En Son Ne Almadık, Ne yaptık?

Malum olduğu üzere döviz kurları nedeniyle bira malzemesi satın almak artık bir lüks oldu. Başlangıç setinin 300 lira, 100 gram şerbetçiotunun 50-70 lira olduğu, maltın kilosunun 15 liralara, kitlerin 200 liraya dayandığı bir ortamda ev biracılığı hobi olmaktan çıktı, bütçelerimize ağır yük oluşturan bir iş haline geldi.
Aslında tüm ülkemiz insanlarının artık kendi üretimimiz olan ürünlere yönelmesi, ithal ürünlerden uzak durması temennim olsa da bu sistemi evde biralarını yapan bizlerin uygulayabileceği pratik yöntemler de var.
Malzemelerimizi kendimizin yaptığı, basit ve pratik yöntemlerle firmalara bağımlılığımızı minimuma indireceğimiz bir devrin başlangıcı olarak nitelendirmek lazım bu durumu.
Bu başlıkta neler yapabiliriz, deneyeceğimiz teknikler, alternatif ekipman ve hammaddeleri tartışabiliriz diye düşündüm. Hepimiz deneyimlerimizi paylaşırsak bu hobimiz bize maddi zarar vermeden devam edecektir.
Bu nedenle ilk adımı atarak Bilecik pazaryerinden direk üreticiden şerbetçiotu aldım. @Homemaltster dostumuzdan malt yapmanın inceliklerini öğreniyoruz. Kapak, fermentör gibi ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağımızı tartışabiliriz.
Anadolu Pale Ale devrimi yakındır :slight_smile:

16 Beğeni

pahalı geldiği için malum sitedeki tam tahıl makinesini alamamıştım, şuan almadığıma pişman gibiyim fiyatı epey artmış ve stokta yok gözüküyor. Artık tam tahıldan başka seçenek kalmayacak gibi duruyor fiyatlar ortada. Şuanki düşüncem ise; çay otomatı alıp modifiye ederek tam tahıl makinesi yapmak, ilerleyen zamanlarda buradan paylaşırım :slight_smile:

3 Beğeni

İç karartıcı olabilir ama…
Bireysel bazda herkesin malt yapabileceğini sanmıyorum. En azından ben yapamam, ne yeterli bilgim var ne de yerim.
Şerbetçi otunun durumu da benzer. Şu an saksıda ne idüğü belirsiz bir otum var ama seneye ancak ürün verir (belki).
Maya için zaten dışarıya muhtaç durumdayız. Çoğaltma tabii ki bir seçenek ama eldeki imkanlar ile bira üretimini düşüreceğim için, çoğalttığım mayanın da bozulma riski yüksek.
Muhtemelen 5-6 ayda bir yapıp tadımlara katılmadan kendim içeceğim.
Sevmediğimiz Efes veya Tuborg uygun fiyatlı ve yerli malt, şerbetçi otu, ve maya satmadıktan sonra bu kadar masrafı yapmam diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Almadım, denemelere ağırlık verdim.

6 Beğeni

Simcoe mu yapacaksın? Malum kedi çişi kokulu :slight_smile:

2 Beğeni

Onu bilmem de sıkıntı var. Suki kokusunu çok sevdi ve bir dalı dişleyip kopardı şimdiden. Sağlam bir yer bulmam lazım yoksa yarın akşama canına okur bu pislik.

2 Beğeni

Kedi dışarıda mı yaw?

1 Beğeni

Yoo, hepimiz içerdeydik.
Suki’nin yeme konusunda gösterdiği ilginin ardından bardakları ve şotları dışarı koymak zorunda kaldım. Ankara’da geceler soğumaya başladı yavaş yavaş, bir iki hafta içerisinde içeri almam gerekecek.
Bakalım, kısmet.

Bilecik Ankara şartları çok farketmez diye düşünüyorum,alt ve üst sıcaklık limitleri yazıyordur @BoBo bu şotların bi yerlerde

Valla Durulcuğum, ben bana gelenin ne olduğunu bile tam anlamıyla, yani kesin olarak bilmiyorum ama İngiltere’deki yetiştirici ile konuşurken, Ankara şartlarının çok sorun yaratmayacağını söylemişlerdi.

Altü üst limitler de yazıyor evet ama bitkicilerin terimleriyle. Hemen söyleyemiyorum ama “zone” olarak geçiyordu hatırladığım kadarıyla ve Ankara’da yetişecek gibiydi. İlk başta kış aylarından korktum ben zira dışarıda her şey donuyor ama iklim değişti artık ve Ankara kışları eskisi kadar sert değil.

1 Beğeni

Yapraklarını bilemem ama kozalaklar özellikle köpek için son derece zehirli. Kedi için de zararlı olabilir. Aman dikkat!

2 Beğeni

Bilecik pazaryerinde 1 metreden fazla kar olduğunu söylediler… Kışın sorun olacağını sanmıyorum…

1 Beğeni

O Summit değil miydi yaw kedi çişi kokan?

Simcoe kokuyor, tecrübeyle sabit. İki hafta sonra kalmıyor kokusu ama. Summit sarımsak diye biliyorum. İşkembe pale ale (IPA) yapılır muhtemelen :slight_smile:

Ben de summit soğan diye biliyorum

3 Beğeni

Kedi çişi, soğan, sarımsak… şerbetçi otundan soğudum :sweat_smile:

3 Beğeni

Zaten pahalı…Kekik var oooh mis gibi:)

1 Beğeni

İce İce Baby

Şu anda cold crashte 2.gün,yarın 2.kovaya alınıp tortulardan arındırılıp 9 haftalık 0-1 derecede lagerleme başlayacak
Bunun partygyleıyla da session bi marzen yaptım o da 2 hafta lagerlenip jelatin ve şişeleme
Tabi mayşeleme alamasında double decoctionı da unutmamak kazım

4 Beğeni

Şu anda kaynıyor…

Sarhoş Karga – DÜZ (Bostanlı Blonde Ale)
TARİH Pazar, Mayıs 03, 2020
VERİM %70 beklenen
MİKTAR Mash 24 L Kazan 21 L Ferm 17 L
PRE BOIL 1.037 - 9.45 brix beklenen 1,037 9.4 brix
OG
FG1
FG2
FG3
Alkol öngörülen ~ %4.95 gerçekleşen %
TAHILLAR Thracian Pale Ale 3000
Buğday ezme 500
RENK ~3.8 SRM Morey
3500
ŞERBETÇİ OTLARI Hallertau Perle %8 AA 20 g FW
Spalter Select %5.5 AA 10 g 10’
IBU Tinseth ~ 34
EKSTRA YOK
MASH 18L 60’ 66 °C inf
15’ 77 °C mash out
6L 20’ 50 °C sparge
MAYA Mangrove Jack’s M42
FERMANTASYON 19 °C
DRY HOP YOK
HOP TEA YOK
EKLENTİLER YOK
COLD CRASHING YA YAPARIM YA YAPMAM DU BAKALİ
ŞİŞELEME 95 g. ~ 2.4 vol

Düzenleme:
Her zamanki gibi buharlaşmayı garibanfather’a göre hesaplayıp Bulldog ile kaynatınca +1 litre oldu.
OG 1.043
IBU 32
beklenen abv %4.6 civarı

4 Beğeni

Kasa almadık, yaptık.

Fotoğraflar eski, “en son” değil, hatta daha önce forumda paylaşmış bile olabilim fakat hala yazılarda düzeltmelerini yapıp cilasını atmadığım için bittiğinde en son olacak dekoratif kasa projemiz. Belki cam bir tablayla küçük mutlu bir bira sehpasına dönüşebilir.

23 Beğeni