Craft Bira Forum Zoom Buluşması Sunumları

Craft Bira Forumu olarak Nisan 2020 tarihinden beri her Cumartesi Zoom buluşmaları yapılıyor. Zoom buluşmalarında genelde bira hakkında konuşup sohbet ediyoruz.

Önümüzdeki Zoom buluşmalarında her hafta veya bazı haftalar bira veya benzeri konularda bazı sunumlar yapmak istiyoruz. Bu sunumların videoları da bu başlık altında yayınlanacak. Sunum videoları Zoom ortamında yapılan sunumların kayıtları şeklinde olacaktır.

Bu sunumlarımız bir bira tarifi, malt yapım teknikleri, bira yapım teknikleri, bira yapım ekipmanları veya farklı fermente içki tarifi olabilir.

Bu başlık altında, yapılacak sunumların tartışmasını yapabiliriz. Sunum önerilerinde bulunabiliriz.

22 Beğeni

05.12.2020 Cumartesi gecesi Zoom ile yapılan toplantıda sevgili Özgür (alpinist) kristal malt yapımı gerçekleştirdi.
Sohbetlerimiz arasında zaman zaman sunuma geçerek kristal malt yapımı aşamalarını görsel olarak bizlere sundu.
Bu video 6 saatlik sohbetlerimiz esnasında zaman zaman Özgür’ün kristal malt yapım aşamalarını gösterdiği bölümlerin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

33 Beğeni

izleyemeyeceğim diye üzülmüştüm, şansa bak :smile:

2 Beğeni

izleyelim öğrenelim

2 Beğeni

Müthiş olmuş, @alpinist başta olmak üzere @gancho Ve tüm katılımcılara teşekkürler

7 Beğeni

Hem sunum hem de montaj çok başarılı olmuş. Emeği geçen @alpinist ve @gancho hocaları tebrik ediyorum. Yeni sunum etkinliklerini merakla bekliyorum.

4 Beğeni

Bu hafta zoom buluşmamızda yayın sırasında Candy Syrup yapacağız.
Haftaya da farklı bir talep çıkmazsa bjcp sunumumuz olacak.
Kendi adıma sabırsızlıkla bekliyorum.

12 Beğeni

Naçizane önerilerim;

1- Kit biracılığında alternatif modifikasyonlar

2- Kısmi mayşeleme

3- Tam tahılda hedef litreye göre malzeme miktarı(çocuğa anlatır gibi olursa sevinirim.) 3-4 litrelik denemeler yapmak istiyorum ancak örnek olarak 20 litrelik bir reçetedeki malzemeyi nasıl 4 litreye uyarlayabilirim. Oran orantı hesabı tek başına yeterli olmaz diye düşünüyorum buharlaşma miktarı verimlilik vb. gibi sorunlar var.

Forumun büyük çoğunluğu uzay çağını yaşıyor ama eminim benim gibi daha ateşi keşfetmeye çabalayan kişilerde vardır. Teşekkür ederim.

7 Beğeni

Merhaba. Brewfather,brewersfriend gibi sitelerin,uygulamaların dönüşüm araçları var çok kullanışlı.

1 Beğeni

Önümüzdeki haftalarda programda reçete oluşturma anlatılabilir.

7 Beğeni

Reçete oluşturma çok faydalı olacaktır eminim

Kısmi mayşelemeye çok basit bir giriş yapabiliriz gelecek haftalar için. Hatta max mayşeleme verimliliği ile ilgili ip uçları ile. Herkes yapabilsin diye ev ölçülerinde basit bir reçete olur en fazla 5 lt şişede fermente edilebilecek bir ölçü veya bir kitle birleştirilerek yapılabilir. Yapacağımız haftayı belirleyip canlı yayında birlikte yapmak isteyenlere gerekli malzeme listesi veririz. Zaten çoğu malzeme vardır kit birası yapan herkeste. Sadece malt yoktur diye düşünüyorum. Onu da ya kırılmış alabilirsiniz ya da az miktarda olduğu için ev gereçleri ile (blender, kahve öğütücü, merdane vs) kırılabilir bir defaya mahsus.

5 Beğeni

Canlı yayında birlikte yapmak isteyenler için gerekli malzemeler de paylaşılırsa çok iyi olur.

4 Beğeni

Teorisi şu konuda var

1 Beğeni

Abi o işe hiç girmeyelim, malum abv ye bağlı süreçte aynı anda bir kaç yerde yangınlar çıkabilir.

3 Beğeni

12.12.2020 Cumartesi gecesi Zoom ile yapılan toplantıda sevgili Mehmet Sami (Msk) “Candy Sugar” yapımı gerçekleştirdi.

6.5 saatlik sohbetimizin bir aşamasında Mehmet Sami’nin kesintisiz yaklaşık 1.5 saat süren Candy Sugar yapımını kayda aldık ve bu yapım aşamasında da sohbetlerimize devam ettik.

Bu video, her ne kadar mümkün olduğu kadar kısaltılmaya çalışılsa da yapım aşamaları ile ilgili sohbetler kesilmek istenmediğinden montaj aşamasında ancak 1 saate düşürülmüştür.

Zoom toplantılarımızdaki sohbetlerimiz arasında yapılan bu sunumlar sunum odaklı görülse de sohbetlerimizi de bu videolarda kayda almak istiyoruz.

Bundan sonraki Zoom toplantısında yapılacak sunumlar sırasında sohbetleri minimuma indirerek sunum videolarını sadece sunum odaklı yapmaya çalışacağız. Ama yine de sohbetlerimize devam edeceğiz.

20 Beğeni

Forumda kısa bir arama yaptım fakat bulamadım.

Candy sugar kullanımının avantajları nelerdir?

Bira yapımında tecrübeli bir abim, şekeri limon ile birlikte ağda gibi pişirip kullanmamı önermişti fakat detaylarını konuşamamıştık.

yayını izlerseniz hepsi detaylı anlatılıyor.
Ayrıca;

1 Beğeni

İş yerinde,yayını sessiz bir şekilde sararak izledim süresi 1 saat olunca tabi:)

Sanırım benim istediğim invert şeker, ilettiğiniz konuyu okuyunca anladım, özelliği de kolay sindirilebiliyor oluşu.

Candy sugar ,tatlı bitiş istenilen durumlarda kullanılması gerekli,doğru mudur?

Hayır, tatlı bitiş isteniyorsa karamel eklemesi, maltı ya da daha yüksek sıcakta mayşeleme yapılabilir. Tam tersi burada sindirilebilir şeker var. Tat profilini değiştirmeden alkol oranını arttırmak için kullanılıyor Belçika stili biralarda.

7 Beğeni