Fermante Ananas Gazozu

Ben ananas tadını her nedense biraz yapay bulurum ve doğrusu öyle bayıldığım bir meyve de değil. Bu nedenle tarife biraz kuşkuyla yaklaşmıştım ama biraz önce üç kişi tamamını (6 bardak) içip bitirdik. Fena halde ilginç ve çok serinletici geldi. Ananas alanlar denesin bence. Çünkü sadece kabuk kullanılıyor. Üstelik bir de probiyotik içecekmiş iyi mi? Herneyse, işte tarif:

Ananası marketten soyulmuş alıyorsanız, soyan görevliden kabukları da isteyin. (Hatta düşündüm de, sattıkları tüm ananasların kabukları da istenebilir.
Kabukları 2 santime 4 -5 santim parçalara ayırıp yıkayın. Büyük bir sürahi, kavanoz vs içine koyup 2 litre su ekleyin, şöyle bir karıştırıp ağzını stretch filmle kapatın. Oda sıcaklığında birakın. 1,5 - 2 gün içinde üstte köpüğümsü bir tabaka belirecek. Onu gördüğünüzde alıp buzdolabına koyun ve sürahinin iç yüzeyine yapışmış hava kabarcıkları görene kadar orada bırakın. Kabarcıkları görünce süzüp istediğiniz miktarda şekerle tatlandırarak şişeleyin, ya da bizim gibi hemen için. İlginç bir şekilde gazlılığını hissettiriyor. Şişelerseniz pet kullanın. Ne kadar CO2 üreteceği değişken ve risk almaya gerek yok. Pet şişe sertleşince dolaba alın. Şişelemezseniz birkaç gün içinde tüketin, yoksa, emin değilim ama, büyük olasılıkla sirkeye dönüşür. Hmmm… ananas sirkesi, aslında bu da fena fikir değilmiş. :smiley:

10 Beğeni

Ben bütün olarak alıyorum ananaslari fakat üzülüyordum valla çöpe giden kabuklar için. Keşke hayvanlarımız olsa diyorum her karpuz ve ananas kabuğu copunde (kavuna çok üzülmüyorum o ince zaten :grinning:).

Temsili:

4 Beğeni

Konuyla hiç alakası yok ama beni çok güldüren bir hikaye ananastan söz edince aklıma geldi ve paylaşmak istedim.
Efendim, bir arkadaşım, eşi ve üç yaşındaki oğlundan oluşan ailesiyle tatile giderken, yoldaki trafik magandalarından birine çok sinirleniyor ve ağzından muhatabının validesini de işin içine katan sunturlu bir küfür kaçırıyor. Kaçırır kaçırmaz yaptığı şeyi farkedip pişman oluyor ve endişeyle dikiz aynasından oğlunun tepkisine bakıyor. Oğlan şaşkınlık içinde, gözler büyümüş, ağız açık, sabit bir noktaya bakıyor. Bizimki tam eyvahhh derken, oğlan gevşiyor ve şöyle diyor: Yaa, doğru dürüst araba kullanmazsan babam da işte böyle ananasını yer.

10 Beğeni