Cwtch Welsh Red Ale Bira Kiti

06.05.2018 tarihinde kiti orjinal tarifine ek olarak 0.5kg civarı şeker eklemesiyle 20.5 lt olarak kurdum.
Premium kit olmasına rağmen Red Ale tarzı biralarda yüksel alkol sevdiğim için şeker ekledim. Og: 1054
Fermentasyon 21-22 derecelerde sürdü. Maya olarak 12gr’lık kendi mayasını kullandım. Bugün 12. gününde ölçüm aldım ve 1010 değeri okudum. Kitle birlikte gelen 60 gr Columbus ve 56 gr Citrayı kovaya ekledim.
3 gün sonra şişeleyeceğim. Gelişmeleri burdan yazmaya devam ederim.

9 Likes

@Cem kardeşim tadım için 1 şişe istiyorum :wink:

1 Like

Tabii ki abi , dun siseledim :slight_smile:

Tasım yapabildiniz mi ? resim ve yorum alabilirmiyim :slight_smile: @Cem

Evet cumartesi denedim ,şişede 18. günü. Kehribar renginde, gövdeli, bardak bitene kadar eşlik eden 1 parmak köpüğü var. 2.7gr şişe şekeri tam ayarında olmuş . 6 farklı karamel malt kullanışmış bu biranın yapımında. Karamel malt tadı gayet hissediliyor . 56gr Citra ve 60 gr Columbus’un da etkisi hemen belli oluyor burunda. Yoğun şot aroması var ve tabii ki Citra çok daha baskın. İlk yudumdan itibaren belirgin bir şerbetçiotu acılığı var. Uzun ve acı bir bitişi var. Red ale ile ipa arasında bir bira olmuş bu. Acı bira sevenler , ipa sevenlerin hoşuna gidecek bir bira.

7 Likes

Herkese selamlar. Forumda bulamadığımdan yeni konu açmak istedim cwtch kiti kurmayı düşünüyorum içinden 2 adet american ale maya çıktı. İnternetten araştırma yapınca sadece wyeast american ale çıkıyor ve iyi bir maya gibi. Sizce kitten çıkanın bu olma ihtimali nedir ve maya yıkamaya değer mi??
Bir de bu kiti kuran arkadaş varsa ek öneriler rica olunur
Teşekkürler

1 Like

Arkadaşlar acil cevaba ihtiyacım var. Kurmaya başlayınca farkettim. 1 er paket şerbetçiotunu en başta kovaya gelişi güzel atıyormuşuz. Dolum sırasında tıkanma yapmaz mı bu?
Yani ilk atılan şerbetçiotunun sıcakta demlenip hepsinin dibe çökmesi söz konusu mudur? Ya da ilk atılan da torbayla mı atılmalı?

Aşağıdaki başlıktaki tüm girdileri okumanızı tavsiye ederim. Okuduktan sonra karar verebilirsiniz uygulayacağınız yönteme.

1 Like

Teşekkür ederim hocam, okudum konuyu.

Aktarma çubuğunuz varsa direkt atın, çubuğun ağzına uygun torba takıp kullanırsınız.
Yok ise torbaya koyup atın, dolum anında kolaylık sağlar.

1 Like

Teşekkür ederim. Torbayla yola devam edeceğim.

1 Like

Bu kiti gerçekten beğenen oldumu? Kayıtlarıma bakıyorum 447 günlük şişelerim bile var, olgunlaştığı andan beri ne ben ne de etrafımda bu birayı yoğun acılığı sebebiyle beğenen tek kişi olmadı. Mide ve bağırsakları rahatsız etmeside cabası. Sıradaki kitlerimin şişelenme zamanı gelince kalan Cwtch’ları da döküp yerine yeni biraları şişelerim artık, olan para-zaman ve emeklere oldu…

Aynı şey benimde başıma gelmişti ama kayıp da olsa tecrübe kazanmak bence daha değerli evet insanın canını sıkan bir durum yaptığın birayı içememek ama ilerisi için güzel bir tecrübe kazandırıyor… Şöyle ki bende ilk çıktığında bir hevesle new world saison kitini almıştım epeyce de şişede olgunlaşmasını beklemiştim falan neyse bir içtim ki mümkün değil gitmiyor zehir gibi acı geldi bana ve aynı sizin gibi mide sorunları da yaşatmıştı falan neyse zar zor biraz dökerek falan içtik gitti ama gelin bana sorun. Ama bu durum bana ne kazandırdı kesinlikle ipa saison veya şotların baskın olduğu biralar bana uygun değilmiş bunu tecrübe ettim ve almıyorum artık veya şot ile gelen kitlerde ise şotu kendi damak zevkime göre atmayı da öğrendim bunları tecrübe etmemi sağladı.

1 Like

Kesinlikle çok haklısınız tecrübe açısından evet. Yine dediğiniz gibi bu kadar şot oranı yüksek bira kitlerine yanaşacağımı düşünmüyorum bundan sonra bende.

1 Like

200 IBU değerine sahip BrewDog Jack Hammer’ı ve Baltika’nın Russian Imperial Stout’unu çok seven biri olarak bu kit bana çok standart bir acılığa sahipmiş gibi geliyor. Tamamen damak tadı olayı.

Malum sitede, amazonda ve aynı zamanda https://www.tinyrebel.co.uk/beers/cwtch/ şu sitesinde bu kitin IBU değerinin 50 olduğu yazıyor.
Böyle durumlarda acılıktan hoşlanmıyorsak IBU değerlerine dikkat ederek kit almak en doğru yol. Alacağımız kitin bilgilerinde yazmıyorsa da ya üreticinin kendi sitesinden ya da alternatif sitelerden kitin IBU değerini öğrenmeli. Yoksa insan o şişeleri döküp günah işlemek durumunda kalıyor :confused:

Dediğiniz gibi, zevk meselesi. Ben önceki kit kurulumlarından yola çıkarak “şerbetçi otunu gömdükte umarım sonu fena olmaz, ne kadar kötü olabilir ki” mantığıyla yola çıkarak çok fena yanıldım. Mutlaka sonraki kurulumlarda işin içinde şot varsa 2. ya da bir kaçıncı kez daha düşünürüm artık :slight_smile:

Çok klasik olacak ama “şerbetçiotları soğuk demlemede acılık vermez, sadece kaynatılırsa biraya acılık katar.” o yüzden şerbetçi otlu kitle gelen otları eklememek aromayı olumsuz etkileyecektir diye yineleyeyim ben :slight_smile: O nedenle en doğru karar verme yolu IBU değerine dikkat etmek olacaktır

3 Likes