Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

1857 yılında, New York’ta tekstil fabrikalarında çalışan on binlerce kadın 16 saatlik işgününe, ağır çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı greve çıktılar. Greve çıkan kadınların talepleri 8 saatlik işgünü, daha iyi ücret ve insana yakışır çalışma koşullarının sağlanmasıydı. Kadınların taleplerinin yerine gelmesi için uzun ve zorlu bir mücadele yürütmeleri gerekti. Kadınların ve işçilerin oy kullanma hakkının bulunmadığı, yaşlılık, analık, iş kazası ve hastalık sigortalarının yok sayıldığı bu mücadele döneminde, kadınların varlıklarını simgeleyen talepleri adım adım yayıldı. 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde 17 ülkeden 100 kadın delegenin katıldığı 2. Enternasyonal Kadınlar Konferansında, Alman Delege Klara Zetkin’in 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olması önerisi kabul edildi. Bir sonraki yıl 1911’de Avusturya, Almanya, Danimarka ve İsviçre’de yapılan Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamalarda 1 milyondan fazla kadın vardı. 1917 Ekim Devrimi’nden sonra Sovyetler Birliği’nde 8 Mart resmen bayram ilan edildi. On yıllar boyunca kapitalist hükümetlerce resmen kabul edilmeyen emekçi kadınlar günü, Birleşmiş Milletler’in 1977 yılında aldığı bir kararla, tüm dünyada 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başladı.
cropped_content_clara-zetkin-kimdir_Fi9p6776N2W3SFj

Şunu lütfen unutmayalım;
Etkin eşitliğin sağlanması, sadece kadınlar tarafından değil, aynı zamanda erkekler tarafından da savaşılması gereken sosyal ve ekonomik bir zorunluluktur. Eşitlik, ilerlemeyle eş anlamlıdır, ancak ötekinin de dahil edilmesi gereken bir şeydir; Eşitlik, geride kimseyi bırakmamaktır.

19 Beğeni

6 Beğeni

Ne yazık ki her şeyin içinin hızla boşaldığı, her şeyin iyice basitleştirildiği ve çılgınca bir tempo içerisinde hızla tüketildiği bir çağda yaşıyoruz.

120 kadının hayatını kaybetmesiyle hayat bulan ve aslında çok temel ve insanca bir mevzuya değinen anlamlı bir gün.

Neredeyse yarım saattir uğraşıyorum bundan sonrasını yazmak için ama bir sürü yazıp bir sürü sildikten sonra fark ettim ki hem söylenecek çok şey var hem de hiçbir şey söylemeye gerek yok.

Ama ifade etmeliyim ki şu “kadınlar çiçektir” meselesine sinir oluyorum ben.

İnsanların eşit, özgür olduğu ve adilce paylaştıkları, insanlığın gelişimi için çaba gösterilen bir dünya özlemiyle…

12 Beğeni

index

bence de sence

7 Beğeni

Bu arada aklıma geldi, ben bununla ilgili bir şeyler yazmıştım diye ve biraz karıştırınca web sitemde bir yazı buldum. Her zamanki gibi aklım karışıkmış yazarken ve şimdi bana tuhaf gelen, alakasız şeyler de yazmışım. İnsan nasıl değişiyor diye şaşırdım ama belki okursunuz diye sizinle de paylaşayım istedim.

http://www.bogacerkan.net/ne-olur-vurmayin-kafama/

8 Beğeni

Çağımızın hastalığı tüketim çılgınlığı ne yazık ki kadın erkek demeden emeğimizi sömürmeye devam ediyor. Bu noktada ataerkil toplumumuzda kadınların işleri daha zor, hem çalışmak, hem de evle, çocukla ilgilenmek zorunda bırakılıyorlar.

Özellikle küçük bir ilçede yaşadığımdan, bu durumu yakından gözlemleyebiliyorum. Tarlada çalışan kadınlara bile erkeklerden daha fazla iş yapmasına rağmen daha düşük ücret verilen bir ortamdayım.

8 mart dünya emekçi kadınlar gününü kutlarken, biz erkeklerin kafa yapısı değişip, o görev kadının, bu görev erkeğin mantığı yok edilmedikçe ne yazık ki bu devranın böyle döneceği düşüncem de değişmiyor.

Karamsarlık için üzgünüm, tüm emekçi kadınlarımızın gününü kutlarım…

8 Beğeni

Başımızın tacı hanımlarımızın günü kutlu olsun

6 Beğeni

Dünya emekçi kadınlar günü , tüm kadınlarımıza kutlu olsun. Umuyorum bu günden sonra haksızlıkların, zorbalıkların, cinayetlerin,tecavüzlerin ve bütün kötülüklerin sonu gelir. Huzurlu,mutlu güzel günler temennisiyle.

8 Beğeni

Forumuzda kadın sayımız az maalesef ancak ya onlar bir süredir foruma girmiyor ya da başlık ilgilerini çekmedi.
Başlıkle iletişim halinde olan kişilerin hepsi “ERKEK”…Bu da bizim ülkemize has bir ironi olsa gerek.
xxxxx şehrinde kadın ve kadınların sorunları konferasında konuşmacıların hepsinin erkek olması gibi bir durum:(

5 Beğeni

Serzenisinizde haklisiniz @Antinkuntin… Ama bu basligin ilgi cekmemesi mumkun degil. Ustelik tum dunyada gormek istedigim algiyi cok guzel ifade eden guzel forumdaslarimin yorumlarina ragmen… Gec cevap verdigim.icin uzgunum. Buranin bir parcasi olmaktan gurur duydum tekrar. Hepinize cok tesekkur ederim. Bu ülkede ayaklarinin üzerinde dimdik duran calisan ureten okuyan bir kadın olmanın bir erkeginki kadar kolay olacagi günler cok yakin olmasa da umudumu koruyarak diliyorum… Yanarak can verenlere selam olsun…

11 Beğeni

Dünyadaki en büyük emek bir evlat dünyaya getirip onu hayata hazırlamaktır. Kadınların bu konuda tartışmasız en büyük emekçiler olduğu aşikar. Onlar bizim annemiz. Dünya kadınlar günü kutlu olsun.

3 Beğeni

Yokluğumdan yararlanıp söylenecek herşeyi söyleyin, beni böyle dımdızlak bırakın, oh ne ala memleket.
Kadınlar, kendileri için güzelleme dökülecek varlıklar değil elbette. Gerçek eşitliğin nerede olduğu üzerine her iki cins de sıkı kafa yormalı. Kadın tabii çiçek, böcek değil. Bunu dedirten zihniyet kadar; bunun denilmesini talep ettiren zihniyetle de mücadele edilmesi gerek. Bugün toplu olarak, sevgililer gününde bireysel olarak kadınlara çiçek dağıttıran; bunun iyi birşey olduğuna inandıran zihniyetle. Oysa hiç zor değil bunun ancak politikacılara yaraşacak bir riya olduğunu görmek. Evet, günün oluşumu politik bir nedene dayalı, ama o politik riya bunu bile hatırlamıyor; hatırlayan da vıcık vıcık bir romantizmle peri masalı anlatır gibi anlatıp sırıtıyor.Her erkek içindeki kadının ruhunun derinliklerinden başını çıkarıp gülümsemesine izin verse, işte asıl kutlanacak gün o olur. Çünkü gerçek şu ki, kadınlar; egemen erke gıpta nedeniyle olsa gerek, içlerindeki erkeğin dışarı fırlayıp hırlayarak kırıp dökmesine izin vermekte pek zorlanmıyor. Bıyık içinde kaldık yani. Buradaki bıyık, ne kadar burunla üst dudak arasındaki kıllarsa; bu yazıdaki “kadın” da o kadar etek giyen insan türüdür.
Kafa karışıklığı lazımsa onu da biz getiririz. @BoBo

9 Beğeni

Forumumuzun tüm değerli kadın üyelerinin kadınlar gününü kutlarım…
Bol biralı kutlamalar dilerim :slight_smile:

5 Beğeni

Dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun. Eşit bir dünya için şerefinize, emekçi kadınlar!!

5 Beğeni

Sizler ve hayatımıza kattıklarınız olmasaydı bu dünya olur muydu emin değilim.
Benim için olmazsa olmazsınız…
Hayatımdaki yeriniz çok kıymetli…
Eminim ki her kadının yarım akıllı bir diğer erkeğin hayatında önemli bir yeri var.
Bi tanesiniz…

2 Beğeni

Bu çok garip bir söylem öyle ki söyleyenin düşünce yapısına göre olumlu yada olumsuz anlam çıkarılmaya müsait.Söyleyen kişi bomboş toprağı üzerinde bulunan bir çiçek nasıl güzelleştiriyorsa kadınlarında bulunduğu yerleri,dokunduğu şeyleri öyle güzelleştiriyor şeklinde söylemişte olabilir yada söylemekten imtina ettiğim olumsuz bir metalaştırma yapıyor da olabilir.Lafa değil de söyleyene bakmak en doğrusu olur sanırım. :slight_smile: :beers:

Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun! :beers: :beers:

3 Beğeni