Desktroz VS toz şeker

Dekstroz şekerinin toz şekere göre artısı eksisi nedir? Çok gövdeli bira sevmediğimden genellikle yarım kilo malt özünün üstüne şeker eklemesi yapıyorum. Hatta yazları tamamen şekerle gövdesiz bira içmeyi seviyorum diyebilirim(bol gazlı). Butikbira’da desktroz kullanımında maya tarafından desktrozun kolay ve tamamen sindirildiği ve bu yüzden gövdeye etki etmeden alkol oranının arttığı yazıyor. Şeker tamamen sindirilmiyor(%95-97 gibi) mu? Desktrozda fermantasyonun daha çabuk başlaması ve mayanın daha kolay sindirmesi dışında bir artısı var mı? Eğer bize 3-4 gün kazandırmak dışında başka bir artısı yoksa desktroz kullanmam ama tada bir etkisi olursa kullanmayı düşünüyorum. Yorumlarınızı merak ediyorum şimdiden teşekkürler.

Okuduklarımdan yola çıkarak…
Dekstroz mayaların daha kolay sindirebildiği fruktoz gibi bir kimyasal yapıya sahip. Galiba 5 karbon atomu.
Sukroz ise 6 karbon atomu.
Sindirilemediği için belki mayayı strese sokup “off flavour” denilen tatlara sebep olabilir.
Dekstrozun bana göre kötü tarafı mısırdan elde ediliyor oluşu. Kim ne derse desin üretilen mısırların çok büyük çoğunluğu GDO ihtiva ediyor.

Ben dekstroz ile yaptığım biralar başımı ağrıttığından şekere döndüm. Onu da 500-gr’ dan fazla kullanmıyorum 23-litre için. Dekstroz baş ağrıtmıyor seninki psikolojik diyen de var.

Dekstrozun tek başına baş ağrısına sebebiyet verecek bir yapısı yok.

1 Beğeni

Mantık yürütürsek, mayalar dekstrozu tamamen sindirdiğine göre, baş ağrısı yapacak bir şey sıvıda kalmıyordur.

Elbette 3 4 5 karbonlu şekerler de var ama enerji kaynağı olarak kullandigimiz tum şekerler 6 karbonlu. (Adından dolayı yanıltmasın dekstroz da 6 karbonlu)
Yapısına gore küçük bir sınıflandırma belki kafa karışıklığını giderecektir.
Şekerler 4 gruba ayrilir.
1 MONOSAKKARITLER
En küçük şekerler. Yapıtaşları.
Glukoz ( üzüm sekeri = dekstroz)
Fruktoz ( meyve sekeri)
Galaktoz ( süt sekeri)
2 DISAKKARITLER
2Monosakkaritin birleşerek oluşturduğu ikili
sekerler.
Sukroz = 1 glikoz + 1 fruktoz
Maltoz = 1 glikoz + 1 glikoz
Laktoz = 1 glikoz + 1 galaktoz
3 OLIGOSAKKARITLER
3 -9 monosakkaritin birleşmesiyle oluşur. Bizi
ilgilendiren ornegi;
Maltrioz= glikoz + glikoz + glikoz
4 POLISAKKARITLER
Bir suru monosakkaritin birleşerek oluşturduğu
buyuk şekerler.
Nişasta
Sonuc olarak dekstroz tamamen alkole donusturuldugunden bas ağrısı yapmaz. Alkol yapabilir. Sukrozun yapısındaki fruktoz biraz daha tatli olduğundan kucuk bir fark yaratabilir ama o da %99 alkole dönüştürülür. Biraya gövde acısından hic bir şey kazandirmazlar ve farkları yoktur.

8 Beğeni

Benim açımdan dekstrozun en büyük artısı şişeleme şekeri olarak rahat kullanılıyor olması. Doğrudan kovaya ekleyip, yavaşça 1-2 karıştırınca homojen dağılıyor.

Şekeri ılık bir suda eritip kovaya ekleyebilir, aynı rahatlığı şekerle de yaşayabilirsiniz. :slight_smile:

5 Beğeni