Düşük Bütçeli Bira Yapımı (Tam Tahıl)

Genelde bir hobinin bütçesi çok konuşulmaz ama bazen ister istemez hesap yapıyoruz. Çevremizdeki insanlarda sürekli sorarlar maliyeti ne diye. Geçen yıla oranla fiyat artışları malum bütçe kısıtlamasına sürekledi insanları. Bu nedenle bütçe dostu bir tam tahıl bira nasıl yapılır biraz üzerine konuşalım isterseniz.

Öncelikle düşük bütçeden kastım maddi anlamda düşük bütçe. Normal giderler arasındaki farkı bilginiz, zamanınız ve emeğinizle ödeyeceksiniz. Bu anlamda bilmeniz gerekenler beceriler; malt yapımı, maya çoğaltma, parti-gyle bira yapımı. Bilmeyenler için forumda bu başlıkların hepsi mevcut, kısa yollarını en altta vereceğim. Bu becerilerin yanı sıra hazır damacana su yerine, güvenilir bir kaynak suyu (değerleri iyi olan şebeke suyu ve arıtma su olabilir). İthal şerbetçiotu yerine direk kaynağından yerli şerbetçiotları kullanılırsa maliyet açısından daha iyi olur.

Düşük bütçeli yapacağımız için bazı stilleri elememiz gerekiyor haliyle. Örneğin avuç avuç şerbetçiotu kullanarak yapılan, buram buram kokan bir IPA bütçe dostu değil :grin: Yine yüksek gövdeli ve yüksek alkollü stillerde bütçe dostu değil. Ama tabi yukarıda bahsettiğim beceriler sayesinde normale göre fazla maliyetli olmayacak ama yine de bunun gibi stiller başlığın amacı değil. Başlıktaki düşük bütçeli biradan kastım. % 5 alkollü, orta gövdeli, normal IBU ve şot aromasına sahip olanlar.

Neyse fazla uzatmadan, ilgili linkler, hesaplama cetveli ve bu tarzda yaptığım bir bira aşağıda. Kolay gelsin…

Evde malt yapımı
Buzdolabında malt yapımı
Maya Yıkama
Krauseni maya kaynağı olarak kullanmak
Parti-Gyle Bira Yapımı

Tam Tahıl Bira Maliyeti (1).xlsx (11.0 KB)

13 Beğeni

Üstad 350lt =700 şişe yapar. Excel tabloda 7000 , maliyeti etkilermi bilmem ama :grin:

Ama 10 yıl için. Değirmen kazan filan 10 yıl ömür biçtim o yüzden. 10x700 :wink: Bir de yasal sınırı baz alım ki yanlış anlaşılma olmasın. Fazla yapan yoktur zaten :grin:

3 Beğeni

İnsanlar nitelikli birayı içince çok hoşlarına gidiyor. Birkaç kişi kit birasıyla başladı mesela bu sayede.

Çok haklısınız dağıtmayayım konuyu. Bu arada 50 kilo kadar arpa aldım yakında gelecek ve kendi maltımı yapmayı deneyeceğim. Cahilce sorularıma hazırlıklı olun😀

Sayın @sancoahmet lütfen yazınızda satışla ilgili olan kısmı siliniz. Bira yapımı kanunlarla sınırlanmış miktarlarda , kişisel tüketim için, ilgili kanunun çizdiği sınırlar dahilinde yapılır.
Aksi Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil eder. Ne sizin ne de forumumuzun böyle bir duruma düşmesini istemeyiz.
İlgili gönderiyi en kısa sürede düzeltmenizi önemle rica ederiz.

6 Beğeni

Düzeltiyorum hemen kusura bakmayın

2 Beğeni

11 Türk Lirası malt+şerbetçiotu maliyetim olsa tüm mahalleye bira yapardım :grin: Zorla evde malt yaptıracaksiniz bana bu gidişle. Çok yararlı bir konu olmuş bu arada ellerinize sağlık.

3 Beğeni