Fermentasyon Odası (Buzdolabı, Soğutucu Kutular)

Bu başlık altına, gerek kit kullanan gerekse TT yöntemi ile bira yapan kişilerin fermentasyon odası (Ecnebilerin fermentation chamber lafından türkçemize kazandırılmış) kullanımında elde ettikleri iyi uygulama örneklerinin eklenmesinin yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Ben bir kaç aydır bu işin içinde olan bir bira sever olarak yavaş yavaş konu ile ilgili birikimimi arttırmaya çalışıyorum. Bende birçoğumuz gibi bira yapımına, kit biracılığı ile başladım. Ancak hedef TT olunca temel aktiviteleri iyice sindirmek ve nihayetinde kazanın başına geçmek istiyorum. Hedeflediğim tarih 2021 Nisan.

Bu kısa sürede farkettim ki fermentasyon, bira yapımının en kritik süreçlerinden biri. Bu sürece daha fazla hakim olmak ve en başından sonuna kontrol altında tutmak istiyorum. Bu şekilde; oksidasyon, diasetil oluşumu, kontaminasyon gibi isttenmeyen durumlara sebep olan değişkenleri olabildiğince adreslemek ve bertaraf etmek için gerekli önlemleri almaya çalışıyorum. Tabi bu noktada, eşlerin düzenini bozma, evin bütçesini sarsma, alan problemi veya teknik bir çok detayın arasında boğulmak gibi bir çok aşılması olanaklı engellerle karşılaşıyoruz.

Fermentasyonda soğutma ve ısıtmanın kontrol altına alınması, öncelikle beklenen tadın elde edilmesini sağlıyor. Gramların santigratların kritk önem taşıdığı bir hobi ev biracılığı. Maltın kırılması aşamasında kullanılan değirmen aralığının ölçüsünden karbonizasyona kadar detaya sadık kalındığında ancak uğraşanını gerçek anlamda mutlu eden bir süreç.

Ben bu altında biraz fermentasyon konusunda öğrendiklerimi yazmaya çalışacağım. Isıtma kemer ve termostat yardımı ile sağlanabiliyor ve kışın yapılan ALE tipi biralarda beklentileri karşılıyor. Ancak soğutma kısmı kışın bile sıcaklık değişimlerinden çok etkilenebiliyor. Zira bazı illerimizde gece gündüz sıcaklıkları 10 derecelerin üzerine çıkabiliyor.

Bu noktada sıcaklık kontrolü olan fermentasyon odasının önemi ortaya çıkıyor.

Peki elinde sıcaklık kontrolü bunulan bira severler nasıl bira yapsınlar. Bira cam veya plastik veya çelik fermentere döküldükten sonra bir lager maya (Bkz. Saflager 34/70) ile fermente olmaya başladıktan sonra onları nasıl bir yolculuk bekliyor. Burada takip edilmesi gereken ana kaynakları (forum sayfası, referans youtube videoları veya kıymetli tecrübelerinizi) paylaşabilir misiniz ?

2 Beğeni

Boşa çıkan 12k lık klimam var f. odasına onu taktırmayı düşünüyorum. Cold crash için buzdolabı da ayarladım. İleride şişeden bira içebilmek için gazlanmada şeker yerine co2 techizatı edinmeyi düşünüyorum.

1 Beğeni

Yer probleminiz yoksa ideali tek kapılı 2. el bir buzdolabı. Ben balkona koydum yakın zamana kadar butikten aldığım termostatı kullanıyordum ancak bu termostat açma kapama arasında 2 derece oynatıyor örnek verirsek 12 dereceye mi ayarladınız 11 de kapatıyor 13’te açıyor.Bu sebeple piyasada ucuza bulunabilen bu resimdeki termostatı bir kutuya koyarak kullanmaya başladım

birayı daha stabil bir derecede tutabiliyorum. Isı sensörünün kablosu da uzatmaya uygun. Bu termostatta önemli olan kaliteli tam 12 volt veren bir adaptör kullanmanız modem adaptörü bunun için iyi iş görüyor stabil 12 volt. Kışın da ısı gömleği ile yine buzdolabı içinde ısıyı sabit tutabilirsiniz.

1 Beğeni

Tam tahıl tesisatını kurarken aldığım sıcaklık kontrolörünün 2 çıkışlı olmasına özellikle dikkat etmiştim. 1. Çıkışı ile rezistansı pid kontrol kullanarak kumanda ettim. 2. Röle çıkışı ile de buzdolabını kontrol ediyorum. Alırken küçük bir fiyat farkı vardı aralarında. Böylelikle tek bir cihaz ile 2 işimi de gördüm. Bu arada kontrolör marka/modeli : scheneider reg48.

Vestel’in buzluksuz eski bir mini buzdolabını aldım letgo’dan koydum evimin arka balkonuna. Orada çalışacak. Buna takmak üzere STC 1000 aldım. Ama kablolamayı henüz yapmadım. Kablolama yaptıktan sonra kalibrasyonunu yapacağım.

İçine 33 lük kova kısa hava kilidi ile sığacak gibi görünüyor. 215 lik Damla cam damacana olur mu dedim ? Buzdolabının sebzelik üstündeki cam rafın yerleştiği yol içeri doğru olduğu için sığdıramadım. Yoksa 232 cm lik 2 damacana mis gibi girer. (Damla Cam Damacana Çapı 23 cm)

15+8 lt 2 cam damacana denenebilir yada 33 lük tek bir damacana ile gider.

Kış içinde ısı gömleği temin edeceğim böylece ısıtma ve soğutmada kullananılabilecek minyatür bir fermentasyon odası olacak.

1 Beğeni