Fermentasyon Odası (Buzdolabı, Soğutucu Kutular)

Bu başlık altına, gerek kit kullanan gerekse TT yöntemi ile bira yapan kişilerin fermentasyon odası (Ecnebilerin fermentation chamber lafından türkçemize kazandırılmış) kullanımında elde ettikleri iyi uygulama örneklerinin eklenmesinin yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Ben bir kaç aydır bu işin içinde olan bir bira sever olarak yavaş yavaş konu ile ilgili birikimimi arttırmaya çalışıyorum. Bende birçoğumuz gibi bira yapımına, kit biracılığı ile başladım. Ancak hedef TT olunca temel aktiviteleri iyice sindirmek ve nihayetinde kazanın başına geçmek istiyorum. Hedeflediğim tarih 2021 Nisan.

Bu kısa sürede farkettim ki fermentasyon, bira yapımının en kritik süreçlerinden biri. Bu sürece daha fazla hakim olmak ve en başından sonuna kontrol altında tutmak istiyorum. Bu şekilde; oksidasyon, diasetil oluşumu, kontaminasyon gibi isttenmeyen durumlara sebep olan değişkenleri olabildiğince adreslemek ve bertaraf etmek için gerekli önlemleri almaya çalışıyorum. Tabi bu noktada, eşlerin düzenini bozma, evin bütçesini sarsma, alan problemi veya teknik bir çok detayın arasında boğulmak gibi bir çok aşılması olanaklı engellerle karşılaşıyoruz.

Fermentasyonda soğutma ve ısıtmanın kontrol altına alınması, öncelikle beklenen tadın elde edilmesini sağlıyor. Gramların santigratların kritk önem taşıdığı bir hobi ev biracılığı. Maltın kırılması aşamasında kullanılan değirmen aralığının ölçüsünden karbonizasyona kadar detaya sadık kalındığında ancak uğraşanını gerçek anlamda mutlu eden bir süreç.

Ben bu altında biraz fermentasyon konusunda öğrendiklerimi yazmaya çalışacağım. Isıtma kemer ve termostat yardımı ile sağlanabiliyor ve kışın yapılan ALE tipi biralarda beklentileri karşılıyor. Ancak soğutma kısmı kışın bile sıcaklık değişimlerinden çok etkilenebiliyor. Zira bazı illerimizde gece gündüz sıcaklıkları 10 derecelerin üzerine çıkabiliyor.

Bu noktada sıcaklık kontrolü olan fermentasyon odasının önemi ortaya çıkıyor.

Peki elinde sıcaklık kontrolü bunulan bira severler nasıl bira yapsınlar. Bira cam veya plastik veya çelik fermentere döküldükten sonra bir lager maya (Bkz. Saflager 34/70) ile fermente olmaya başladıktan sonra onları nasıl bir yolculuk bekliyor. Burada takip edilmesi gereken ana kaynakları (forum sayfası, referans youtube videoları veya kıymetli tecrübelerinizi) paylaşabilir misiniz ?

2 Beğeni

Boşa çıkan 12k lık klimam var f. odasına onu taktırmayı düşünüyorum. Cold crash için buzdolabı da ayarladım. İleride şişeden bira içebilmek için gazlanmada şeker yerine co2 techizatı edinmeyi düşünüyorum.

1 Beğeni

Yer probleminiz yoksa ideali tek kapılı 2. el bir buzdolabı. Ben balkona koydum yakın zamana kadar butikten aldığım termostatı kullanıyordum ancak bu termostat açma kapama arasında 2 derece oynatıyor örnek verirsek 12 dereceye mi ayarladınız 11 de kapatıyor 13’te açıyor.Bu sebeple piyasada ucuza bulunabilen bu resimdeki termostatı bir kutuya koyarak kullanmaya başladım


birayı daha stabil bir derecede tutabiliyorum. Isı sensörünün kablosu da uzatmaya uygun. Bu termostatta önemli olan kaliteli tam 12 volt veren bir adaptör kullanmanız modem adaptörü bunun için iyi iş görüyor stabil 12 volt. Kışın da ısı gömleği ile yine buzdolabı içinde ısıyı sabit tutabilirsiniz.

1 Beğeni

Tam tahıl tesisatını kurarken aldığım sıcaklık kontrolörünün 2 çıkışlı olmasına özellikle dikkat etmiştim. 1. Çıkışı ile rezistansı pid kontrol kullanarak kumanda ettim. 2. Röle çıkışı ile de buzdolabını kontrol ediyorum. Alırken küçük bir fiyat farkı vardı aralarında. Böylelikle tek bir cihaz ile 2 işimi de gördüm. Bu arada kontrolör marka/modeli : scheneider reg48.

Vestel’in buzluksuz eski bir mini buzdolabını aldım letgo’dan koydum evimin arka balkonuna. Orada çalışacak. Buna takmak üzere STC 1000 aldım. Ama kablolamayı henüz yapmadım. Kablolama yaptıktan sonra kalibrasyonunu yapacağım.

İçine 33 lük kova kısa hava kilidi ile sığacak gibi görünüyor. 215 lik Damla cam damacana olur mu dedim ? Buzdolabının sebzelik üstündeki cam rafın yerleştiği yol içeri doğru olduğu için sığdıramadım. Yoksa 232 cm lik 2 damacana mis gibi girer. (Damla Cam Damacana Çapı 23 cm)

15+8 lt 2 cam damacana denenebilir yada 33 lük tek bir damacana ile gider.

Kış içinde ısı gömleği temin edeceğim böylece ısıtma ve soğutmada kullananılabilecek minyatür bir fermentasyon odası olacak.

1 Beğeni

Kapalı balkondaki bir dolabın içinde fermentasyon yapmayı planlıyorum. Balkon kapalı olmasına rağmen özellikle kış aylarında 10 dereceye kadar iniyor. Kovayı ısıtma kemeri ile ısıtmayı düşünüyorum ama maalesef elektrik bağlantısı biraz uzakta. En az 20,000 mAh’lık bir powerbanke ısıtma kemeri bağlamak ne kadar mantıklı olur? Fermantasyon bitene kadar idare eder mi powerbank? Bu konuda deneyimi olan varsa öğrenmek isterim.

Isitma icin power bank tavsiye etmem. Telefon tablet sarj edelim diye uretilen powerbankler boyle bir is yuku icin pek uygun degiller.

1 Beğeni

@CavcavAli nin dediği gibi, powerbank bu işe uygun değil.
Birincisi, powerbank 5v dc akım verir, ısıtma kemerleri 220v ac çalışıyor (dc varsa da ben denk gelmedim)
İkincisi, 5v 20.000 mah powerbank’in çıkışı hızlı şarj desteklediğini varsayarsak 40watt civarında bir güç verebilir, bu da powerbankin max 2,5 saatte bitmesi anlamına gelir. 36wattlik rezistansın da kovanın sıcaklığına çok bir katkısı olmayacaktır.

Maalesef uzatma kablosu kullanmanız gerekecek.

1 Beğeni

Teşekkürler arkadaşlar, mecburen uzatma kablosu çekeceğiz bir şekilde.

1 Beğeni

Ben soğutma çantası kullanıyorum. İçine 4 tane donuk 1.5lt su şişesi koyuyorum ve 12 saat arayla değiştiriyorum. Ortam sıcaklığını 10 derece kadar düşürebiliyorum. Bu da lager tipi bira yapmama yetiyor

Bu dolaba 850 diyorlar… bir de ekstra şehirler arası tasitma işi var…
Alan eden dostlar fiyati yorumlarda bir zAhmet

1 Beğeni

Bende ne zamandır araştırıyorum fiyatlar 1500 lira civarında ama sıfır mı ikinci el mi bilemiyorum. Bu ürünün kondisyonu iyiyse fiyatta çok iyi gibi duruyor

Elektirik sarfiyatı çok fazla olabilir.

1 Beğeni

Benim merak ettigim buzdolaplarina termostat baglayinca ortaya cikabilecek sorunlar, ornegin ale bira yapmak istiyoruz, yazinda kisinda 20 derece stabil tutmak icin termostati ayarlasak, Yazin motor daha cok ac kapa yapacak kisin daha az, Ekstra olarak kis mevsiminde birde isitici ceket de ilave edilebilir, Temel amac 12 ay 20 derece veya lagerde 10 derece sabitini yakalamak.Motorun bozulma ihtimali veya karsilasilcak diger sorunlar. Bu konuda deneyimli arkadaslarin yorumlari neler olur acaba, buzdolabini 20 dereceye sabitlemek mumkun mudur?

Kegerator için alinan sandik tipi dondurucularin dual olmasi zorunlu mu? Yoksa her tip alabilir miyiz? Servis derecesi 2-4 düşünsek buzluklarin o derecelerde çalışması sürekli kalması uzun vadede sorun yaratiyor mu?

Termostatınız varsa istediğiniz dereceye sabitleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Dondurucu tarzi olduğundan çalışma prensibi anlaminda termostat da olsa motora zarar gelmiyoe mu uzun vadede?

Bu çok emin olamayacağımız bir konu.
Termostatın motora zarar vermemek amacıyla yerleştirilmiş koruma mekazizması var ama işe yarıyor mu bilmek mümün değil.

Anladim , termostat yeterli olacaktir uzun vade kullandıkça göreceğiz artik:) teşekkür ederim.

1 Beğeni

Termostatlar ya soğutma amaçlı oluyor ya da içindeki ayar bölümünden soğutma menüsü seçiliyor, bazı dijital termostatlarda daha da detaylı menüler de var , buzdolabı kompresör motoruna durmadan dur kalk yaptırmaması için histeresiz yani belirli derece aralığında çalışma, her düşüşte veya yükselişte devreye girmeme veya dur kalk süreleri arasına bekleme zamanı koyma gibi. Termostatın teknik klavuzlarını iyi incelemek lazım.