanik termostat var ve zamanla gevşedi. Gevşeme yüzünden ortalama 5 C sapma olduğunu düşünüyorum ve bu ciddi bir sayı. Bu nedenle hassas bir digital termostat ile modifiye etmek istiyorum.

Fermentasyonda ısı kontrolü için buzdolabına klasik digital termostatlardan almıştım. Probunu dolap içine atıp istediğim değeri girdiğimde otomatik olarak gücü açıp kapatan cinsten. Ama fırın için bu ürün işimi görmez. Çünkü bazen yüksek ısılara da çıkmam gerekiyor. Bu nedenle fırında kullanabileceğim digital termostat önerilerinizi ve kurulumu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Maksimum çıkılan ısı yüksekliği nedir?
Bildiğim kadarıyla kolay bulunan ürünler 150 dereceye kadar ölçebiliyor.

Maksimum 205 C’ye kadar çıkabiliyorum. Bunun üzerindeki ısılarla elde edilen carafa, specialB, roasted barley vs. tavada yapıyorum. Bulunabilirse yüksek ısı aralığını tercih ederim ama olmazsa da sorun yok. Çünkü asıl önemli olan diastatik gücü olan ana maltların yapımı. Onlarda da 110 C’ yi geçmiyorum.

https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/yemek-pisirme/hazirlik/hazirlik-aksesuarlari/20103016/fantast-et-termometresizaman-olcer.aspx

Bu işinizi görür mü ? 250 dereceye kadar ölçer diyor

Hocam ilginiz için teşekkür ederim. Ama termometre değil termostat arıyorum. Yani ben bir değer gireceğim, sıcaklık o değere gelince güç kesilecek, yine değerin altına inince tekrar güç devreye girip sıcaklık sabit tutulacak. Klasik otomatik termostat yani.

1 Beğeni

Senin işini en güzel PID çözecektir. Kuluçka termostatlari veya stc1000 gibi termostatlar sanırım Max 100 c . En garantili pid olacaktır bir ssr le birlikte alıp kolaylıkla bağlanabilir.
Şu linkte benim alıp kullandığım alet var. Fena bir alet değil 0-400 arası kontrol edilebilir.
TRY 75.38 51%OFF | Dijital PID sıcaklık kumandası REX-C100 REX C100 termostat + 40DA SSR röle + K termokupl 1m Probe RKC
https://a.aliexpress.com/14fUuPdNv

1 Beğeni

Bu ürün standart 150 dereceye kadar ayarlanabiliyor.
Tabi fiyatı da ona göre

1 Beğeni

Peki projeyi daha işlevsel hale getirmek için mekanik zaman anahtarını iptal edip tam otomatik zamanlayıcı yapabilir miyim? Aynı mayşeleme kademesi girer gibi maltlama programı girebilsem süper olur. Mesela 5 program girsem 2 saat 65 C, 90 dk 69 C, 1 saat 77 C, 1 saat 85 C, 1 saat 93 C gibi. Maltı fırına tıp programı girsem kendi takılsa güzel olmaz mı? Bende işime gücüme bakarım. :blush: Zamanlayıcı için nasıl ekipman lazım olabilir ve bu termosta nasıl dahil edilir? İnan bu işlerden hiç anlamıyorum, “electricbrewery” projelerine ufo gören masum köylü gibi bakıyorum.

100 derecenin üzerine çıkmayacaksanız ucuz yollu bir raspberry toplayabilirsiniz. Bira mayşelemesi yapar gibi zaman ve derece değeri girersiniz. İhtiyacınız olan 1 raspberry, 1soğutuculu ssr ve 1 tane de ds18b20 sensör.
Birayı nasıl kaynatıyorsunuz bilmiyorum ama kuracağınız bu sistemle biranızı da yaparsınız. Sadece pompaya elle mudahele edersiniz

1 Beğeni

TRY 15.06 11%OFF | 1 adet DS18B20 Orijinal Dijital Paslanmaz Çelik Iplik Düz Bar Vidalı Su Sıcaklığı Probu Açık Sıcaklık Sensörü Probu
https://a.aliexpress.com/79lfUGqAP

TRY 35.31 6%OFF | SSR-40 DA-H DC-AC Katı Hal Röle SSR 40A 3-32 V DC/90-480 V AC w ısı Emici
https://a.aliexpress.com/qDnIxDgEB

Maksimum 200 liraya da raspberry alırsınız toplam 250 liraya falan gelir.

1 Beğeni

Şu ürünü buldum nasıldır bilemem fakat pt100 sensör kullanıyor. Bu sensör yüksek sıcaklıklarda çalışabilen bir sensör.

1 Beğeni

Kademeli fırınlama yapamayabilir bu aletle. Her aşamada tekrar alete gidip ısıyı yükseltmek sorun olmayacaksa benim önerdiğimden daha derli toplu olur

1 Beğeni

Şöyle birşey buldum
https://urun.n11.com/diger/emko-esm-9944-pisirme-kontroloru-P326319790

2 Beğeni

Tüm bunları pid ile yapmak mümkün değil. Lakin pid’e Arduino bağlanabilir. Bir nevi işlemci diyelim biz buna ve yapmak istediklerinizi buna kodlayip keyfinize bakabilirsiniz. Lakin Arduino orjinal olarak pahalı ve raspberry’e göre daha az işlevsel olacaktır. Raspberry için yazılmış birayla ilgili çok program var. Eminim maltlama ile ilgili birşeyler de vardır. Yoksa bile kendimiz yapabiliriz. Yani fırın bir nevi bilgisayarli fırına dönüşür. Üstelik aynı cihazı kaynatma içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Raspberry olduktan sonra pid cihazına da gerek kalmayacak. Şu durumda en mantıklı raspberry’e görünüyor. Letgo da 150-250 arası bulunabilir. 2 tane de ssr , bir iki ısı probu, gerisi kablo vs. Cihazları al bağlantıları ve sistemi kurarız sıkıntı yok :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Beğeni

Dinleme onu @alpinist, sonrasında bu sistem ne rahatmış deyip sürekli bira yapıyorsunuz.

Gerçekten de raspberry hem maltlama hem de mayşeleme de son derece verimli olur gibi duruyor.

3 Beğeni

Bira yapımıyla ilgili tüm süreçler için programlama yapılabilir @menegin . Hatta bu programları cep telefonu veya bir bilgisayar aracılığıyla kontrol edip kullanma imkanın var. Ve hatta kazan evde sen işte bağlan kazana yapsın sen gelene kadar :stuck_out_tongue_winking_eye: İnternetin olduğu her yerde sistemi kullanabilirsin kısaca. Aklına gelen gelmeyen süreçleri de rahatlıkla ayarlayabilirsin. Mesela ben geçen pompaya ayar oldum 1 dakika 27 saniye çalışsın, 1 dakika 15 saniye çalışmasın su zaman aralığında diye kodladim. 70 dakika boyunca nasıl istediysem öyle çalıştı gariban. İçinden bol mayse geçince kafası her daim iyi zaten, problemsiz uyuyor komutlara. PID le bir yere kadar yani @menegin sana da kuralım bir raspberry. PIDi de bana yollarsin 2. Kazana takacam da , Çin i beklemeyeyim. :smiley:

2 Beğeni

Ne kadar zor gözüküyor anlatamam :slight_smile:

4 Beğeni

benim sistem zaten otomatik. bir akşam önceden program belli, mesela a şantiyesine gidilecek, oradan b, sonra c diyelim.
ben maltı atıyorum makineye, kademeli olsun 10 dk 50 C de bekleyip makinenin başından ayrılıyorum, a şantiyesinden çıktığımda 30 dk falan sürmüşse b işime bakıyorum, 60 dk sürmüşse atölyeye geçip diğer işemlere devam ediyorum. eğer az sürmüşse diğer işleri de hallediyorum, isterse mayşeleme 90 dk sürsün, fazla mayşelenme göz çıkarmaz, hatta verimi bile artıyor :slight_smile:
neyse işin espirisi tabii ki ama bu teknolojinin sonu yok, bakıyorum da insanlar piknik tüpüyle yaparken daha mutluymuşlar :wink:

1 Beğeni

Neyse ki doğalgaz ve pazardan alınma sallama rezistansım var… Bira yapma lüksümden ödün veremem :slight_smile:

4 Beğeni

Pazardan alınma olması lazım zaten, mağazadan alınanlar ısıtmıyor :stuck_out_tongue_winking_eye: