En Sevdiğiniz Bira Stilleri

Bildiğiniz gibi çok farklı türde biralar var. Bu türler stil bazında zamanla katagorize edilmiş ve içeriklerine dair bilgiler sınıflandırılmış. Kit biraların da ilgili kitin hangi stilde yapıldığı belirtiliyor. Tam tahıl reçete programlarında ise kayıtlı stillerden seçip, stilin gerektirdiği özellikle göre malt, şerbetçi otu, maya, su vs içeriklerin yanı sıra OG-FG, IBU ve SRM aralıklarına göre reçeteler şekillendiriliyor. Yani belli bir stilde bira yapmak istiyorsanız o stilin gerektirdiği özelliklerde hammadde ve yapım tekniğini kullanmanız gerekiyor.
Hani şu efsane olmuş soru var ya “Tuborg Gold’a en yakın birayı nasıl yaparım?” diye. İşte o sorunun cevabı tuborg gold’un hangi stilde veya alt stilde yapıldığında yatıyor. Öncelikle bilmeniz gereken bu biranın ait olduğu stil ve o stilin yapım tekniği.
Bira stillerini Beer Judge Certification Program (BJCP) sayfasından inceleyebilirsiniz. Stillere ait tüm detaylar mevcut.

Mümkün olduğunca her yaptığım yeni bira da farklı stil denemeye çalışıyorum ama çok fazla olduklarından hepsini yapmak kısa zamanda mümkün değil. Şimdiye kadar yapmaktan ve içmekten keyif aldığım bazı stiller şöyle;

1 - Standart American Beer / 1C - Cream Ale
5 - Pale Bitter European Beer / 5B - Kölsch
9 - Strong European Beer / 9C - Baltic Porter
10 - German wheat Beer / 10A - Weissbier
15 - Irish Beer / 15A - Irish Red Ale
16 - Dark British Beer / 16B - Oatmeal Stout
17 - Strong British Ale / 17B - Old Ale, 17D - English Barleywine
18 - Pale American Ale / 18A - Blonde Ale, 18B - American Pale Ale
19 - Amber And Brown American Beer / 19A - American Amber Ale
20 - American Porter and Stout / 20B - American Stout
21 - IPA / 21B - Red IPA
25 - Strong Belgian Ale / 25A - Belgian Blonde Ale, 25B - Saison

6 Beğeni

herkesin damak tadına sonsuz saygı duymakla birlikte, yenemediğim damak tadımın -belki de yenmek istememişimdir :crazy_face: - bir listesini paylaşmak istiyorum biraz uzun olabilir kusura bakmayın;
1- pilsner
2- pilsener
3- plzen
4- yukarıdaki maddeler değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. (tabi sadece benim için geçerli). :sweat_smile:

6 Beğeni

Yani hocam diyorsun ki;
5 - Pale Bitter European Beer / 5D - German Pils :blush:

2 Beğeni

İlk başlarda BJCP stillerine göre uğraşıyordum ama yaklaşık 1 yıldır (belki daha fazla) stile yakın bira yapmayı bıraktım.
Eldeki malzemeler ile BF’de reçete oluşturduğumda aşağıdaki listeden işime geleni seçiyorum :stuck_out_tongue:

Kendi tercihlerim ise;
1- Aroma ve lezzetten bağımsız olarak yüksek acılığa sahip biralar.
2- Gövdeli biralar.
3- Mümkün olduğunca koyu renk biralar.

5 Beğeni

1)NEIPA
2)West Coast IPA
3)Stout
4)Porter
5)Witbier
6)Weissbier
7)Cream Ale
Bunlardan sadece porter yapmadim. Stout da Imperial oldu. Daha cok aroma zengini(benim tabirim böyle) ya da diger deyisle,aromasini disaridan eklenen adjunct dedigimiz eklemelerle ya da serbetci otu ile alan biralar benim tercihim oluyor

3 Beğeni

1-Pale Ale
2-IPA
3-Wheat
4-Lager
5-Pilsner

2 Beğeni
  1. Wheat, açık ara favorim
  2. Pilsener
  3. Stout
2 Beğeni

1 pilsner
2 Porter
3-4-5 falan hangileridir bilemiyorum :slight_smile: kalan türleri aralarında kıyas yapacak kadar tuketemedim aslında :frowning:

2 Beğeni

International Pale Lager diye yazdım, sonra tanımını okudum ve sildim :slight_smile:

Biraz düşündüm de, cevabım hala Pale Lager ama tanımda yazıldığı gibi low malty flavour olanları sevmiyorum. Örneğin tadı çok hafif olan amerikan Budweiser, Heineken tarzı biraları pek sevmem.

Sıralamam:

• Lager (Buz gibi olacak)
  • Pilsner
  • IPA
  • Stout
  • Diğerleri
2 Beğeni

1- 26D Belgian Dark Strong Ale :heart_eyes:
2 - 26B Belgian Dubbel
3- 17D English Barleywine
4- 20C Russian Imperial Stout
5- 11C British Strong Bitter
6- 15B Irish Stout
Bu listenin ilk maddesi degistirilemez, degistirilmesi teklif dahi edilemez (@Oguzhan bey lutfen ama :grin:)

7 Beğeni

ben ve 3 arkadaşım (arkadaşların isimleri; pilsner, pilsener, plzen) olmak üzere saygıyla selamlıyoruz efenim :sweat_smile: :sweat_smile:

4 Beğeni

Listeyi okurken bile hafif çakır keyif oldum. Yüksek alkollüler listeyi ele geçirmiş :smile:

2 Beğeni

1-Ale
2-Ipa
3-Kavruk Arpalı olanlar :joy:
4-Pilsner

1 Beğeni

1- Buğday
2- Lager
3- Stout
4- Pilz.

2 Beğeni

NEIPA/Juicy IPA
Double IPA
IPA
APA

Bu sekilde serbetci otu baskin bi liste cikabilir dusununce. Dark mild gibi her yaptigimda ciddi dusundugum tarzlar, her zaman bi ficida stout olmasini istedigim donemler oldu bazen belgian golden stronga doyamadim ama her zaman bunlarin yaninda serbetci otu baskin bir bira oldu o tat/koku ucurdu.

1 Beğeni

Bende eksik kalmayayım :grin:
11C. Strong Bitter
13C. English Porter
21. IPA
21B. Specialty IPA: Rye IPA
13C. English Porter
8. Pale American Ale
26D. Belgian Dark Strong Ale

1 Beğeni