Ev biracılığında ithalat darboğazı sorunsalı ve yerli alternatif maya kit vb malzemeler

Malumunuz, ülkemizde ev biracılığı birkaç yıllık geçmişe sahip.

Her sektörde olduğu gibi burada da işler ithal malzemeyle başladı.

Ancak hepsi ithal olduğu için maya -kıtlığı- başladı.
Ancak hepsi ithal olduğu için -kit- kıtlığı başladı.
Ancak hepsi ithal olduğu için -malt- kıtlığı başladı. Malum bazı siteler kilo ile satıyor.

Bira makinelerinin ve ekipmanın hepsi ithal.

Yani ithalata sırtını yaslamış ve sıkıntıları olan bir ev biracılığı var ülkemizde.

Burada ithalata dayalı ev biracılığı ve yerli alternatifleri -ki varsa- tartışılsın diye bir başlık açtım.

Hayırlı olsun.:blush:

4 Beğeni

Başlık sizce uygunmudur?

2 Beğeni

Aslında alternatif Alışveriş siteleri kısmında yerli satıcıların hepsi var.
Yerli malt satıcısı hitit,
Altınfıçı mayalarını satan biraburada(ki fiyatlarını pahalı buluyorum bu mayaların çünkü hakkında hiçbir bilgi olmayan sadece pale ale mayası denen bir ürün halbuki fermentis,mj nasıl detaylı anlatmışlar ürünlerini),
Alet edavat makine satan yerli zanaatkarlarımız var,
kediköy ve gob kit üreticisi var,
Sanitasyon için yerli çözümler bira malzemesi satan pek çok sitede var.
yerli şerbetçi otlarımız var.

Yani dışarıdan hiçbir şey gelmese şuan bira yapabilmek istesek yapabiliriz ama yine de eksiklerimiz çok tariflerde kullanılan özel şerbetçi otları özel karakterlerde maltlar ve tabiki hakkında en ince detayına kadar bilgi sahibi olduğumuz mayalar yok yerli olarak.En önemli üç eksiğimiz bunlar sanırım.

Bu şerbetçiotlarının yerli üretimde üretilerek perakende satışa sunulması hayal gibi sanırım çünkü öncelikle bu topraklar o ota elverişli mi onu bilmiyoruz hadi diyelim elverişli Türkiyedeki şot üretimi yerli firmaların ihtiyacını karşılamaya yetmiyor dışarıdan alıyorlar birisi üretse bile herhalde büyük firmalar hemen kaparlar :slight_smile:

mayalar ve maltların yurtdışındaki seviyede olması daha olası.Malt konusunda yerli üretim yapan firmadan hareketler görüyoruz kendilerini geliştirmek çeşitlerini çoğaltmak için çaba sarfediyorlar benim nezdimde şu an için öncelikle yapmaları gereken tıpkı weyerman gibi maltların aroma skalasını yayınlamaları .Ama maya üreten firma tarafında hiç bir gelişme göremedik bir süredir.Ne mayaların ürettiği esterler hakkında bir bilgi var ne çökelmeleri ile ilgili

4 Beğeni
  • Ekipman anlamında epey yol katedildi. Basit bir çay kazanını bile tam otomatik makinaya çeviren de var. Tamamen kendi markasıyla çok kaliteli ekipman yapan üreticilerimizde var artık. Ufak tefek ekipmanlar laboratuvar malzemeleri satan yerlerden alınabilir (hidrometre, erlen, mezür vs.)
  • Malt yapılmaya başlandı. İlerleyen zamanlarda hem üretici sayısının hem de kalitenin artacağını düşünüyorum.
  • Şerbetçiotu çeşit açısından çok az ülkemizde. Bu konuda yerli üreticiye ve tarımsal desteklemeye ihtiyaç var. Özellikle asil ot türlerini yetiştirmek için yatırım ve uzmanlaşma gerekli.
  • Ve maya… Ülkemizde en büyük sorun şimdilik bu gibi. Bu iş nasıl yapılır nasıl yatırım gerekiyor hiç bilmiyorum. Mesela pakmaya istese bira mayası üretebilir mi? Yoksa çok farklı bir yatırım ve uzmanlık mı gerekiyor bilmiyorum.
5 Beğeni

Bu durum artık böyle değil.

Henüz tanışmadıysanız;

6 Beğeni

Farkli uzmanlık istiyor bira mayasi üretimi. Ama pakmaya istedi ve su an ar-ge yapıyorlar. Hatta hibrit bir maya üretim aşamasına gelmek üzere diye duydum.

14 Beğeni

Teşekkürler youtube kanalına abone oldum.

Tamtahılekipman son günlerde sıkça duymaya başladık😊

1 Beğeni

Çok güzel bir haber. Lütfen artık ülkemizde iyi şeyler de olsun. Üretmekten başka çaremiz yok.

4 Beğeni

Bu süreç yani yerli maya üretimi zaman alacak gibi görünüyor. Ve ithalat sıkıntılı.
Benim ricam :slight_smile:
Maya devşirme, yıkama vb.

Basit ve anlaşılır, işe yarayan bir to do list olursa çok iyi olur.
Ayrıca bu başlık maya geliştireceklere de yardımcı olur.
Ben bunu yapmaya çalışacağım.ama bilgi ve tecrübe yok.

1 Beğeni

Hititmalt yerli maya satışı yapacak diye duydum, çalışmaları bu yöndeymiş. Ama ayrıntıyı bilmiyorum.

4 Beğeni

Ben elimden geldiğince bildiklerimi okuduklarımı ve deneyimlerimi paylaştım forumda. Aslinda cok karmaşık da degil anlasilir bazen fazla detaya girmiş olabilirim ama o detayları da bilmenin gerekliliğine inanıyorum. Aklınıza takılan bir nokta olursa bildiğim kadarıyla açıklamaya çalışırım.

5 Beğeni

Bu forum sayesinde tanıdığım güzel insanların yardımlarıyla ufak çaplı bir maya bankası kurma yolunda ilerliyorum ben. Şu an 10-11 çeşit mayam var. Bir araya geldiğimiz bütün organizasyonlar maya çeşitliliğini sağlamak için bir fırsat. Paylaşmak esas…

Üstelik hiç de zor değil. Takıldığınız bir şey olursa, fazla basit yöntemleri tercih eden ve zaman zaman da işleri gerektiği gibi yapmaya çok takılmayan birinin bakış açısıyla deneyimlerimi paylaşırım her zaman.

6 Beğeni

@Gulendam hanım, Üretimden vazgeçtiler.

2 Beğeni

Şu an en büyük eksik şerbetçi otu bence.
Malt: Henüz yolun başında olsalar da Hitit Malt gayet güzel iş görüyor.

Ekipman: Makine bakımından Zafer Doğan, Tam tahıl ekipman var onun dışında çay kazanı modifikasyonları vs ile ilgili bir çok yapılmış proje var.

Kit:Çeşit şu an az olsa da tat olarak kat etmeleri gereken çok yol olsa da Kediköy ve Gob var.

Maya:Defalarca yıkanıp kullanılabilinen, aynı şehirdeki insanların takas yoluna gidebileceği, buzdolabında bir peynir kabı kadar yerde ömür boyu kültür halinde saklanabilinecek bir ürün.

Şerbetçi otu ise yerli olarak 2 tür mevcut sadece bu konuda da yakın zamanda bir yol kat edebilecek gibi görünmüyoruz.

Maya konusunda ise Pakmaya ar-ge sonucu çok güzel bir maya üretmişti fakat yönetim piyasaya sürmekten vazgeçti.

Şu anda piyasadaki mevcut mayaları çoğaltıp sıvı formda piyasaya sürebilecek makine, ekipman ve laboratuvara erişme imkanım mevcut fakat bunun yasal boyutu çok çetrefilli. Hadi yasal boyutuna hiç girilmese de Türkiye şartlarında akıllı adam işi değil. Adamın birası kontamine olacak senin mayan biramı bozdu olacak. Başka bir hata yapacak senin mayan yaptı olacak o sebeple en güzeli takas yolu ile paylaşım yolu ile bu işi sevenlerin bir birine destek olması.

9 Beğeni

Böyle şeyleri nereden biliyorsunuz ya :slight_smile:

7 Beğeni

Ev bir biracılığında 10 kaplan gücündedir O, şaka bir yana araştırmaktan hiç yorulmuyor.

Arkadaş çevremiz sağolsun.:smile:

1 Beğeni

@taxym pak maya neden vazgeçti acaba? Siyaseten mi?

Mevcut ortamda bira mayası üreticisi sıfatı almak istemediler.

1 Beğeni

Ciddi anlamda talep karşılarlardı, kötü bir karar olmuş.
İklim değişirse diye bekliyorlardır ama komple rafa kaldırdırsa Pakmaya, Dr. Oetker’e filan satsa bari Ar-ge sonucu elde ettiği birikimi,

1 Beğeni