Evde Malt Yapımı (Denemeler, Tecrübeler, Tarifler)

Malt yapımına kaldığımız yerden devam. Önceki forumda kalan önemli tariflerden ara ara eklerim buraya. Sizler de denemelerinizi bu başlıkta paylaşabilirsiniz.

4 Likes
Düşük Bütçeli Bira Yapımı (Tam Tahıl)
Malt isimleri ve eşdeğer isimleri
Başarısızlık Hikâyeleriniz

Kristal Malt Yapımı

Çimlenme boyu uygun hale gelen arpalar kapaklı bir tava/tencereye alınır. (Nem % 45-50) Kısık ateşte ortalama 1 saat kendi suyunda pişirilir.

Malt içindeki şeker eriyip lokum kıvamına gelmeye başladığında kapak açılıp, nemin yavaş yavaş gitmesi sağlanarak şeker kristalize edilir.

Tüm nem gidene kadar kısık ateşte kavurmaya devam edilir. İstenilen Lovibond (L) derecesine ulaşılana kadar işlem devam eder.

Daha sonra elenerek kökleri temizlenir.

Not: Homojen bir kavurma için düzenli olarak karıştırın. Arada bir numune alıp, bıçakla kesip kristal malt dönüşümünü takip edin. Rahat karıştırabileceğiniz ölçülerle çalışın, fazla yapmak isterseniz tava/tencereyi daha büyük seçiniz.

7 Likes

Hocam çok teşekkürler.
Bu şamadan öncesinde ne gibi bir işlemden geçiyor arpa?
Uygun arpayı bulduk, açık bir yere serpip günde 1-2 defa su püskürtüp nemi artırıp çimlenmesini mi sağlıyoruz?

Teşekkürler.

Bu iş için uygun arpadan beklenen özellikler resimdeki gibi;

Uygun arpayı bulduktan sonra 2,5 mm elekten geçirip yıkıyoruz. Zayıf taneler, çer-çöp su üzerine çıkıyor onları da temizliyoruz. Su berraklaşıncaya kadar 2-3 defa yıkıma işlemine devam edip, bir kaç saat temiz su içerisinde bekletip tohumların neme doymasını sağlıyoruz ( % 45). Sonra hava alacak şekilde örneğin delkli kasa içerisine serilmiş sineklik üzerine 5 cm kalınlığı geçmeyecek şekilde seriyoruz. Günde bir kaç defa fıs fıs püskürtücü ile sulayıp düzenli olarak karıştırıyoruz. İdeal sıcaklık 19-21 C’dir. Fazlası hızlı çimlenmeye ve küflenmeye neden olabilir. Düşük sıcaklıkta ise çimlenme çok uzar. 3. günden sonra ara ara numune alınıp tanelerin içi açılarak çim boyu kontrol edilir. İdeal çim boyu arpa boyunun % 75-100 kadar olmalı. Çimler çok fazla uzarsa maltın gücünden gider. Burada önemli olan optimum malt dönüşümü sağlayacak durum. Yeterli dönüşüm olmazsa yeterli verimlilik alınamaz. Fazla çimlendirme de var olan enerji fazladan harcanmış olur. Bu yüzden çimlenmenin ne zaman sonlandırılacağı önemlidir.
İdeal çim boyuna gelen arpalar kurutmaya alınır. Bu hale gelmiş malta “yeşil malt” denir. Kristal malt yapılacaksa bu haliyle işleme alınır. Kalan kısım ister güneş altında istenirse bir fırında 50 C’yi geçmeden kurutulur. Nem düzeyi % 10 lara geldiğinde yani kökler kuruyup dökülmeye başladığında sıcaklık pilsner malt için 70-80 C’ye pale ale malt için 80-95 C aralığına çıkarılarak 2-3 saat daha fırınlanır. Daha sonra elenerek köklerinden ayıklanır.
Malt dönüşümünün doğru yapılıp yapılmadığı aşağıdaki resimdeki gibi test edilebilir. Tam dönüşmüş arpa maltının içi kar beyazı olur. Sol taraftaki ham arpa sağdaki ise tam dönüşmüş malt.

Not: Kurutma sürecinde ısı arttıkça DP (Diastatik Power) düşer. Bu nedenle pilsner maltlar 110 DP iken pale maltlar 70 DP. Bira yapımında toplam tahıl bileşiminin DP ortalaması +30 olmalıdır. Bu yüzden kurutmada yüksek sıcaklıklardan kaçınmak gerekli.

7 Likes

@alpinist hocam selamlar. Eski forumdaki malt yapımıyla ilgili önemli kısımları aktarırsanız çok sevinirim. Çok güzel ve önemli detaylar vardı. Ben de bu ara bir malt roller yapıyorum. Bitince ve başarılı olursa buraya ekleyeceğim.

1 Like

Roasted Barley Yapımı

Ham arpanın herhangi bir maltlama işlemine tabi tutulmadan homojen olarak kavrulmuş hali diyebiliriz. Bazı koyu renkli bira reçetelerinde karşılaşırsınız. Bu çalışmada Weyermann firmasının ürününü örnek alarak yapmaya çalıştım. Ürün açıklamasında 375-488 L derecesinde olduğu belirtiliyor. Tat çemberi ise şöyle;

Ürün resmi ise şöyle;

Arpaları tavada kavurduğum için kısık ateş tercih ettim. Süre biraz uzuyor ama içi ve dışı daha homejen kavruluyor. Kavurma esnasında sık sık karıştırmakta fayda var, mutfakta yapıyorsanız havalandırmayı açmanız gerekiyor, zira sonlara doğru ağır bir duman çıkmaya başlıyor. :slight_smile:

Yeterli iç ve dış renge ulaşınca dinlendirmek için kese kağıdına veya filtre kahve kağıdına koyup bekletmekte fayda var.

7 Likes

Arkadaşlar sizlere göre evde malt yapımı için ideal sıcaklık dereceleri kaç olmalıdır?

Anadolu Efes’in kullandığı malt üretim koşulları aşağıda;

Diğer kaynaklarda okuduğuma göre ortalama 19 C ler öneriliyor.

1 Like

Malt roller için bende araştırma yapıyorum. Motor olarak linkteki motoru kullanmayı düşünüyorum. Sizce yeterli olur mu? Tork hesaplamasında 194 kg/cm çıkıyor.

12 V 10 rpm motor

Hocam linkteki motor gayet güzel görünüyor. Tork hesabından çok fazla anlamam ama motorun açıklamalarına bakılırsa yeterli görünüyor. Bende normal L şaftlı bir motor var. Birkaç defa çalıştırdım ve oldukça güçlü görünüyor. Bakalım eğer başarılı olursa buraya eklerim sonucu.

Tork hesabı önemli çünkü 5 kg ıslak arpa ve tambur ağırlığı yaklaşık 10 kg olacak. 10 kg ağırlığı ısınmadan zorlanmadan uzun süre çevirebilecek güçte olması gerekir motorun. Benim paylaştığım motor başka bir ifadeyle yaklaşık 19 NM tork gücünde. Kıyaslamak için evde 14,4 V akülü matkap var 17 NM tork üretiyor. Avucumun içerisinde madrenini tutamıyorum o kadar güçlü. Eğer söylediğimiz ağırlığı bu motorlar rahatça çeverimezse direk bağlamak yerine kasnaklı sistem yapıp gücü biraz daha arttırmalıyız.

1 Like

Ben elimdeki motoru 30 litre hacmindeki küçük boy bir bidonu çevirmek için kullanacağım. Motor çok güçlü elinizle durdurmanız imkansız sizin de dediğiniz gibi. Fakat ne olursa olsun her 2 motorun da rahatlıkla çevirebileceğini düşünüyorum. Eğer zorlanma gibi bir durum olursa 2 adet rulmanla sorun çözülür gibi. Bakalım ben yakın zamanda bir test gerçekleştireceğim buradan paylaşırım.

Benim biraz oradan buradan görerek biraz da göz kararı deneme yanılma ile yaptığım roller bu. Az önce ilk defa çalıştırdım. İçine hanüz arpa koymadım. Önce depoyu döndüren mili kaymayan bir malzeme ile kaplayacağım. Bunun için tavsiye ve önerilere açığım. Tekerlek kısmından vazgeçebilirim ve o kısma da boşta dönen bir mil takabilirim çünkü o şekilde depoyu daha dengeli taşıyacaktır. Fakat bu sefer 2 rulman eklemek şart olur.
Motor gayet güzel 2 farklı hızı var, ikisi de kullanılabilir.

8 Likes

Rulmanlar biraz maliyetli. Biz DIY kamera slider ı yapmak için bakmıştık. Kaymayı engellemek için sıcak silikon denerdim ben kalıcı bir çözüm geliştirene dek. Çok uzun ömürlü olmayabilir tahtaya tutunma oranına bağlı olarak.

2 Likes

Aslında elimde 1-2 rulman var çok da pahalı şeyler değil 26’lık rulmanlar 7 TL’ydi en son ama tekerlek ile çözeyim dedim. Tekerleklerin aralarını biraz açarsam daha dengeli olacak. Bir de öyle deneyeceğim. Sıcak silikonu da deneyeyim, teşekkürler öneriniz için.

2 Likes

Motorun karşısına rulman takılsa daha iyi sanki. Yüklü halde direk ahşapla sürtünme fazla olabilir. Karşı tarafta taktığınız tekerler iş görür bence. Ama dediğim gibi asıl yükü çekecek olan motora bağlı kısım. Kaymayan malzeme için en pratiği iç lastik olur sanki. Bende bolca bisiklet iç lastiği var.

1 Like

Kaymayı engellemek için boyacıların kullandığı maske bantlarından da deneyebilirsiniz gibi geldi bana.
Çok güzel görünüoyr her şey, elinize sağlık.

1 Like

Teşekkürler, bakalım az önce birşeyler sardım, yapıştırdım. Küçük bir rulman ekleme yapabilirim. Sonra bir de malt ile deneyeyim, sonucu paylaşayım.

1 Like

Sistemi biraz daha geliştirebiliriz mevcut düzeni bozmadan. Mesela bir tane fan eklenebilir hava sirkülasyonu için. Hatta kullanılacak fanın sıcak /soğuk kademeleri olursa daha iyi olur. Normal modda hava sirkülasyonu yapar, çimlenme bitince de sıcak moduyla kurutma yapabilir. Bu tip fanlar vardı sanırım, veya düşük watt bir saç kurutma makinası kullanılabilir.
Ayrıca çimlendirme tamburu boyutlarında bir de 2,5 tambur elek yapılırsa süper olur. Hiç elle elemeyle uğraşılmaz.

1 Like

Evet hocam kesinlikle güzel fikir. Küçük boylu fanlar ile havalandırma ve yaz için hafif çaplı bir serinletme sağlanabilir. Bunu kendi sistemime mutlaka ekleyeceğim. Hem çevirme hem fan güzel bir zaman rölesi ile programlanabilir. Bunları kademe kademe deneyeceğim. Bu sabah yaklaşık 3,5 kg arpayı temizleyip, süzüp, suya yatırdım. Depo içerisine 2 tahta kanat vidaladım ki dönerken arpalar tabanda yatmasın. Bir de şimdilik arduino ve bir röle ile saatlik program yaptım. Bakalım ilk denemem ne olacak?

1 Like