"Fermentasyon Başlamadı, Neden?" Sorusuna Tek Başlıkta Cevaplar

Zaman zaman herkesin başına gelen, özellikle yeni başlayan arkadaşları sıklıkla heyecanlandıran bu durumla ilgili olası senaryoları bu başlıkta anlamaya çalışalım.

Soru: Fermantasyon başlamadı, hava çıkışı yok

1. İlk yapmanız gereken bir fener ya da telefon flaşı yardımıyla kapağın üzerinden ve yan taraftan kovanın kenarlarına bakmak. Kova kenarlarında kabarcıklar; pütürlü yapılar, kir tabakası gibi partiküler ya da parçalar görüyorsanız fermantasyon başlamıştır. Kormayın, bekleyin, mayacıklarınız çalışıyor.

2. Aradan 2 - 3 gün geçti ve hâlâ herhangi bir hareket görmediyseniz evet, mayalarınız faaliyete geçmemiş olabilir ve aynı mayadan uyandırma yaparak kovanıza ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, fermentasyonun başlamadığını düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey kovanızı dikkatlice incelemektir. Biranızı ilk koyduğunuzda pırıl pırıl olan kova, fermentasyon başladıysa, sıvının bittiği yer ile kapak arasında kir gibi izler üretmiş olur. Bu oluşuma KRAUSEN denir ve Krausen oluşumu, fermentasyonun başladığını gösteren en önemli işarettir çünkü ale tipi mayalanmada, Krausen’in ortaya çıkmasının nedeni çoğalan maya hücreleri sıvının üzerinde yer almasıdır.

Fermantasyon başlaması için

• Mayaların doğru miktarda, canlılıkta olması gerekir.
  • Ortam sıcaklığının maya’nın istediği sıcaklık arasında olması gerekir.
  • Ortamda mayaların besleneceği miktarda ve içerikte besin olması gerekir.
  • Ortamda mayaların mücadele edeceği başka bakteri, küf vb kolonilerin olmaması gerekir.
  • Şıranın mayaların çoğalmasına yetecek kadar O2 ile doyurulması gerekir.

fermantasyon geç başlıyorsa yukarıdaki maddelerden biri ya da birkaçında sorun var demektir.

Hava Çıkışı Neden Yok? Ne Yapmalı?

1. Kapakta sızıntı vardır. Her yerini streç folyo ile sarmak çözüm olabilir, işe yarayabilen bir yöntem.
  2. Kapak tam kapanmamış olabilir. Elinizle bastırarak tam olarak kapandığına emin olun.
  3. Kapak contası gevşemiş olabilir. Contayı değiştirin ya da hava kilidinin contaya giren kısmını teflon ile sarıp yuvaya uyumlu hale getirmeyi deneyin.

Bira damlayacak kadar bir açıklık ya da kova kapağında gözle görülen bir yarık yoksa, gaz çıkışı çok da dert edilecek bir durum değildir ve biranız herhangi bir zarar görmeyecektir. Unutmayın ki kovanın içinde basınç yüksek ve sıvının üzeri de karbondiyoksitle kaplı.

Devam edeceğiz…

Aklınıza gelen soruları yazın, bu başlık altında cevaplayalım… Bu başlık sadece “fermantasyon başlamadı, hava kilidi eşitlenmesi, hava çıkmıyor” gibi konular için açıldı, lütfen başka konulara değinmeyelim. Ayrıca cevabını bildiğiniz ve derli toplu dursun dediğiniz ya da diğer arkadaşlarımıza faydalı olabileceğiniz düşündüğünüz soruları cevaplarıyla birlikte yazarsanız, başlık altında daha geniş bir bilgi birikimi toplanmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

20 Beğeni

Uygun sıcaklık değeri içinde ölü olmayan mayalarla çalışıldığı müddetçe, fermantasyonun başlamama olasılığı 0 (yazıyla sıfır).
Bu sebeple öncelikle sakin olun.

Eğer “fermantasyon başlamadı” cümlesini hava kilidinde fokurdama görmediğiniz için kuruyorsanız, çok büyük olasılıkla kovanızda, havayı içeride tutmaya yarayan parçaların birleşim yerlerinden kaçak vardır. Bu kaçaklarda genelde ya tam kapanmayan kapaktan, veya uzun yıllardır kullanılarak yıpratılmış kova ve kapaklardan (-ki bunun streçfilm sararak üstesinden gelinebiliyor) ya da hava kilidi bölgesinden olmakta.

Benim sıklıkla gördüğüm hata hava kilidinin boynuna kadar conta içine sokulması durumu.

Temsili hata;

t1

Bu durum contayı aralayarak içerideki havanın dışarı kaçmasına sebebiyet vermekte.

Olması gereken;

t2

Bu durumda conta, kilidin çapını sararak kaçak yapmasına engel oluyor.

Dikkat edilmesini şiddetle öneririm.

Kabaca bir şema hazırlarsak;

19 Beğeni

Başlaması kadar bitmesi de bazen kafa karışıklığına neden olmakta. Bu sebeple kesinlikle bir hidrometre bulundurup, hem fermantasyon baslamadan , hem de fermantasyon sonunda ölçüm yapmak en doğrusu olacaktır. Hatta forumda bir üstadımız hidrometre parti kursa oyumu ona verirdim cumlesiyle özetlemisti durumu. Bende aynen katılıyor ve ekliyorum şampiyon hidrometrespor🍻

6 Beğeni

Normalden erken baslayan hava kabarcigina da bir baslik acsak? :hugs:
Son biramda 50.dakikada kabarciklar basladi. 3.saatte fermenter kopur kopur olmustu bile…

2 Beğeni

çok lezzetli şeyler yapıyorsun, ölü mayalar bile uyanıyor üstadım :wink:

1 Beğeni

Over pitching saniyorum. Istenen bir durum degil. Mayanin lag fazinin en azindan 3 saati gecmesi gerekiyor saglikli fermentasyon icin…

4 Beğeni

Overpitching nedeniyle Nasil bir tad beni bekliyor sizce?:scream:

1 Beğeni

Rehidrasyon fermantasyonun başlama hızında oldukça farkediyor. M20 hariç diğer tüm mayaları rehidrasyon ile ekliyorum. Gerçi baloncuklara da asla bakmıyorum. Kova içi sıcaklık ertesi gün ortam sıcaklığından 1 derece fazla yükseliyor. 2 gün sonra ise fark 2-3 dereceye varıyor. Ben kapalı buzdolabında fermente ettiğimden bir müddet sonra kova içi sıcaklık sabitleniyor ve 10.günlerde dışarısı ile dengelenmeye başlıyor. Dengelendiği anda zaten fermantasyon da bitmiş oluyor. Hidrometreyi artık sadece şişeleme günü FG’yi merak ettiğim için kullanıyorum. Yoksa fermantasyonun sona geldiğini gösterenen en kolay işaret önce kova içi sıcaklığın düşmeye başlaması ve sonra dengeye oturması.

2 Beğeni

over pitching fazla mayadan kaynaklanan durum değil mi Gülendam Hanım? tada etkisi olur mu? çökelti mi çok olur, çok mu gövdesiz olur, nasıl bir sorun olabilir? bende merak ettim açıkçası!

1 Beğeni

Acikcasi over pitching deneyimim olmadi hic. Sadece okuduklarimdan anladigim kadariyla yorumlayabilirim. Hataliysam ustalar beni duzeltsin lutfen. Fermentasyon sureci mayalar icin 3 faz olarak ayrilmis.
1-lag faz
2-growth faz
3- conditioning faz
Mayayla serbet bulusunca 3 saat ile 20 saat arasinda bizim hic aktivite gormedegimiz donem basliyor. Bu surecte mayalar serbetten hucre icine cogalmak icin gerekli vitamin mineral ve aminoasitleri aliyor. Daha sonraki buyume fazinda saglikli mutasyona direncli yeni hucreler olusturmak icin cok onemli…eger gereginden cok fazla maya kullanirsak yeterli besin deposu olmadan cogalmaya basliyor minik dostlarimiz. Dolayisiyla da tam olarak saglikli olmayan yeni bireyler olusturuyorlar. Kullandigimiz mayanin karakteristik ozelliklerinde degismeler seklinde istemedigimiz sonuclar karsimiza cikabilir. Mesela s04 istedigimiz meyve esterlerini olusturmayabilir ya da istemedigimiz yeni tatlar olusturabilir. Daha cok cokelme daha az cokelme olabilir. Bu sebepten starter hazirlarken sadece seker kullanmiyoruz malt ozu kullaniyoruz.

9 Beğeni

Bir uyandırma gerek sanırım

1 Beğeni

Dün bu kitten kurdum. Mayasını önceden kaynatılıp sogutmaya bıraktığım suyun içine koyup uyandırmak istedim ancak su az oranda ılıktı. Dün normal.sekilde kurulum yaptım sıcaklık 24 25lerde mayasını ekledim ancak şu saate kadar fermantasyon başlamadı. Sorun ne olabilir.

Bir sorun olmadığına ve akşam saatlerine doğru harekete başlayacağına olan inancım tam :grinning:

Her ihtimale karşı kovada hava kaçağı var mı diye kontrol etmenizi önerip, eğer yoksa mayaların uyanmasının 72 saate kadar sürebildiğini hatırlatmak isterim.

Sabır :beers:

Kova kapaklarını 2 kere kontrol ettim. Mayaların çalışmasını bekleyeceğim. Cevap için teşekkürler

1 Beğeni

Eğer starter hazırlamıyorsanız m44 ve m54 geç başlayan nazlı mayalar. Rehidre edip başlattığım mayalama m44 4 günü bulmuştu keza m54 de aynı şekilde.

1 Beğeni

Her iki kovada dün yavaş yavaş çalışmaya başladı. :+1: böylece her iki mayanın da geç çalışmaya başladığını öğrenmiş oldum.

1 Beğeni

Tecrübeme göre MJ’nin çalışmaya hemen başlayan 2 mayası var. M36 ve M42. Bunların dışındakiler geç başlayıp bazen gizli gizli bile çalışabiliyor.

2 Beğeni

arada yukarı çıkarmakta yarar var.

1 Beğeni

Şu an mayalanan 2 mj kitim var. M36 ekli olan kovadan 24 saat sonra gaz çıkışı başladı. M54 ise 4. günün sonunda. Sabırla beklemek lazım bu mayalar yavaş çalışıyor ama iyi çalışıyor :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba,
5. Kitimi kurarken dalgınlıkla büyük hata yaptım. 20 dakika önceden uyandırdığım mayalarımı 30 derece ısıdaki kovaya ekledim :frowning: Isıyı düşürmek için buz falan koydum ama hava 32 derece malum 24 saat geçti sürekli buz koymama rağmen ısı ancak 26 dereceye düştü. Fermantasyon kovası ısı yalıtımlı çantasında ama hala kıpırtı yok, hava kilidi aynı seviyesinde duruyor. Fermantasyon devam etse bile birada kötü alkol ve olumsuz tad oluşur mu sizce? Beni endişenlendiren asıl şey de botulizme yol açan bakteriler. Sizce böyle bir durumda üremiş olabilirler mi? Cooper buğday kiti ve kendi mayası, içinde 1 kilo dme ve 500 gram dekstroz var, 23 lt kovada.