English Bitter Denemesi

Merhaba,
Yeni arayüzün ilk tam tahıl konusu benden olsun :slight_smile:

1,5 sene önce evde bira yapımına başladığımda ilk yaptığım kit olan Muntons Yorkshire Bitter kitinin tadını hiçbir biramda yakalamayınca -belki de ilk olduğu içindi- bir bitter tam tahıl denemesi yapmaya karar kıldım.

Dün yaptığım kurulumum 5. tam tahıl denemem oldu. Deneyim kazanmanın “hızlanma” adına epey faydası oldu. Kurulum, maltı öğütmek dahil toplamda 4 saatimi aldı.

Stokçu olduğum için 2 ay önce aldığım ve stokladığım malzemelerle yaptım. :slight_smile:

Kaynatma sonunda 1058 og aldım ve yaklaşık 5 litre kadar su ekleyerek 1050’ye düşürdüm.
Renk, reçetede 14 srm çıkmasına ramen epey koyu kahverengi bir renk çıktı ortaya.
NoChill yöntemi kullandığım için mayayı yaklaşık 15 saat kadar sonra attım. Maya attıktan 2 saat sonra fermantasyon başladı.

Fermantasyonun sondan üçüncü günü 30 gr spalter select şot ve 10 ml biersol eklenecek.

5 Beğeni

Şişelendi mi? Soğutma yapilmamasinin görünümüne etkisini merak etmiyor değilim.

1 Beğeni

Merhaba,
Şişedim. Bundan once e 5-6 kez ayni yöntemle yapmistim zaten. Bunu acinca da yorumlarimi paylasirim yine.

2 Beğeni

Üçüncü haftasında 3 şişeyi denedim. Tam istediğim gibi oldu. Bu reçeteyi denemek isteyenler şerbetçi otu tadını daha fazla almak isterlerse dry hop da kullandığım spalt’ı 10 gr daha artırabilirler. Acılık için ise tam bitter’e uyumlu olmuş diyebilirim.
Yalnız yaptığım her birada SRM değeri brewers’ınkinden hep fazla çıkıyor. Örneğin bu 14 çıktı hesaplamada; ama ortaya çıkan tahmini 18-20 srm arası.

2 Beğeni

Hocam selamlar.İkinci tahıl denememde bu tarifi uygulamak istiyorum 20 lik batch için.Otlar hariç sizin tarifin aynısı olduğundan eğer buralardaysanız carafa1’ i ne kadar kullanmam gerektiğini soracaktım.
Bütün malt yapısını örten yoğun kahve aroması istemiyorum.Acaba 100 gr. nasıl bir sonuç verdi :blush:

Merhaba son 1 şişemi bugun akşam Beşiktaş maçına saklamışken sizin bu mesajınız görmek güzel oldu :slight_smile:
100 gr karamel tadını fazla hissedilmeyen bir tat verdi. Ben beğendim benim tarifime göre 100 gr’mı .

En beğenilen tam tahıl denemelerimden biri oldu bu tarif bu arada. Reçete gözüne hoş gelene öneririm.

2 Beğeni

Teşekkür ederim… o zaman beşiktaşımıza bol şans dileyelim :wink:

2 Beğeni

Merhaba Eren. Daha önce kit şeklinde almış olduğum yorkshire bitter kitini uzun zamandır bulamıyorum. Hangi maltlardan ne kadarlık bi karışım yaptın çok merak ediyorum…

Merhaba, bitter kulubü karşılama heyeti üyesi olarak size şu başlığı tavsiye edeyim…

Bir inceleyin, ayrıca yardımcı olmaya çalışırız…

4 Beğeni