Craftbeerpi3 ve Çay kazanı kombinasyonu

Herkese Merhabalar,

2gün önce craftbeerpi 3 için bütün yazılım ve donanım yapımını tamamladım ve bütün süreci burada paylaşmak istedim. Türkiye’de bu konuyla ilgili neredeyse hiç kaynak yok ve umarım yapmak isteyen birilerine yardımcı olur.

Öncelikle cratbeerpi’ın ne oldupunu merak edenler bu linke tıklayarak kabaca bilgi sahibi olabilirler.
Kıasaca özetlemek gerekirse cratbeerpi, raspberry olarak bilinen proje geliştirme amaçlı üretilmiş bir bilgisayara yüklenen bir yazılım. Bu yazılım sayesinde bira yapımı ve fermantasyon sürecinin tamamını dijital olarak ister pc den ister cep telefonundan yönetebliyoruz. Kademeli mayşelemeden tutunda ısıtıcıya gidecek güce kadar hepsi kontrol altında oluyor.

Ben normalde PİD ile bira yapıyordum ama elime bedava raspberyy geçince 130 lira daha masraf yaparak bu sisteme geçtim. Fotoğraflarla bütün süreci paylaşmaya çalışacağım.

Bu kutumuzun boş hali. Ölçüleri :300mm x 200mm x 130mm

Bu da içinin boş hali. Alırken bilmiyordum ama içinde metal bir plaka var ve çok işime yaradı.

Kablolama delme vs yapmadan önce neyi nereye koyacağıma karar verdim.

Pompa 12v olduğu için adaptör bağladım. Gün sonunda amacım bütün kabloları modüler olan bir kutu yapmaktı.
SSR ların amper değerleri yüksek ama elimde olanlar bunlardı. Daha düşük değerli SSR larda rahatlıkla çalışır.

Delme ve bağlantı yerleştirme

Kablolama

Kablolama sonrası dış görünüm

Kazanı henüz delip thermowell’i bağlamadım ama daldırarak 2 saatlik bir bira simülasyonu yaptım.
Gayet başarılı bir süreç yönetiyor.

Rasperry bağlantı şeması
SSR bağlantısı için bu linki takip edin.
Ben pompa için 24 ü kazan için 23 ü kullandım. Ground için bence 6 yı kullanmayın oraya sensör gelecek. Bütün siyahlar GROUND olduğu için ben 20 ve 14 ü kullandım. Yukarıdaki resimde görebilirsiniz.

Sensör için bu şemayı kullandım.
Aslında aynı ama kafama daha net oturdu. Renkler vs bendeki sensörle aynıydı.
Bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey benim gibi xlr kullanacaksanız mutlaka kablolamayı doğru yapın ve mutlaka 4.7k ohm rezistor kullanın. Aksi takdirde sistem sensörü görmüyor.

Yazılım aşaması
Herşeyi benim gibi ilk kez yapacaklara göre anlatıyorum bu kısmı.
Çok fazla video izledim ve bir yerden sonra kafa karışmaya başladı. Videoların çoğu craftbeerpi 2.2 ye göre yapılmış ama biz 3.0 kuruyoruz. İsteyen 2.2 kurabilir tabiki

Vereceğim linkleri harfiyen uygularsanız sıkıntısız bir süreç yaşarsınız
İlk olarak rasperry pi’ yi buhttps://www.youtube.com/watch?v=q29tQKh_5p8 videoyu izleyerek kurun.
Hızlı bir sd kart alın mutlaka çok iş görecek.
Bu linkte craftbeerpi 3 ün kurulum kodları var.
Hiç zor değil terminali açıp kodları kopyala yapıştır yapacaksınız. İnstall craftbeer pi 3 kısmına kadar gelip ok diyeceksiniz ve kurulacak. (Kurulduktan sonra autostart craftbeer pi3 ü enable edin mutlaka ve alt kısımdaki start craftbeer pi kısmına basıp çalıştırın.) Autostart sayesinde cihaz her açılışında programda otomatik açılacak her seferinde start demenize gerek kalmayacak.

Sonra bu linkteki herşeyi baştan sona yaparak sistemin sensör ve ssr larını tanımlamış olacaksınız. Bu video aslen autotune videosu ama bütün kurulumu yapmış arkadaş. Zaten autotune mutlaka yapın daha stabil ısı farkı için gerekli olacak.

Sensor dediği: ds18b20 sensörü. Eğer sizin kurulumunuzda oradaki gibi bol rakamlı bir ibare yoksa bilinki muhtemelen kablolamanız yanlış. Rasperry üzerinde doğru pinlere girdiğinizden emin olun. Eğer herşey doğruysa craftbeerpi yi tekrar üzerine kurun. Ben yeniden kurarak çözdüm.
Actor dediği: Kaynatma kazanınız. benim gibi bağlarsanız siz oraya 23 işaretleyin.
2. actor ise pompanız ve bendeki rakam 24 e denk geliyor
Logic kısmında ise indirilen plug in ler var başka zamanda da plug in değişiminde buradan yapılacak.

Cihaza pc niz yada telefondan bağlanırken aynı ağda olmanız yeterli.
Ancak modeme reset atma yada fişten çekme gibi durumlarda rasperry’nin ip adreside değişecek.
Sonra cihazım neden bağlanmıyor demeyin benim gibi:grinning:

Fiyatlamayı tekrar toparlayıp buradan yazacağım ama değişken bir durum çıkar ortaya.
Kimisi pompa kullanmaz kimisi bütün kablolar kutuda bağlı kalsın der. Bunlar fiyatı değiştirir.
Piknik sepetine sistemi kuranlar var yani bu size kalmış.

Henüz bira yapamadım ama 17 litre suyla simülasyon yaptım bence sorun yok. Aklıma gelmeyen şeyleri eklerim tekrar. Yapımı uzun yada zor değil keyif alarak yapabilirsiniz. Bu sistem sayesinde
büyük makinelere jet30 vs deli paralar harcamayın bence. İster benim gibi çay kazanında yapın ister 100 litrelik tencerede tek gereken sensörü kazana bağlamak.
Sürekli güncellenen bir sistem ve uzaktan bağlantı kurabilmek bana çok cazip gelmişti.
Bu arada beersmith kullanıyorum ve oradaki tarifleri xml kaydedip craftbeerpi içine koyduğunuzda bütün aşama ve değerleriyle kusursuzca önünüze geliyor.

Yapacaklara şimdiden kolay gelsin:grinning::grinning:

22 Beğeni

ısı kontrol ve elektrik bağlantı işleri beni çok korkutuyor ve hiç anlamıyorum . çok detaylı ve güzel bir paylaşım olmuş verdiğiniz linkleri henüz incelemedim ama elimin altında güzel bi kaynak oldu kendime adıma size tesekkur ederim.
Çarpılmadan şu işleri halledersem bana artık havada karada ölüm yok herhalde :grinning:

Rica ederim. Türkiye de bilgi kaynağı olmayınca bende elimden geleni yapayım dedim. Elektrikten korkmanıza gerek yok montaj esnasında prize takmasanız yeter😁.
Oldukça kolay bir şeması var ve hatalı olursa çok çok çalışmaz. Patlayacak birşey yok ortamda

1 Beğeni

Tabi ki yapılmayacak iş değil , yine de insanın gözünü korkutuyor ama bu hobiyi seviyorum bir işe girdik artık eninde sonunda hallolur,en kötü ihtimalle ugrastırır sizin de dediğiniz gibi.

Sıkıntı çektiğin durumlarda yardımcı olmaya çalışırım. Varsa böyle bir planınız yavaş yavaş malzeme toplayın bence. Zira biraraya gelmesi zaman alıyor.

hocam sağolun var olun tam tahıla yeni giriş yapacagım bira fıçılarıyla herms yada rims sistemi kurmayı planlıyorum alınacaklar listem hazır.öğrenci oldugum için okulların kapanmasını bekliyorum boş vaktim bol olur ugrasırken ogrenırım yazın sonuna havalar uygun sıcaklıklara inene kadar herhalde eksiksiz sekilde kurulum biter.

bu craftbeerpi işine gelirsek umarım sizi rahatsız etmek zorunda kalmadan kendim hallederim yardım teklifiniz için cok tesekkur ederim.

hocam elinize sağlık, çok güzel bir anlatım olmuş eminim sistem de son derece başarılı olmuştur. Mayşeleme yaparken de bol bol video fotoğraf bekliyoruz :slight_smile:

İlk fırsat bulduğumda tüm sistemi bira yaparken videoya almaya çalışacağım.
Aklımda çok enteresan ve saçma bir fikir var mayşeleme ile ilgili. Olursa onuda burada fikir amaçlı paylaşacağım

2 Beğeni

Forumun amacı tam da bu.
Elinize sağlık, eminim ki çok faydalanan çıkacak.

Çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince deneyimlerimi buradan paylaşıp konuyu sıcak tutmaya çalışacağım. Ne yazıkki Türkiyede ya kullanan yok yada kullananlar bilgi aktarmıyor. Bu konuyu ilk kez @kupanta ile konuştum ve cesaretlendirdi sağolsun. Forumda da @celik yapmıştı onuda arayıp bilgi aldım. İkisinede tekrar teşekkür ederim. Dediğiniz gibi forum tam anlamıyla kullanıyoruz😁

3 Beğeni

Bence bu çok değerli bir çalışma, ondan da ötesi böyle ayrıntılı bir açıklama ile bütün forum üyeleri için bulunmaz bir kaynak.
@Pobeda ile bugün biz de buna benzer bir çalışma yaptık, onu da sizinle paylaşırız. Sadece bizimkinde rasperry yerine PID vardı…
Diyeceğim o ki , bu ve bunun gibi paylaşımlarla çok daha güçlü oluyoruz.
sağolunuz varolunuz.

1 Beğeni

Yaptığınız pid yi görmeyi çok isterim. Hatta yabancı forumlarda olduğu gibi bizde de electiric brewery kısmı ayrı bir bölüm olarak tutulabilir. Elektrik elektronik sarf malzemeler bu kadar pahalı olmasa bizim insanımız çok daha güzel çalışmalar çıkarır buna eminim.

1 Beğeni

Ne demek hocam.
Eline sağlık, gerçekten güzel olmuş. Kutunun içinde derli toplu harika görünüyor.
Ben elektrikli çay ocağından vazgeçtim, aldığım çacıyı iade ettim.
Yavaş yavaş 3kafadarın yaptığı gibi kazana rezistans takma ile ilgili malzemeleri toplamaya çalışıyorum, muhtemelen bayramdan sonra o işe el atabileceğim, yapabilirsem ben de konuyu resimlerle desteklerim.

Herms sistemi olan birisi olarak önerim sadece silindirik tencere sahibi olun ve basit yapın. Herms, rims ve bu sistemler ev ortamları için haddinden fazla sistemler. Bira yapımından uzaklaşıp, sistemsel sorunlarla uğraşılmaya gidiyor.

Şahsi tavsiyem biab candır. Bir termos, bir tencere yeterli

3 Beğeni

Tam herms’e niyet etmişken… Neyse… Long live garibanfather o zaman…

1 Beğeni

Merak edip biraz baktım herms ve rims sisteminede bizim gibi apartman insanları için gerek varmı o kadar malzemeye kazana bilemedim.

O şeref @Antinkuntin e ait olsun bu arada :wink:

O zaman ben sıraya gireyim😁

Süper. Ben de AliExpress’ten bir PID satın aldım. Elektrik işlerinden anlayan arkadaşım kurdu sistemi sağolsun. Mayşelemede büyük rahatlık.

HERMs ile max. %80 verim alınabiliyor diye biliyorum. Yanlış biliyorsam düzeltin. Ben pompa ile sirkülasyon ve Batch Sparge yaparak %76 verim alabiliyorum. Üstelik 15-20 dakikada bir karıştırarak. Daha fazla karıştırarak ya da belki bir karıştırıcı aparat uydurarak daha da yükselebilir verim. Aparatı tasarlamaya gerek görmedim ama kasarsak yaparız. E, %4-5 fark için 2 tane kazan almaya gerek var mı? Batch Sparge yaparken eski bir mayalama kovası kullnılabiliyor, yani 3 değil 2 kazan gibi ama biri plastik, yani ucuz. O kadar kazana yapacağımız yatırım ile kaç tane bira yaparız hesaplayın, kapladıkları yer de cabası.

Hermsi bu denli basite indirgemeyin. Bir defa sistemin çalışma prensibi doğru coil ve pompa ile çok mantıklı. Maksat sadece verim değil. Tüm mayşeleme süreci boyunca prosesin kontrolü. Rezistansa temas etmeyen bir mayşe ve yüksek verim. Bu işin biraz oyun noktası herms. O yüzden uygun ortam yok ise, evde kurulmasına gerek yok.

Buna harcanan parayla kaç bira yapılır değil soru, bu hobide elde ettiğin bilgi birikimi. Ben bu tip ürünlerle uğraşmayı, bira kaynaymaktan daha çok seviyorum. İkisini birleştirince cabası :blush:

Bir ss brewtech olmasada, bir spike brewing system ortaya çıkaracak bilgi seviyesine sahibim. Bizim memlekette bu nakte dönen bir bilgi değil, o ayrı konu :grin::grin::grin:

4 Beğeni