Ev Birası Tadım Notları

Sevgili arkadaşlarımızın forumda reçetesi bulunmayan biralarıyla ilgili görüşlerimizi bu başlık altında paylaşabiliriz.

Ben bu birayı ilk içtiğimde X-Menliğin sınırlarını zorlamakla meşguldüm… Şöyle diyeyim, hani pat diye sorsanız, 12’nin karesinin 134 olduğunu söyleyemeyebilecek durumdaydım…

Tüketirken çok sevmiştim ama sonradan o an içinde bulunduğum şartları göz önüne alınca, hatırladığım hislerin yanlış olabileceğini düşünmüştüm. Neyse ki çok sevgili bir arkadaşımın bende unuttuğu bir şişe daha vardı ve ben de ilk fırsatta içip X-Men ve normal insan (yani, olabildiğince) hislerimin aynı olup olmadığını karşılaştırmak istedim.

Aynı.

Bu akşam yeniden tattığım bu birayı yine, yeni, yeniden çok beğendim.

Her fırsatta diyorum, ben gazlı bira seviyorum. Hatta gazlı birayla aram öyle iyi ki stoutu bile gazlı yapmak istiyorum. Bu anlamda, bu bira tam bana göre (bkz. fotoğraf).

Beş hafta boyunca lagerlemeden geçen bu bira türünün zengin ve leziz bir örneği. Genellikle lagerleri gövdesiz, su gibi biralar olarak biliriz. (en azından ben böyleyim). Bu lager ise bence lager - ale arası bir şey olmuş (en azından aklımdaki ve bugüne kadar içtiğim lagerler - ale arası) ve gövdeli bir bira. Hatta çok sevdiğim ve -tüm gövdesizliğine rağmen- tekrar tekrar kurduğum Cooper’s Australian Pale Ale’i çağrıştırıyor bana.

Derinden gelen meyvemsi tatlar alıyorum. Maya olarak K-97 mi kullandınız? :stuck_out_tongue: (Tamam, tamam, K-97 kullanıldığını biliyorum ama bilmesem de bir ihtimal (küçük bir ihtimal) K-97 mi bu diye sorabilirdim.

Köpük beyaz, zengin ve @magunay’ın Hasbelkader’indeki kadar olmasa da kalıcı.

Ben çok beğendim, sevgili @Durul kardeşimin ellerine sağlık.

6 Likes

Afiyet oldun abi sevindim beğendiğine,oldukçu düz bir lager oldu aynen mayanın etkisiyle,altta reçete

3 Likes

Bazı şeyler vardır, insan hayatı boyunca ancak bir kez, o da epeyce şanslıysa karşılaşır. İşte bu da onlardan biri ve ben de bu muhteşem birayı deneme şansına sahip olduğum için kendimi fazlasıyla bahtiyar addediyorum.

Uzun süredir düşünüp duruyorum, bu mükemmel bira için ne yazabilirim, nasıl muhteşem bir şey olduğunu size nasıl tarif edebilirim, diye.

Köpük çılgın, mübarek âdeta babaanne elinden çıkma dantel. Bira bitiyor köpük kalıyor misali bir kalıcılığa sahip. Hani biri gelip dese ki birayı mı istiyorsun, sadece köpüğünü mi tercih edersin diye, doğru kararı vermek çok zor.

Bu bira enfes bir bakır rengi tonlarında geliyor. Bilgi ve tecrübeye dayanan bir üst akıl sayesinde eklenen sıvı karamelden gelen bu renk biraya apayrı bir cazibe katmış.

Lezzet inanılmaz… Ne malt ne de şerbetçiotu baskın bu birada ama her ikisinin de belirgin izlerini bulmak çok mümkün. Bal, karamel, papatya, vişne notalarının varlığı şaşırtıyor insanı ancak ikinci yudumu aldığınızda bambaşka bir tat gamı ile karşılaşıyorsunuz.

Orta üstü bir gövdeye sahip olan bu biranın gaz oranı da muhteşem bir şekilde ayarlanmış.

Böylesine şaşırtıcı, böylesine mükemmel, böylesine etkileyici bir bira ancak bu bira kadar muhteşem birinin elinden çıkabilir.

Teşekkürler @bobo

Gerçekten de muhteşemsin.

:stuck_out_tongue:

7 Likes

Bildiğim ve hatırladığım kadarıyla aşağıdaki reçetenin sonucu bu bira.

[/quote]

Bir isim vermem gerekse GaraGamyon falan derdim zira dün gece ezdi geçti beni.

Öncelikle belirtmeliyim ki çok yüksek alkollü biraları çok seven biri değilim. Ancak %10.24 ABV değerine sahip olan bu canavar çok lezizdi. Kavruk tatların bol bol alınabildiği bu birayı büyük bir keyifle mideye indirdim ve o da cumartesi gecemi, benim için erken denilebilecek bir saatte sonlandırmama neden oldu.

Elinize sağlık @Gulendam Hanım… Çok teşekkür ederim.

2 Likes

Konuyu şöyle yapsak nedersiniz.? Takas yada hediye gonderilen biralarin tadim notları

4 Likes

Afiyet olsun sevgili @BoBo… aman dikkat çarpar demistim di mi?

1 Like

Demiş miydin hatırlamıyorum da çarptı valla. Ah neden.dinlemedim, vah neden dinlemedim.

1 Like

Bu akşamın şampiyonu @durul bey kardeşimin IPA’yi ve epey bir zamandır içtiğim biralar arasında en çok beğendiklerimden biri.

Arkadaşım TAP 6’dı, RIS’ti iyi güzel, hani çok da emek var da… Benim bir numaram IPA galiba. Özellikle de böyle şotlardan gelen meyvemsi aromaları alabildiklerim.

Gazlılık süper, bembeyaz bir köpük ve üstelik de çok kalıcı. Turuncu zaten en sevdiğim renk, bu biranın rengi de süper.

Bende burun yok, eğitim desen zaten sıfır… @Durul cuğum, bunun tarifini ver bana. Detaylı bir şeyler yazaramadım ama gerçekten de çok beğendim. Acılığı da aromaları da âlâ.

Tarifi duruyorsa ben de yapıcam!

Hüzünlü olan şu ki, şimdi Tom Caxton ile randevum var.

Eline sağlık.

6 Likes

Afiyet olsun @BoBo tarif duruyordur bulur fotosunu koyarım buraya
Amarillo-cita şotlar,kuruhoplatma da hiç yok,ewet ipa ve dryhop yok😉

1 Like

4 Likes

Vay canina… Epey varmıștı gibiydi oysa…

Teșekkürler genç adam…

1 Like

Afiyetler daha genç adam ,bekledikçe sanki aipa,american amber ale a döndü sanki tat olarak

1 Like

Bunlar hep ot localarinin oyunları hep.

Not: Reçeteye ithafen

3 Likes

Uzuuun bir aradan ( 15 gün :grinning:) ictigim ilk bira… gaz kopuk berraklik harika. Cam ve topraksi aromalarin eslik ettigi yumusacik tam bir yaz birasi… bayildim…Ellerinize emeginize saglik @Durul

8 Likes

Bu @magunay ın saisonu sanırsam,benim verdiklerim rauschbier (altın kapak,irish red ale(kırmızı kapak) bi de lager ;sarı kapak)

1 Like

Evet ya benim saison bu, biberiyeli, murt yapraklı limonlu…

3 Likes

:blush: karistirmisim o zaman… duzeltiyorum ; ellerinize saglik @magunay. Cok tesekkur ediyorum tekrar.

2 Likes

Kahve Çekirdekli Irish Stout

@ayvaliktadimi stout sever olarak biranıza bayıldım kahve çelirdekleri gerçekten işe yaramış tek sıkıntı yüksek gazlanma :grinning:

5 Likes

Elini korkak alıştırmayacaksın kardeş :smiley: işin özü bu. Bastık şekeri :hugs::hugs::hugs::hugs:

2 Likes