Fermentis WB-06 Maya

Merhabalar arkadaşlar. WB-06 ile ilgili deneyimlerinizi, yorumlarınızı alabilir miyim? En bilinen buğday mayalarından bir tanesi ve m20 + munich klasik denemiş birisi olarak kullanmadığım tek maya bu kaldı. Sizce iyi-kötü denemeye değer mi?

Bu hafta 3 kasalık buğday stoğumun üzerinden yıllık izne çıkmış bir kayınpeder geçti. Önümüzdeki hafta yeni bir kaynatma düşünüyorum. Elimde Munich klasik mevcut. Maceraya girip wb-06 kullansam mı diyorum?

Elimde 1 adet var o mayadan 2 kilo pilsner 2 kilo açık buğday ile kurucam önümüzdeki hafta içi bakalım nasıl olacak.?
Buğday birası için onu tavsiye etmişlerdi aldım deneyelim bakalım…

1 Like

Bugun 3 pkt attim çöpe m20 ve m21 varken kullanmak nasip olmadı tabi skt baya gecmis (2017)

1 Like

M20, Münih ve bu mayayı kullandım. Çok memnun kaldım. M20 kadar çok aroma bırakmadı ama bahsedildiği kadar çok ekşime de olmadı. Bir, bir buçuk ay içinde tüm aromalar azaldı ama bunu yaşamadığım tek buğday kendi mayasıyla yaptığım port66 oldu.

3 Likes

Ben ilk buğday kitimde kullanmıştım, M20’ye oranla hafiften bir ekşilik veriyor ve aromaları da daha hızlı kaybolmuştu.

1 Like

Buğday mayası konusunda seçeneklerimiz çok kısıtlı. Geçtiğimiz gün Münih Klasik’in de stoklara girmeyeceğini yazmıştı bir arkadaş. Böyle olunca seçenekler daha da azaldı.
Ben daha önce hep ve sürekli m20 kullandım. Daha sonra 1 kez @magunay’ın da tavsiyesiyle Munih Klasik deneyeyim dedim. Açıkçası sonuçtan çok memnun kaldım ve benim için sürpriz oldu. Çünkü genelde çok önplanda olmayan bir maya.
Aslında başlığı açma sebebim de bu oldu; acaba WB-06 da Münih Klasik gibi şaşırtabilir mi? Biraz detaylı arama tarama yapınca çok seveni de var kendisinin. İlerde 1 şans vereceğim.

İlk defa Wb-06 kullandığım buğdaylarımı az önce şişeledim.
OG-FG tam ayarında çalıştı. Şişelerken muz ve elma arası çok güzel ve yoğun bir koku vardı. En çok dikkatimi çeken kısım ise mayanın diğer buğday mayalarına oranla çok fazla asılı kalmasıydı. Çökelmesi çok çok az. 23 litre genç biranın dibinde ince ve oldukça akışkan bir tortu oluştu. Bakalım önümüzdeki hafta ilk şişeyi açtığımda tadım notlarını ekleyeceğim. Danstar Münih Klasik mayayı sevmiştim, içimden bir ses bu mayayı da seveceğimi söylüyor.

3 Likes