Ersoy Abi's Sahti (Fin Ardıç Birası)

Eylemlerimiz devam edecek!

Tam tahıl
16 lt.
verimlilik %75
OG 1054
FG 1014
IBU 16,5
SRM 15

2000 gr Pilsner
900 gr Çavdar Ezmesi (Ben Çavdar maltı kullandım, bulabilirseniz daha iyi)
500 gr Munich I
350 gr Caraaroma

12 gr Perle @60
8 gr Ardıç tohumu @60
8 gr Ardıç tohumu @15
8 gr Ardıç tohumu @5

Mayşe: 68 C 60 dk 12 lt Ardıç suyu
Yağmurlama 75 C 7 lt Ardıç suyu

Ardıç Suyu Yapımı
Şu an ardıç tohumlarının en aromalı olduğu dönemin başındayız (aralık). Birçoklarına göre ardıç tohumu toplamak için en iyi mevsim kasım ayı başından ocak ortasına kadar olan dönem. Şehirde birçok bahçede sürüngen ya da çalı ardıç var ve üstleri tohum dolu. İlaçlanmamış olmasına dikkat etmek kaydıyla, bol tohumlu yerlerinden sekiz on arası 30-40 santimlik dal koparın, ayrıca 100 gr kadar da tohum alın. Dalları kolaylık açısından ikiye bölüp bir tül kumaşına yaprak ve tohumlarla birlikte koyun ve 20 lt. suda 20 - 25 dk kaynatın. Mayşeleme ve yağmurlamada bu suyu kullanın.

Kısmi Mayşeleme opsiyonu için Pilsner yerine 2000 gr açık renk şerbetçiotsuz kuru malt özü kullanın. Çavdar ezmesi, Caraaroma ve Munich’i 7 lt 68 C ardıç suyunda mayşeleyip yine 7 lt 75 C su ile yağmurlayın ve 500 gr KMÖ katıp kaynatın. ŞO ve ardıç tohumlarını belirtilen aralıklarla katın. İkinci tohum katışınızda kalan malt özünü de ekleyin.

Geleneksel Sahti’de tek malt var, şerbetçiotu yok ve Fin ekmek mayası kullanılıyor. Enfeksiyona çok açık olduğundan gazsız ve kısa sürede tüketiliyor.

Bizimkinde malt bol, şerbetçiotu az da olsa var. Maya olarak iki seçenek bulunuyor. Kaynaklara göre geleneksel Sahti ciddi bir muz aromasına sahip. Bunu sağlayabilecek bir buğday mayası veya US-05 gibi temiz bir ale mayası kullanılabilir. Mayşeleme sırasında ardıç olağanüstü kokuyor. :smiley:

Biz Pilsner kadar gazlandırıyoruz ama çökelmesini beklemeyin boşuna. :smiley:

8 Beğeni

Gerçekten çok yoğun tat,koku ve aroma vardı bu Sahti’dr,kimilerinin beğenmeyeceği bir bira(bira mı?),ibusu yüksek diye düşünüyorum,ipa,imperyal ipa sevenlerin sevebileceği bir tarz bu,ama herkesin en azından tatması gerekir bu içeceği en azından tecrübe açısından

3 Beğeni

Tadına bakan şanslılardanım… Değişik, yaşanması gereken bir deneyim kesinlikle. Klasik ale, lager vs ile karşılaştırılmamalı kesinlikke, çok farklı gerçekten…

2 Beğeni

Güzel bir sürpriz oldu, buradan tekrar @ers abime teşekkür ediyorum. Ardıçlar @ers abimden kaynatmasi bizden :smiley:

Aşağıdaki reçeteyi düşünüyorum , caraaroma yi biraz az kullandım, Münih 1 im yok 2 kullandım. Çavdar ezmesini bulursam kullanacağım, olmadı yulaf ezmesi kullanırım. Ardıç suyu yapıp, o suyla maysemizi yaparız, buraya kadar tamam. Kaynatacagimiz tohumları tüm tane olarakmi kaynatıyoruz yoksa ezip yada ikiye bölüp o şekilde mi kullanıyoruz. Tüm tane olarak aroma daha az verecektir. Ezince de çokmu olur bilemedim. Nasıl kullanalım @BoBo

2 Beğeni

Benim bildiğim ezme olayı yok hocam…
Tane işi gidiyor diye biliyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Şurda bir sürü bilgi var hocam…

2 Beğeni

Ekmek mayası diyor kaynatma yapmıyoruz diyor ilginç.

Reçetede sorun yok. Caraaroma önemli değil, hatta az olması daha bile iyi belki. Tabii bu benim fikrim. Ama çavdar bulsan iyi olur doğrusu.
Sen 16 lt bazında yaklaşık yarısı kadar daha fazla (25lt gibi) yapacaksın yani 8 değil 12 gr tohum tartarak üç küme hazırla, bir torbaya koyup üstlerine ağırlık vererek kabaca iki üç kez bastır. Bir bölümü ezilir, bir bölümü tane kalır.
Orijinal sahti yapımında gece boyunca bırakılan mayşeleme var. Öyle olmasa bile bayağı uzun mayşeleniyor ve kimi şırayı ardıç dalı üzerinden süzüyor, kimi mayşenin kendisine katıyor ama buradaki tarifin orijinal sahti olmadığını unutmamak gerek. Onun için kesinlikle ekmek mayası kullanma şartı var . Dolayısıyla ardıç suyu ile hazırlamak buradaki tarifin özü. Dalları yaprak ve tohumlarla kaynamaya başlamayı düşündüğün miktarın tamamı kadar suda 25 dk kadar kaynat ama ilk kaynamadan sonra ocak alevini ısıyı sadece 80 - 90C arası tutacak düzeyde ayarla. Bu işlemden önce ağacı yarala. Çentikler kes, kabuğu sıyır, çeşitli yerlerden kır vs.

2 Beğeni

Bir de, buğday ya da ekmek mayası kullanmadığımıza göre 40C gereksiz ama protein kademesi (50 - 53C) koysan iyi olabilir.

2 Beğeni

İlk mesajımdaki reçeteyi güncelledim, protein kademesi için 53c 25 dakika yeterli olur sanırım. Bu arada zamaninda çavdar ve yulaf ezmeleri aldım. Bunların paketi aynıymış ve maalesef üzerinde de yazmıyor, böyle manyak bir durum söz konusu. Aşağıdakilerden biri çavdar biri yulaf ezmesi sanıyorum, bilen varsa söylesin lütfen :roll_eyes:

Edit ; Koyu renk olanı çavdar olarak belirledik, sağolsun @magunay abim koku testi yaptırdı. Karari koyu renk olarak verdik. Reçeteye 500 Gr olarak ekliyorum, normal mayse aşamalarına bu ezmemizi de dahil etmiş olduk.

2 Beğeni

Elinde 500 gr’dan fazla varsa onu arttır biraz bence.

Biri yulaf biri çavdar abi bunun, at dersen 2 sinide atarım. Elimde başka ezme yok maalesef. Anlaşılan bir ara ezme stoğu da yapılacak.

Sahtiyi yaparken 16 lt için 900 gr çavdar maltı kullanmıştım. Ona rağmen nispeten gevrek (crisp) oldu. Bu kötü birşey anlamında demiyorum tabii ama ne bileyim, içimde sanki böyle bir içecek biraz daha, deyim yerindeyse, “kıvamlı” olmalı gibi bir his var. Siz ne dersiniz diğer tadanlar?

2 Beğeni

Abi çavdar ezmesi alırım, lakin kaynatma en erken salı günü olur bu durumda. Benimde aklımda yarın kargodan ardıçlari alıp cumartesi pazar kazana alayım diye geçiyor. Bu çavdar ezmesi sanırım bizim buradaki marketlerde satılmıyor, yine de yarın metro marketde varsa ordan 1 kilo daha alıp ilave ederim.

1 Beğeni

Abi bence içtiğim hali gayet iyiydi, ama illa ki daha kıvamlı bir versiyon olacaksa sahtiwine falan gibi bir şey tercih edilebilir.

1 Beğeni

Eh, o zaman 1 kg çavdar yerine 50/50 çavdar/yulaf ezmesi aşağı yukarı 16 litreye 900 gr çavdar maltı işini görür. Biraz daha fazla gerek belki ama çok da önemli değil.

1 Beğeni

Abi şöyle karar verdim, yarın metro dan bulursam 1.5 kilo çavdar ezmesi koyarım. Bulamazsam dediğin gibi yapcam. Zaten hakem heyetine seninle ihtiyari atadim, siseleyince muhakkak yollayacağım. Not verirsiniz, (kabaktan birami olur yaw)Antepliye yollamam ama sanırım.

2 Beğeni

Büyük migros var ise orada çavdar ezmesi olma ihtimali yüksek, zaten metro da olamasi gerekli.

Ben de oldugu halini cok beğenmiştim. Çavdar ezmesiyle kötü bir deneyim yaşadığımdan ( ryewine da ezme miktarını biraz!!! yuksek tutmuştum kivamlidan cok jelatinimsi oldu ) o gevrek tadın oranını yeterli buluyorum. Ne güzel biraydı o ama yaa…

1 Beğeni

Ne yalan söyleyeyim ben de çok beğendiydim…
Ama farklı bir şeydi, nasıl anlatılır bilmiyorum.
Bana bira gibi gelmemişti.
Bakalım sizinki nasıl olacak hocam.