Diacetyl Rest İşlemi Hakkında?

Merhaba arkadaşlar Coopers Lager + 1.7 kg slavdo sıvı malt özü + m76 lager maya ile 1046 og ile fermantasyon başlamıştı. 10 derecede fermente oluyor, şu an 7. gününde ölçüm aldım,1014 çıktı diacetyl rest işlemini ne zaman yapmalıyım ?

1 Like

Hemen başlatın. 2 gün boyunca 20 derecede diasetil olacak. 2. günün sonunda gravite 1004de falan düşecek. 2 gün yeterlidir. 3. güne uzamasında bir sakınca yoktur. 3. günde gün boyunca tekrar eski sıcaklık aralığına alıp 1 gün eski sıcaklığında dinlendirin…

@canerci
Lütfen rica ediyorum insanları yanlış yönlendirmeyin!

Siz öyle yapıyor olabilir, kendinizce sorun da yaşamıyor olabilirsiniz, fakat doğru olmayan uygulama ve prosesleri insanlara “hemen başlatın” diyerek yönlendiremezsiniz!

—————————————————-

@OnurGucuyener
Diasetil rest süreci fermantasyon tamamen bittikten sonra ve yoğunluk sabitlendiğinde yapılır. Üst üste alınan iki aynı yoğunluk ölçüm aralığından sonra dereceyi imkan varsa kademeli arttırarak 2-3 gün bekletebilir sonrasında şişelemeye geçilebilir.

2 Likes

Uslubun fazla dayatmaci olduguna katiliyorum ama bilgi dogru fermantasyon sonuna dogru yapilir diacetyl rest 1.004e dusecek gibi ezberden ve her birada farkli olacak seyler dogrusu budur seklinde anlatilmis ama 1.014 dogru bir nokta olabilir

2 Likes

Öncelikle farkında olmadan ustaların kızmalarına sebep olduğum için tüm forum üyelerinden özür dilerim.

M76 mayayı 3-4 keredir ben de kullandığım ve maya ile ilgili farklı sorunlar neticesinde en verimli sonuca bu şekilde ulaştığım için ve bu süreçleri ölçerek de takip ettiğim içindi kesin (dayatmacı olarak tanımlanan) ifadelerim. Bu süreçte bana diasetil rest ile ilgili bilgi ve tavsiyelerini aktaran @Oguzhan hocama da şükranlarımı sunarım. Saygılar…

2 Likes

Son görüş nedir arkadaşlar, fermantasyon bittikten sonra mı ? Yoksa bitmeye yakın mı ? Ben 1012 gibi almayı düşünüyordum.

estafurullah, işinize yaradıysa ne mutlu hocam.

@OnurGucuyener fermantasyon birmeden değil hocam, bitmeye yakın yapılıyor genelde. Fermantasyonun %80’ini tamamlandığında yani og-fg farkınızın %80’ini tamamlandığında yapmanızı öneririm. Peki bunu nasıl hesaplayacaksınız o da şöyle;

1 Like

Bu sefer s189 mayada 4.günde fg1020 iken iki gün yaptım diasetil rest işlemini. 4 günde 1050og’yi 1020’ye indirdi. İki günde ise 1002 gibi bir değer aldım. Şimdi ise 5 derecede dinlendiriyorum. İlk defa s189 kullanıyorum. M76 mayada 7. günde ölçüm aldığımda 1055og 1024e indiğini gözlemledim. Diasetil süresini üç gün tuttum. 3. günde ölçüm aldığımda 1004gibi bir değere indiğini gözlemlemiştim…

Peki tat nasıldı m76 ile yaptığınızda istediğiniz sonucu aldınız mı ?

Zaten önceki kurulumlarda diasetil rest yapmadan max 1030 gravite indirdiği için, şekerin tam olarak tüketilmemezliğinden kaynaklı bildiğiniz hafif alkollü şekerli şurup içtim diyebilirim :blush:. Diasetil rest uyguladığım kurulumumda şeker tamamiyle sindirilmiş olduğundan daha bi bira formuna geldi reçete. Tabi kit ve şot reçetesiyle kullandığımdan, 2 hafta sonraki tadımlar daha bi oturmuş olur diye düşünüyorum. Fena bir maya değil m76 ama farklı kombinasyonlarla tekrar tekrar denemekte fayda var…

1 Like