Double Chocolate Chili Stout

Özel ve limitli bir seri bira yapmak için arayışlara girdim 10 şişe yapacağım. @Antinkuntin Belçika yap dedi ama sevmediğim bir stili yapmak istemedim. @Cem winter ale yap dedi onu yedek plana aldım çünkü Kanadada yaşayan bir arkadaşım bana bu tarifi verdi :drooling_face:

Sizlerinde yorumunu almak istedim. @ers @arslanturegun @Antinkuntin @Durul @magunay @BoBo o @anon59861927

Double Chocolate Chili Stout
American Stout

Recipe Specs

Batch Size (G): 5.0
Total Grain (lb): 13.250
Total Hops (oz): 2.00
Original Gravity (OG): 1.067 (°P): 16.4
Final Gravity (FG): 1.011 (°P): 2.8
Alcohol by Volume (ABV): 7.33 %
Colour (SRM): 40.2 (EBC): 79.2
Bitterness (IBU): 28.6 (Tinseth)
Brewhouse Efficiency (%): 70
Boil Time (Minutes): 60

Grain Bill

7.000 lb American - Pale 2-Row (52.83%)
2.000 lb American - Munich - 60L (15.09%)
1.500 lb Flaked Oats (11.32%)
1.000 lb American - Caramel / Crystal 60L (7.55%)
0.750 lb American - Chocolate (5.66%)
0.500 lb American - Roasted Barley (3.77%)
0.500 lb Lactose (Milk Sugar) (3.77%)

Hop Bill

2.00 oz Fuggles Pellet (4.5% Alpha) @ 60 Minutes (Boil) (0.4 oz/Gal)

Misc Bill

7.00 oz Cocoa Powder @ 15 Minutes (Boil)
16.00 oz Cocoa Powder @ 0 Days (Secondary)
0,5lb Lactose @ 10 Minutes (Boil)

Single step Infusion at 151°F for 60 Minutes.
Fermented at 68°F with Safale - American Ale Yeast US-05

Notes

2 Vanilla Beans or 4 teaspoons of Extract in the secondary

Cocoa Nibs (1lb): Roast them in the oven on a cookie sheet at 225-250 for an hour with paper towels underneath and on top. After the hour remove the towels and replace with new ones and bake again for 1/2hr to 45 min. If you desire a darker profile let them roast longer. The towels soak up excess oils and the roasting brings out way more chocolate flavour from the nibs.
Then toss into fermenter and give it a week.

Chili: Habanero seeds in at secondary 1

Bu yukarıdakilere ek olarak kişisel bir not, biraya koyduğum herhangi bir adjunct (Kahve, vanilya, chili, çikolata…) 6. aydan itibaren zayıflamaya başlıyor.
O yüzden dinlendireceğin ya da bekleteceğin bir bira olacaksa koyduğun malzemeleri de buna göre seçebilirsin.

6 Beğeni

Ben vanilya ve kakao çekirdeği (cocoa nibs) kullanıp herhangi bir değişiklik olmadığını gördüm. Muhtemelen IPA gibi genç içilecek biralar için bu tarz aromalandırma/tatlandırma daha iyi.
Bence daha erken içebilmek adına chocolate (carafa II) ve kavrulmuş arpayı soğuk demleme ile ekleyebilirsin.

3 Beğeni

İsmi çok fiyakalı. Hiç durma yap, çok ilginç görünüyor. Ama bir şey diyeyim mi, 10 şişe yetmez bu kadar adama.

2 Beğeni

Hakikaten niye 10 şişe ki? Hiç değilse 10 litre yap…
Reçeteye yorum yapamadım ama habanero tohumu diyor, sağlam acıdır ben söyleyeyim…

1 Beğeni

@BoBo @magunay neden 10 şişe açıklıyayım :grin: ben sınırlı üretim ve hediyelik olarak birseyler yapmak istedim amacım kapakları parafin ile muhurlemek ve fotogrsftaki gibi 10 adet kutu yapmak

Ama siz söyleyince farkettim 10 adet bize yetmeyecek :joy::joy: 10 lt yani 20 siseye cikaraagim ama.hepsine kutu yapamaya bilirim :grin:

3 Beğeni

Abi amacim uzun sureli bekletmek aslinda. 6 ayda aroma kaybi oldugunu yazmis onu nasil cozerim yada dedigin gibi yapip kisa surede tuketmek gerekecek :thinking:

@magunay habaneronun baya acı oldugu biliyorum hatta 1.000.000 ibu sanirim degeri önce bu biberi bulabilecekmiyim onu arastiriyorum

Habanero için “Your best supermarket substitute: Jalapeño pepper or serrano pepper” denmiş. Miktarı ikiye katlarsan benzer acılık veriyormuş emme ve lakin habanero’nun kendine has meyvemsi tadını (öyle bir tadı varmış) alamazmışsın.

2 Beğeni

Yok o kadar değil, o dediğin ghost chili. Gittigidiyorda habanero tohumu satarlar, ilaçsızdır, ben ekmiştim bir aralar. Scoville 300.000 falan olması lazım maksimum, cinsine göre değişir

3 Beğeni

Geçen yemek programında habareno kullandilar oradada bahsettiler tropik meyve limon vs aromalari varmiş.

@magunay o çekirdekler olur diyorsun yani ozaman habareno isi cözüldü :grin:

Benzer bi bira ben de düşünüyorum aslında bi yerde hot chili mocha içtiğimden beri. Habanero türkiyede olmadığı için arnavut biber düşünüyorum kurutulmuş. Tarifteki munich 60L ve crystal 60L aşağı yukarı aynı malt ve yüzdesi fazla olabilir birlikte. FG kesinlikle 1.011 üzerinde çıkacaktır laktoz ve bu kadar karamel maltla.

2 Beğeni

Şöyle birsey buldum: https://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/cikolata-habanero-aci-biber-tohumu-10-tohum-395326727

Bu crystal 60L icin weyerman karsiligi ne biliyormusun?

Tarifteki 60L lerin bizdeki karşılığı caramunich 3. Bi bira için biber eker yetiştiririm diyosan neden olmasın :smiley:

1 Beğeni

Türkiye’de yok galiba. Cara Muncih III
Düzenleme:
FM’de varmış meğerse

1 Beğeni

Tarifte habanero tohumu diyor ama :grin:

Habanero içeren çok tarif gördüm ama tohumunu isteyeni ilk defa görüyorum :smiley: Genelde biberi kullanıyolar ama çekirdeklerini(onlar da seed olarak geçiyo) almak öneriliyo aşırı acı olmaması için. Tohumu sipariş verip tadına bakılabilir öyle anlaşılır ancak istenen aromayı verir mi vermez mi.

O seed tohum anlamında değil çekirdek anlamında. Zaten o çekirdekler tohum ama neyse :stuck_out_tongue:

Tohumdan acılık alırsın, bahsedilen meyve falan aromasının biraya geçeceğini sanmam… Bu arada acılık ölçüm birimi scoville’dir, öyle IBU’ya falan benzemez söyleyeyim… Habanero 100.000-300.000 ölçeğinde, karşılaştırma için jalapeno’nun 3000-6000 civarı olduğunu söylamem yeter sanırım :slight_smile:

1 Beğeni

Macro market ve metro markete bakacağım taze bulursam onun çekirdekleri daha aromatik olabilir. Ekim için alınanlar kuru olacağı için mutlaka fark vardır.

@arslanturegun ahahaha :joy: aynışey aslında ama birisi kuru birisi yaş o fark edebilir o geldi aklıma.

@magunay bende izlemistim onu hatta zenci bir kadin her sezon kazaniyordu 1.000.000 ibuyu orada gormustum :grin:

1 Beğeni

Tohum alıp yetiştirmiştim ben ama meksikadaki gibi olmuyor :slight_smile: sen de dene istersen.

Bence değişiklik yap isot kullan. Yerli ve milli olur hem :smiley:

1 Beğeni