Evde Malt Yapımı (Denemeler, Tecrübeler, Tarifler)

Bugün bir taşla iki kuş vurmaya çalışıp hibrit bir özel malt yaptım. Hedefim kristal maltlardaki pekmezimsi tatları hafifletmekti. Bunu yapmak için kristal maltın tam olarak dönüşmemesi, maltın bir miktar unlu kalması gerekiyor. Yani maltın içi tamamen akide şekeri gibi değilde yarı camsı yarı unlu olmalı. Bunu yapmanın tek yolu düşük nem oranında kristalize etmek. Burada nem oranı çok önemli. Eğer çok yüksek nemde yaparsanız tam kristal olur. Çok düşük nemde yaparsanız klasik fırınlanmış malt edersiniz. Ama ortalama bir nemde (% 20-25) yaparsanız çok yönlü, tat yelpazesi geniş bir özel malt elde edersiniz. Bu malt sayesinde iki tür malt yerine tek tür malt kullanmak yeterli olacaktır tariflerde.

11 Beğeni

Maris ne zaman gelir abi :beers: @alpinist

4 Beğeni

Maris’den daha iyileri gelecek :wink:

2 Beğeni

Ben özelden sormuştum daha önce :grinning:
Maris Otter o bölgeye ait özel bir arpa ve yine o bölgenin suyu ile maltlanması ile üretilmiş. Sonuçta pale ale ya da pilsner i üretirken belirli koşul ve standartları sağlıyorsun ama yine de tatlar arasında farklılıklar oluşabiliyor. Sadece çok önemli farklar değil, tarla ve tohum meselesi. Aynı tohum farklı tarlada ve farklı su da farklı tatlara ya da ürüne dönüşebiliyor. Daha fazlası evrim, genetik v.s v.s gider.

4 Beğeni

Engin hocam konusu açılmışken sorayım şimdi bir tane yerli firmamız var ya üretim yapan,bu firma maltlarını aydan hanım arpadan ürettiğini söylemiş.Şimdi hepsi aydan hanımdan yapılıyorsa pale ale,pilsner,viyana ana maltlarının karakterini etkileyen işlem farklılığı nedir?Hadi münih fırınlanıyor öyle bir farklılığı var diğerleri de fırınlanıyor mu ve bu farkı yaratan fırınlanma süreci mi ?

1 Beğeni

Est. Bu konunun ustaları var.

bu konuyu

Ve bu konuyu takip edin Aykut Bey. Kaç derece su, kaç derece de kürlenmeli, kaç saat suda kaç saat öyle beklemeli, herşey yazıyor. Sonuçta standartlar var base maltlar için, arpadan ziyade prosedürlere uymak gerekir.

1 Beğeni

Bütün maltlar türüne göre farlı kademelerdeki sıcaklıklarda kurutulur. Bir maltın türü sadece kurutma/fırınlama ile değil çimlendirme sıcaklığı nem düzeyi vs. birçok değişken ile belirlenir. Malt isimleri firmadan firmaya değişir. Aynı isimdeki ürünler bile farklılık gösterebilir. Farklılıkları bilmek için lezzet çemberlerine bakmak lazım. Weyermann bu konuda çok detaylı. Yerli üreticinin böyle bir çalışması henüz yok bildiğim kadarıyla. Yani ürünlerinin hangi tat profilinde olduğunu bilmiyoruz. Evet maltın türüne göre işlem yapıyorlardır belki ama bu durum bir eksiklik bence.

3 Beğeni

@menegin evet onları okuyorum fırsat buldukça tabi şuanda sadece kullandığımız maltların süreçleri hakkında bilgi edinmekle yetiniyorum çünkü @alpinist hocam sağolsun verdiği bilgilerle bu işin iyi yapılabilmesi için ne denli bir bilgi birikimine sahip olunması gerektiğini gösterdi bizlere :slight_smile: sadece bu konu kafama takılmıştı yani bizim bildiğimiz pilsner diye tabir ettiğimiz maltların belli bir profili var sek içimli biralar için ideal vienna ise biraz daha maltsı karaktere sahip biraların üretiminde daha ideal gibi ,@alpinist hocam bütün sürecteki değerlerin farklı olduğunu ve bu farklılıkların türleri ortaya çıkardığını söylemiş teşekkürler :slight_smile: ve evet @alpinist hocam kendilerin geliştireceklerini umuyorum mesela şuan piyasada satılan yerli bira mayalarında da aynı sorun var (örn:Altınfıçı ).Yabancı firmalar bütün lezzet farklılıklarını ürünün nasıl kullanıldığında nasıl ilerleyeceğinin grafik halinde yayınlıyorlarlar yerlilerde bu yok ama daha kısa süre öncesine kadar bu şekilde bir arzda yoktu piyasada.Biz ev biracıları da en azından bu işe başladılar ve kendilerini geliştireceklerdir umudunu taşıyoruz içimizde :slight_smile:

2 Beğeni

Yani bu iş deniz derya, ben de sırf başından sonuna öğrenmek adına maltlama yapıyorum, yoksa uğraşılacak iş değil! (İmkanım, yer, mekân ve materyal anlamında çok uygun olmasına rağmen) bunun dışında sadece yayın takibi ile olmuyor, çiftçi, ziraat müh. ve gıda müh. arkadaşlarla da görüştüm, sonuçta ev ortamında elden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak ve işleyişi öğrenmek önemli. Siz de ufak çapta üretimlerle süreci öğrenin, önemli olan bu işin neresinde olmak istediğiniz.

5 Beğeni

Malt yapımının en keyifli zamanı. Son ürünü köklerinden arındırıp kaldırmak. Bazen de tazeliği o kadar abartıyorum ki elediğim maltı direk malt değirmenine oradan da mayşelemeye…

21 Beğeni

Malt yapmanın bir ayrıcalığı da piyasada olmayan türleri yapmak. Mesela buğday kristal.

18 Beğeni

Yapan var yapamayan var abi, niye canımızı çektiriyorsun ya :smiley: Eline sağlık maalesef sadece seyrediyorum :roll_eyes:

Sonradan gelen edit bugdaymis konuya mevzuu olan malt. Arpa dururken bugday da ne bileyim?

2 Beğeni

Buğday birasını bir yana bırakırsak, karma bira tipleri için kristal buğday güzel bir katkı olabilir. Hatta kavuzu olmadığı için biranın yanında çerez gibi gidiyor.

2 Beğeni

Sen daha buğday içmemişsin, ne buğday biraları var :wink:

Buğday biralarını geliştirmeye başladım daha sevimli hale geldiler. Başlarda bende çok sevmemiştim ama sevebileceğim tarzda yapmaya başladım. Önemli bir konuda ülkemizde çok iyi buğday ırkları var. Güvercinlere atmalık en kötü kalite buğdaylardan bile + % 75 verim alınabiliyor. Aynı şey arpa için geçerli değil. Almanların çoğu birası buğday içeriyor, almanlar bu işin ustası olduğu için vardır bir bildikleri.

1 Beğeni

İçene afiyet olsun. Ben sevemedim bir türlü meşhur markalarda dahil.İstanbul’da mekan var Bomonti de , böyle kendi biralarini yapıp satıyor, garson aynı @menegin in iddiasıyla abi sen buğday içmemişsin bizim bugdayimiz çok meşhur, satılan biralarin %70 i bu buğday falan dedi. Getirdi bir bardak , dedim gardaş sen bunu götür de oradan bana “bira” ver içelim. Arkasından birkaç IPA getirdi de günü kurtardık. Söylemişmiydim içine afiyet olsun, uğraşamam yapmam içmem :stuck_out_tongue_winking_eye:

5 Beğeni

Sen yine hobi olarak yap içme istersen, @menegin’e verirsin ne bileyim tadımlara gönderirsin. Buğday birasız bu hobi eksik kalır.

2 Beğeni

Abi doğrusu şöyle olmazmi, hani ben içip sevmiyorum ya, @menegin in bana sevdirmek için, gerek kendi yaptıklarından gerekse bu stilde marka olmuş biralardan bir kaç kasa gönderip, bana sevdirmesi lazım değil mi ?

2 Beğeni

ben sana bir wheat ipa yapayım o zaman. Ya da sen git frederik wheat ipa al :smiley:

1 Beğeni

Şöyle güzel bir American Wheat bol şotlu canım çekti

1 Beğeni