Evde yeşil ya da siyah zeytin

@Piizman tarifidir:

Yeşil zeytin için;

• İster kırma, ister çizik hangisi yapılmak isteniyorsa öncelikle zeytinlere bu işlem uygulanır.
  • Kırılan veya çizilen zeytinler boş bir bidona koyulur.
  • Sadece su doldurulur.
  • Başka hiçbir şey koymadan toplamda 10-15 gün boyunca bekletilip, (benim damak tadıma göre 11 gün, daha acı seven daha az bekletebilir) her gün suyunu döküp yeni su koyarak zeytinin acılığı alınır.
  • 10 günden sonra acılık oranı tespiti için zeytinin tadına bakılır, acılığın bittiğine karar verilene kadar çalkalanarak beklemeye devam edilir.
  • Sonra 5 kiloluk bidona doldurulur. (zeytin miktarına göre bidon ebatı azaltılıp çoğaltılabilinir.)
  • 5 kiloluk bidon oranında 1/2 çay bardağı limon tuzu (direkt limon olmayacak asla, küf yapar) ve 1 çay bardağı kaya tuzu eklenir.
  • Su ile silme doldurulup bekletilmeye alınır.
  • 10-15 gün sonra yemeye başlanabilir, tadı beğenilmez ise bekletmeye devam edilir, yenilecek kadar zeytin su içinden kaba alınır,geri kalan o su içinde durmaya devam eder.
  • Buzdolabında saklanabilir.

Siyah zeytin için;

• Yine zeytin miktarına göre seçilecek bidonun dibine bir avuç kaya tuzu serptikten sonra üzerine 3-4 parmak kalınlık kadar zeytin, üstüne tekrar bir avuç kaya tuzu, tekrar 3-4 parmak kalınlıkta zeytin, üstüne tekrar bir avuç kaya tuzu şeklinde kat kat bidon ağzına kadar doldurulur.
  • Hiç hava almayacak şekilde kapağı kapatılır. (gerekirse poşet koyup kapatılabilir)
  • Her gün en az 1 kez çalkalanır. (çalkalama sırasında nazik davranılmaması önerilir, yerde yuvarlanabilir.)
  • 2 ay sonra tadına bakıp beğenilir ise yemeye başlanabilir, beğenilmez ise çalkalanmaya ve bekletmeye devam edilir.

Olan zeytinlerin üzerine zeytinyağı ve kekik eklenilerek tüketilmesi damak zevki açısından önerilir.

9 Beğeni

Geçen ay Akçay’da deniz kenarında zeytin ağacı altında ev yapımı biramı yudumlamak suretiyle serinlemekteydim.
Ta ki ağaçtan bir zeytin kafama düşüp beni de evde yapabilirsin diyene kadar :slight_smile:
Hemen bir kaç poşet toplayıp (araştırmasını yaptım ağaçlar sahipsiz bir alanda bulunuyordu) eve gidip kurduk ilk sefer olduğundan destek aldım tabii bakalım nasıl olacak.

Edit: Konuyu da böyle hortlatırlar :smile:

4 Beğeni

Newton önce davranmasaydı da zeytin yapımı yerine yerçekimşni bulsaydın​:wink::grinning:

1 Beğeni

Bayılıyorum acı çekişte zeytine. Ama tuzmuş limonmuş olmayacak saf suya girip çıkacak. Onu da hemen yemek lazım yoksa eriyor, kışa stok yapamıyorum. Bu sevdaya çare yok sanırım…

Yer çekimin de seneye bulmayı düşünüyorum @Durul abi :slight_smile:

1 Beğeni

Malum yeşil zeytin zamanı gelmişken konuyu bir hoplatmak, bilgilerimizi tazelemek istedim.

Fotoğrafta taş ile kırma işlemi görülmekte, çizik içinde bıçak veya çizme aleti kullanılmakta.

Kırılan zeytinlerin bidona ve suya alınması

5 günlük çizik zeytinin görüntüsü

4 Beğeni

Çizilen ya da kırılan zeytinleri boş bidona alıp hiçbirşey koyulmaması, su da koyulmaması anlamına mı geliyor, yoksa sade suda mı bekletiyoruz?

2 Beğeni

Sadece suda bekletiyoruz.
Daha net anlaşılması için yazıyı düzenledim.

1 Beğeni

Zeytinlerim geldi :man_dancing:
Ayvalık zeytinleri için @ayvaliktadimi Tilaya çok teşekkürler umarım bir karadenizli olarak beceririm :joy:

Hemen zeytinleri kırıp suya koydum her gün değiştireceğim.

4 Beğeni

Çok simetrik kırılmış valla bravo, benim zeytinler hiç böyle kirilmiyor ya buraya doğru cinsi gelmiyor yada ben beceremiyorum. Ayvalık zeytinimiz yokki bizde kursak🙄 Şaka bir yana zeytine erişim sizin için kolaysa ücreti mukabilinde denemelikte olsa isteyebilirim. Zeytinler çok güzel görünüyor çünkü bizim buralara böylesi hiç gelmiyor😔 @ayvaliktadimi

2 Beğeni

Yeşil zeytin için zaman geçti. Tek tük denk gelirse bakarım yine tabi :slight_smile: bundan sonra artık kara zeytin

Halit’e anlatmak için böyle bir video çekmiştim. Şurada dursun:) ayrıca zeytin hakkında soru alabilirim. Bir Ayvalıklı olarak olabildiğince cevaplamaya çalışırım.

2 Beğeni

Buda burada dursun :slight_smile:

3 Beğeni

Siyah zor birşey değilse oda olabilir lakin siyah zor diye biliyorum. Leblebi gibi zeytin tüketen biri olarak siyahi Gemlik, yeşili Mut, Hatay, Akhisar dan alıyorum sürekli. Arada Ayvalık zeytinide denedim elbette, tabii hatırlamıyorum hangisi daha lezzetlidir🙄

2 Beğeni

Siyah yeşilden daha kolay ama taze toplanmışına ve teneke vs. ulaşmanız lazım. Eğer yeriniz kaynaklara uzaksa zor. Eğer niyetiniz varsa sezon açıldı, herkes toplamaya başladı buralarda, 1-2 ay sürer. Ben İznikteyim bende bu sene siyah yok, az zeytin vardı yeşilken topladım ama yoldan geçerken bile toplayanlardan alabilirsiniz… Bu haftasonu yokum ama gelirseniz bana da uğrayın :slight_smile:

3 Beğeni

Eyvallah abi, aklimda. Bu yıl Bursa tarafları pek seyahat planlarında görünmüyor ama belli olmaz. Olurda ugrarsam muhakkak sanada uğrarım. Esasen başka bir ürün üretecek yerim,zamanım da pek yok. Ama merak heves var işte. Nedense yukarıdaki resimdeki yeşil zeytin çok guzel göründü gözüme , denemek istedim.

1 Beğeni

Yok yok zor değil:) sadece daha geç olur. Yani bir de farklı yöntemleri var. Çabuk olması için poşette yapıyoruz hemen yemelik ya da 1 2 sene idare etsin diye kocaman yağ lancalarına basıyoruz. Tamamen tercih

1 Beğeni

Bu yılı geçiyorum artık,küçük bir atölyeye dönen mutfakta yer kalmadı zira. Seneye artık, zeytin,biber,salça Allah ne verdiyse girişirim.:joy:

1 Beğeni

Sanırım zeytinleri kıskandım, neden benimde yok şeklinde pazarda gezinirken, tamamen tesadüfen Ayvalık zeytini olduğunu iddia eden bir pazarcidan bende edindim​:joy::grin:
@ayvaliktadimi videoyu izledim, aynı şekilde kırdım ve şekil a da görüldüğü üzere 15 gündür sularını değiştirerek tatlandırdım sanirim. Bir kaç güne salamuraya geçerim sanki. Videoda söylediğiniz gibi salamura tarifi içinde tavsiyelerinizi bekliyor olacağım, şimdiden çok teşekkür ediyorum.

4 Beğeni

15 gün suda beklettiğim zeytinlerimi (hergün suyu değiştirildi) 3 gün önce salamuraya aldım. Büyük kavanoza 2 yemek kaşığı kalın tuz yarim yemek kaşığı limon tuzu ekledim ve ardından limon dilimi ve zeytin yağı. Kücük kavanoza 1 yemek kasığı tuz 1/4 kasık limon tuzu attım. 3 gün sonra olur demişlerdi inanamadım tabi :joy: @ayvaliktadimi @magunay şuan sofradan sesleniyorum size bu zeytinler harika olmuş.

5 Beğeni