Fermenterde Titreşim ile Durultma/Berraklık

Dün festivalden aklımda kalan bir konu da biralarımın berraklığı hakkındaki yorumlardı. Nasıl yaptığım hakkındaki soruların cevabını burada da paylaşmak isterim.

Öncelikle herhangi bir durulma/çökeltme ajanı (Irish moss, biersol, jelatin vs.) kullanmıyorum. Kullandığım yöntem kısaca şöyle;

Tam tahıl biranın fermentasyonun ilk birkaç gününde mayaların çalışıp tüm tortunun çökmesini bekliyorum. Biranın türüne göre 5-7 gün arası sürüyor. Eğer damacana kullandıysam dışarıdan takibi daha kolay oluyor. Tüm tortu çöktükten sonra tortunun üst kısmında beyazlık var mı diye kontrol ediyorum. Bu beyazlık, tahıl tortusu değil artık dibe inen mayalar. Beyazlık yoğunlaşınca tortudan ayırmak için ikinci bir fermentere aktarma yapıyorum. Aktarmayı yaptığım günün ertesinde fermentere dışarıdan hafif hafif vurarak içeride titreşim oluşturuyorum. Bu titreşim sayesinde bira içerisinde asılı kalan tüm katı parçalar yavaş yavaş süzülerek dibe inmeye başlıyor. Bu işlemi fermentasyon bitene kadar her gün düzenli aralıklarla tekrar ediyorum. Özellikle fermenter duvarına yapışıp kalan ve gözle zor görülen maya ve proteinler bu sayede dibe çöküp biradan uzaklaşmış oluyor.

Sonuç olarak şişeye giren son ürün sanki filtrelemeden geçmiş gibi berraklığa ulaşıyor.

16 Likes

Acaba diyorum 2-3 titreşim motoru alıp kalınca bir lastikle fermentöre tuttursak. Bunları da zaman rölesine bağlayıp saat başı 1 dakika kadar titreştirsek nasıl olur.

6 Likes

O zaman işin tadı kalmaz :grin:
Nedense şu biracilar işin hep kolayına kaciyorlar :wink:

1 Like

Buzdolabının kapağını aç, eğil ve fermentöre vur, kapağı kapat.
O hooo! Kaç kalori o haberin var mı hocam :stuck_out_tongue:

4 Likes

4 gün önce 1060 Og ile fermantasyona başlamış olan ale biramin şeker yoğunluğunu ölçmek istedim. Toplam 15 lt. Benim merak ettigim içine aktardan almış olduğum 100 gr şerbetçiotunun tadina bakmakti. 100 ml lik birada fg 1010 çıktı.
Maya koydugumda 17C° idi bu 4 günlük fermantasyon 17 ile 19 C° arasinda gitti geldi.
Yarin @alpinist beyin yapmış olduğu gibi 2. Fermantasyona alıp, damacananin etrafını tikirdatacagim :grinning:
Bu iş için kac kalori harcayacagimi bilmiyorum ama, 2 sene önce dr.Oetker mayası ile bu kez kullandigim us 05 arasindaki fark çok fazla !
Tad olarak bana cok güzel geldi (ben agiz tadima hiç güvenemem.) Gurmelik işini yapan eşim Istanbul da :grin: umarim kendi biram diye kendimi kandırmıyorumdur.
Buğday birasini hiç ellemedim. Tadina bakmak aklima bile gelmedi. Hemen simdi asagiya inip, bir ölçüm de buğdaya yapayim :grin:
Bu hobiye bayılıyorum. Sevgiler .

3 Likes