Craftbeer Pi 3.0 kulum ve detaylar

Bu konuya forum içinde, çeşitli başlıklar altında kısmen değinilmiş ve bir başlık özel olarak açılmışsa da cevaplar arasında kaybolmaması ve konu hakkında Türkçe kaynak sıkıntısı olduğu için bu konuyu tekrar açıyorum.

Her ne kadar Craftbeerpi 3.0 beta version olsada, ben bunu kullandığım için bu version üzerinden gittim. İsteyenler belki daha kararlı çalışan 2.2 versiyonunu yükleyip kullanabilir. Genel olarak prensip aynı olacak. Bu arada halen 4.0 üzerinde çalışmalar devam ediyor, heyecanla bekliyorum. Birçok yeni özellik ve gelişme vaad ediyor.

Başlığı çok uzun tutumamak için ekte pdf olarak bildiklerimi aktarmaya çalıştım.

Görebildiğim kadarı ile forumda Craftbeerpi kullanan ya da bununla ilgilenen arkadaşlarıız @sancoahmet, @kupanta , @BlackRoad, @Oguzhan, @CavcavAli var. Eğer yanlışım veya eksiğim varsa kendilerinden destek bekliyorum. Umarım faydalı olur.

EDIT

PDF- Craftbeer Pi 3.0 kulum ve detaylar
https://drive.google.com/file/d/1X24NLMq7T7d1nn762b70zv8u3LiFWwtZ/view?usp=sharing

PDF - PLUGINS eklemek ve Plugins örnekleri Groups ve AutoStartFermenter
https://drive.google.com/file/d/16RT_t8a8BWRSRcM_pkD2nJvMiT6GRhB6/view?usp=sharing

12 Beğeni

PDF’i göremiyorum, telefondan girdiğim için olabilir mi?

pdf uzantıya izin vermiyormuş sistem

Bir zamanlar bende kullanmıştım craftbeer pi yi gayet memnundum da kendilerinden. Güzel faydalı bir konu olur umuyorum. Elimizden geldiğince, aklımızda kaldığınca da katkıda bulunuruz.

ne pdf olark ne de word dökümanı olark yükleyemiyrum sisteme. Sebebini bilen var mı?

@BoBo halleder doküman işini sanıyorum.

1 Beğeni

Ben aslında hevesliyim, korkum ise yine sonu gelmeyecek bir maceraya girişiyor olmak :slightly_smiling_face:

Bir yanım piyasadaki en yaygın makineyi al geç diyor, diğer yanım 50 lik fıçıları topla o balkonda çogzel herm kurulur diyor. Neyse ki birkaç ay daha vaktim biraz dar, bu ikilemi çözerim ancak o süre zarfında.

Not: Kullandığımız forum sisteminin altyapısı dosya seçiyor, google drive a yükleyip sadece yüklediğiniz kısmı public yapıp linki paylaşabilirisinz.

her sayfayı resim dosyası olarak yükledim, kusura bakmayın.

Ellere sağlık. Çok bilgilendirici bir döküman olmuş. Blynk plugin’i bilmiyordum mesela ben araştırayım hemen. Bizim ülkede pek yaygın bir kullanımı yok. İnsanlar haklı olarak çekiniyor kurulum yapmaya. Ama sizin dökümanlar kafalardaki neredeyse bütün soruları cevaplayacaktır.

1 Beğeni

Son kullanıcıya yönelik sistemler her zaman daha kolay ve pratik olsada, bu ve benzeri sistemlerde sınır yalnızca kendiniz oluyorsunuz. İstediğinizi yapmakta ya da eklemekte özgürsünüz. Bir yerde tercih meselesi diyebiliiz. iki görüşte doğru diyebiliriz aslında.

1 Beğeni

Sizin de konu hakkında detaylı paylaşımlarınız olmuş. Yeni bir başlık açarak umarım size saygısızlık yapmış olmamışımdır. Tek amacım sizlerin de katkısıyla bu konuya daha çok dikkat çekmek ve ilgilenen herkesin daha çok faydalanmasını sağlamak.

Yok canım estağfurullah.
Hatta keşke konuları birleştirme ihtimali olsa.
Varmı yoksa? :grin:

@Alpayc’ nin de izniyle zamanında birine lazım olduğu için çekip youtube a koyduğum videoyu buraya link olarak koyuyorum. Bira reçetesini CraftBeerPi ye yazmayı anlatan kısa bir video.

7 Beğeni

Gönül istiyor zaten, hali hazırda raspberry pi kullandığım projelerim var, hem yazılımına hem de ortamına (raspbian-osmc-libreelec, biraz da ubuntu) aşinayım, hatta bir iki adette boşa çıkan raspberry pi’ım var (mi box s ve firestick alınca medya center olarak kullandıklarım boşa çıktı).

Eminim çok keyifli olur, bir adette Plaato hava kilidi alıp craftbeerpi ile kaynatma, Platoo ile fermantasyon sürecini takip etmek, çok ince dokunuşlarla hedeflenen biralara ulaşmak harika olur. Düşünmesi bile keyifli :slightly_smiling_face:

Aslında belki değil, mutlaka bir gün deneyimleyeceğim bir sistem. Fakat zamanını kestiremiyorum diyelim.

1 Beğeni

O platoo ya bende bir ara çok heveslendim ama öyle bir maliyet olmaz ya. O yüzden ispindel yapmaya karar verdim. Gerekli malzemeleri toplayacağım yavaştan. Onun da konusunu açarız ilerde😁

2 Beğeni

Çok güzel bir video olmuş ve aslında benim biraz da eksik bıraktığım kısımları tamamlamış. Özellikle kademeli mayşeleme ve detaylı reçete oluşturulması asına çok faydalı. elinize sağlk.

Bende tilt hyd. ya çok meyilliyim ama malum 135 dolar çok geliyor. İspindel yaparsanaz paylaşımınızı bekliyorum.

1 Beğeni

Dosyayı google drive veya yandex drive gibi bir yere koysanız ve oranın linkini paylaşsanız olmaz mı acaba? (Bu arada güzel kaynak. elinize sağlık)

google drive’a eklemeye çalıştım. Kontrol ederseniz sevinirim.

Bunu görebilmemiz için dosya linkini paylaşmanız lazım.