Fermenter Soğutma Fikri

“Nasıl Yapılır” tarzı videolarda dolanırken şöyle bir videoya rastladım ve “-Acaba kullandığımız fermenterler için de uygulasak olur mu ki?” diyerekten size de bir danışmak, fikir almak istedim. Olur mu ki? :slight_smile:

Malzemeler Şöyleymiş: :slight_smile:

• Terazi Hortumu
  • Termal Macun
  • Metal Led ve Kamera Adaptörü 12V 5A
  • Peltier Soğutucu Alüminyum Heatsink Modülü 40x40
  • TEC1 12706 Peltier Soğutucu 70W 12v 6A Termoelektrik Soğutma
  • Alüminyum Su Soğutma Bloğu
  • Su Motoru 12V Mini Su pompası - Dalgıç Hidrafor Pompa
  • Ve tabi ki vazgeçilmezimiz termostatlı priz :slight_smile:

Buzdolabı imkanı olmayanlar için benim kafama yattı gibi ama ustalar ne der bi fikirlerini alayım dedim. Saygılar…:slight_smile:

2 Beğeni

Güzel çalışma olmuş, lakin 3 sise bira soğutur en fazla. Daha büyük ebat yapılsa soğutucu malzemeler yeterli olmaz. Ölçümüde alimünyum blokun hemen yanından almış termometre, kutu ici sıcaklık daha yüksektir zannederim. Fermenter için daha büyük ebatlisini ben yaptım, 1.5litrelik su şişeleri ile gayet 12c ye kadar inebiliyorum. 4 sise dondurucuda donduruyorum, 2ser olarak degistiriyorum. 16/18c için 2 sise 1 günden fazla soğuk tutuyor. Şişe sayısı arttırılıp derece dusurulebilir.

3 Beğeni

Evet o probu ben de farkettim. Çakallık yapmış :slight_smile:. Aslında fermenter boyutuna göre 3-4 tane bu şekilde düzenek koysak acaba işe yaramaz mıydı? Çünkü böyle bir parça kombininin soğutmasının güzel olduğu söyleniyor. Gerçi bazı malzemelerin fiyatları çok da ucuz değil. O kadar paraya ikinci el bi buzdolabı da bulunur :blush:.

1 Beğeni

Dondurulmuş sise iyidir, fazlasıyla iş görüyor. :grinning:

1 Beğeni

Peltier maalesef fermanter soğutacak kadar etkili olamıyor.Yalnız 1 büyük ayakkabı kutusu içi kadar hacimde etkili olabiliyor.Deneyimledim ve masrafları boşa gitti.Tavsiye etmem.3-4 Adet bile koysanız enerji sarfiyatı ile başa çıkılmaz hale gelecek.Kaldı ki bu da kovayı yada fermanteri soğuturmu?Strafor kutu içi, donmuş pet,buzdolabı imkanı olmayanlar için bence güzel bir alternatif.

1 Beğeni

Bugünlerde lme alıp kaynatasim var , 23litre kurulum için 1.5kg civarında lme yi 10-15 litre suda kaynatıp gerekli otlarla aroma ve acılık vereyim sonrasında 1.5kg daha lme ve su ilavesi ile 23-25 litreye (henüz hesaplama yapmadım litreleri sallıyorum, hesaplayip uygun og kadar su ilavesi yaparım) tamamlarsak Serpantin kullanmadan kaynamış olan şerbeti nasıl sogutabiliriz aklıma 5 litrelik buz yapmak geldi ama 5 litre buz 10 litre kaynamış şerbeti kaç dereceye indirebilir bir fikrim yok. Bu durumda Şöyle bir soru sorsam Varsayalim 100c de 10lt şerbet var, buzlugumuzda 5 litre donmuş suyumuz var. 5 litrelik buzumuzu 10 litre 100c lik serbetimize eklersek kaç derecede bir serbetimiz olur. Bunun bir hesaplama sitesi varmıdır ? Varsa nerededir ?

hocam acaba ısı alışverişi formuluyle yapsak olur mu ? Buzlar bir bütünse sonucun yakın çıkması ihtimali var ama küçük parçalar halindeyse yakın sonuç çıkar mı bilemiyorum önce buzun kaç derece sıcaklıkta olduğunu ölçmemiz lazım tabi. Bir kaç ısı alışverişi sorusuna baktım da özdeş sıvılar arasında hesaplanmış hep, bizim sıvılar özdeş değil, mayşe ve suyun yoğunluk farkı var ve buz da sıvı değil katı :slight_smile:

1 Beğeni

O kadar matematik bilmem, buz sanırım -10 civarında bir ısıya sahip olacak. Bende biraz araştırma yaptım bulamadım, sanırım deneme yanılma yöntemi devreye girecek 1 kaç haftaya sonucu paylaşırım.

Bir litre kaynar suya yarım kilo buz at sıcaklığı ölç. En garanti yol.

3 Beğeni

@BlackRoad Bugünlerde lme alıp kaynattım. Hatta bi ara muhabbetini yapmıştık galiba beraber…:slight_smile:

1 Beğeni

Bu pertiel sogutuculari uzun zamandır araştırıyorum fermante kovasinin sigacagi strafor kutuyu sogutmasi cok zor veya yetersiz harcadigi guc ise yaptığı ise gore cok fazla.
Sonuc olarak, daha yapmadigimi belirteyim; su sebillerinin icinde olan sogutma sistemleri kilima buzdolabi tamircilerinde bolca mevcut tamirci bi arkadasa strafor kutuyu goturdugunuzde kutuya uygun helezonik bakir boru sararak bu su sebilinden cikan mini kompresöre bağlayıp gazini doldurup kovayi ortam sicakligindan 20c aşağılara çekilebilecegini söylüyor. Cunku daha bende yaptırmadım elimde malzemeler mevcut yapinca bilgilendiririm.
Isin kotu yani strafor kutunun icine fermante kovasi konuluyor ve belirli miktarda su konulmasi gerekiyorki kova ile sogutucu helezonik bakir boru arasina isi iletkenligi olsun.
Usta, Kuru yani buzdolabi mantığıyla sogutulamayacagini iddia ediyor.
Eneji tuketimi ise saatte 90w max sicakliklarda yazin göbeğinde 24 saatteki calismasi toplam 7 saati gecmez.
Aylik enerji masrafi ise 12tl bugunku kurdan.

1 Beğeni

Buz parcalari nekadar ufak olursa, sicak serbet ile soguk buzun temas eden yuzeyi nekadar fazla olursa demek istedigim, sonuca varan isi degeri okadar hizli olur kanimca.

1 Beğeni

1gr buzda 80 cal eksi enerji var. Bunu yanında buz -18 derecede ise 18 cal eksi enerji de buradan. Toplam -98 cal 1 gramda.

5lt buz eridigi zaman ~500kcal ısı götürü. Bu da 100 derecede 10lt suyu ~50 derece sogutur. Isı alışverişinde çevreye fazla ısı kaybı olmadığı varsayımı ile. Bunun yaninda 5lt 0 derecede su ve 10lt 50 derecede su da bir ~15 derece daha soğur. Yani sonuç 35 derece olur.

Ama mayşe sudan yoğun olduğundan daha çok ısı gerekir ve 35 dreceye düşmez diye tahmin ediyorum.

Not: su yogunlugu 1 iken mayşe 1.040 oluyor ya, %4 daha yoğun. Bu yüzden daha çok ısı gerekir. Ama sonuç 40 derece civarında olur.
Not2: buz kg olur, lt yazdım

3 Beğeni

Ev ortamında kışın yirmi derece ortalamayı tutturmak çok da zor değil açıkçası. Yazın ise özellikle sıcak şehirlerde buzlu kutu sistemi iş görebiliyor. Bunun dezavantajı, buzdolabı gibi stabil olmaması. Ayrıca belli aralıklarla kontrol gerektirmesi. Avantajı ise yerden tasarruf.
Evde yer probleminiz yoksa, uygun fiyata bulabileceğiniz bir buzdolabı ve STC 1000 (veya benzer) bir sıcaklık kontrol cihazı ile kovayı yaz kış burada tutmak.
Çoğu ev tipi buzdolabı tek fermentöre uygun oluyor. Hava kilidi yerine hortum ve su dolu şişe kullanıldığında ise bir adet 33 litre, bir adet de 21 litre kova itiş kakış sığıyor.
Marketlerde kullanılan meşrubat dolapları ise biraz daha kullanışlı. Yanılmıyorsam 2 büyük kovayı rahatça alıyor. Ayrıca, bazı modellerinde termostat kontrolü de kendinden. Sanıyorum, elden geçmiş sağlam bir dolap 600 - 700 TL civarı.

1 Beğeni

Grainfather’in geliştirdiği bir sistem var. Glycol Chiller
Konik Fermantasyon tankı ile kombine ettikleri bu chiller dört tane fermantasyon kovasının ısısını kontrol edebiliyor.

YouTube de bu konuda yapılmış videolar da var.
Fikir vermesi açısından bakılabilir diye düşünüyorum.

Grainfather Glycol Chiller

Homemade Glycol Chiller

Building a glycol Chiller

6 Beğeni

Bu hafta sonu zaman bulabilirsem sistemi kuruyorum.

Bir adet Peltier ve bir adet su soğutma bloğu aldım. Strafor kutunun içinde su boruları dolaştırarak soğutma yapmaya çalışacam. Bir süs şelalesinden çıkma pompa motoru ve sıcak taraf için eski bilgisayar fanı var. Radyatör görevi görecek bir bakır boru sistemi bulmam lazım.

Yukarıda arkadaş yazmış bir işe yaramıyor diye ama bana mantıklı geliyor.

40W ısıtıcı ile kışın ısıtma yapabiliyorsam, soğutma verimi yaklaşık 40W olan peltier ile neden soğutma yapamayayım ki? Amaç zaten buz gibi yapmak değil, strafor kutunun içindeki sıcaklığı sabit tutsun yeter. Strafor kutuların yalıtımı oldukça iyi, dışarıdan fazla ısı almadığı sürece fermenterin sıcaklığını sabit tutar.

Kış aylarında 40W ısıtıcı iç-dış sıcaklık farkı 15 dereceyken bile rahatlıkla sıcaklığı korudu, Peltie için de aynı mantık geçerli. 15 derece sıcaklık farkına karşı koruma sağlar bence. Biramı 5 dereceye kadar soğutsun gibi beklentim yok.

1 Beğeni

Hocam biraz geç olacak ama sistemden memnun kaldınız mı? Arama yaparken forumda denk geldim. Ben de bir soğutma sistemi kurmaya çalışıyorum. Sonuçları merak ettim.

Beyaz eşya sektöründe (hatta daha çok buzdolabı) çalışan bir mühendis olarak peltier modülleri verimleri yüksek sistemler değildir. Piyasada peltierli çalışan buzdolaplarıda var ama bunlar daha çok minibar gibi otel odalarındaki dolaplardan. Amaç 1-2 şişe soğutayım kendime uğraş olsunsa okey. Yada ale yapıyorsunuzdır 20-22 lere kadar düşürsün sabit tutsunsa onada okey olabilir ama lager gibi 10 derecelere kovayı soğutmak imkiansız. En azından tek bir peltier modülüyle olmaz. Birden fazla alıp seri bağlamak lazım. Onlarıda yapınca minibuzdolabının parası daha ucuza gelir duruma geliyor :man_shrugging: :blush:

2 Beğeni

Konuyu görmüşken epeydir çizimleri arşivimde bulunan ama hem malzeme, hem zaman eksikliğinden hem de elim yatkın olmadığı için bir türlü beceremediğim Son of Fermentation Chiller’ı da burada paylaşayım: https://web.archive.org/web/20131006044544/http://home.roadrunner.com/~brewbeer/chiller/chiller.PDF
https://www.homebrewersassociation.org/pimp-my-system/son-of-a-fermentation-chiller/

Belki bir yapan olur.

1 Beğeni

Hocam çok teşekkürler cevap için.

İkinci elden bir kaç mini buzdolabı buldum ancak iç hacimlerini satıcılardan istedim. Eğer kova sığıyor ise muhtemelen mini buzdolabı ile devam edeceğim.

Termostatlı priz için BB’de şöyle bir ürün var. Ama anladığım kadarıyla topraklaması yok. Max 2000 Watt’a kadar diyor ama topraksız olması şüpheye düşürdü.

Sizce kaldırır mı? Alternatif olarak bir kaç yerde STC-1000 duydum. Daha iyi midir? Aralarında fiyat farkı yok denecek kadar az çünkü.