Coopers Irish Stout

Bu kiti 3 pkt extra koyu dme ile ve M-15 Empşre ale mayasıyla kurdum,200 ml votkada 2 hafta beklemiş 75 gr koyu kavrulmuş fransızmeşe yongaları da ilave ettim,bu ekleme çok değişik bir fark yarattı diyebilirim,50 gr amarillo dry hop da olumlu oldu,kesinlikle en açık ara en iyi stout kiti bu,sanırım @wildtrak ve @Cem de katılacaklardır

1 Beğeni

Cream Stout kurdum, Muntons Export Stout içtim , Coopers Irish stout içtim. Başka kitleri denedim mi şu an hatırlayamadım ama kit olarak en güzeli bu bence. Ama @magunay abinin Zonguldak tadımında içtiğimiz Imperial Stoutu bambaşkaydı :slight_smile: :beer:

3 Beğeni

19.06.2017 Bir Guinness klonu yaratmak için kolları sıvadım ve araştırmalarım sonucu bune en uygun kit Coopers Irish Stout olduğunu gördüm. Kurulumu 1kg Extra Dark Dme ve Fermentis S-04 maya ile kurdum.

TARİF
1.7kg Stout Malt Özü

1000gr Extra Dark DME

500gr Sakkaroz

11,5 gr S-04 Ale Maya

1050 OG ile fermentasyon 30dk içinde başladı ve 16 gün sonra 1014FG ile sonlandı %4.6 ABV

Bu biranın en önemli özelliği, köpüğünün kremamsı hali ve kalıcılığı. Guinness bu işi azot kullanarak çözmüş tabi ki biz bunu evde yapamayacağız =) Şişede ne kadar beklerse o kadar kalıcı bir köpüğü olduğundan, (en az) 1 ay şişede beklettim.

Sonuç:
1-Gövde Guinness’e göre 2 kat fazla (Kullandığım 1kg extra dark dme fazla geldi anlaşılan)

2-Köpük gayet güzel kremamsı ve kalıcı.

3-Kahve aroması biraz daha yoğun.

Bir sonraki kurulumda dme kullanmadan kurulumu yapmayı düşünüyorum. Eğer gövde yine yüksek olursa suyu 1-2 lt fazla koyarak gövdeyi düşüre bilirim.

5 Beğeni

Wayenmayer maltiyla kurarsin bir dahakini inş :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Kite ek olarak 1.7 sladovna malt özü ve S-04 ile kurdum. Malt özü şahaneymiş bu arada, keşke üçer beşer alsaymişiz diyebileceğim kalitede. yaklaşik 20 derecede fermante edip 25 gün sonra şişeleyeceğimi tahmin ediyorum.

2 Beğeni

20-21 derecede 14 günde 1020 ye düşmüş. 20. gününde bir ölçüm alıp siselerim diye tahmin ediyorum.

1 Beğeni

Bundan ben de aldım. 50 gr roasted barley cold steeping yapayım diyorum. 1 kg de Münih2 falan gibi bir malt mayşeleyip, 10 dakika kaynatıp ekleyeyim diyorum şeker ve malt özü yerine. Ne dersiniz?

4 Beğeni

Bu kite partial mash yapacak olsam az olan kopugunu ve gazlanmasini desteklemek icin mutlaka bugday malti ve sekten cok govdeli bira sevdigimden tahil ezmesi ( yulaf cavdar) kullanirdim mayselemede.

5 Beğeni

O zaman hem buğday, hem yulaf , hem de Münih falan mayşeleyeceğim. Deneyelim bakalım.
Bu kit hakkaten gövdesiz mi?

2 Beğeni

Diger stout kitlerine gore en iyisi aslinda… bir kac kez denemistik. Hacmi dusurerek (19lt civarina) ve 1kg bugday dme ile kurunca guzel olmustu. Aromalandirmada da cold brew kahve ve vanilya cubugu kullanmistim. Afiyet olmustu.

4 Beğeni

Dur vanilya da koyayım tam çorba olsun :joy:
Şerbetçi otu önerisi olan var mı? Onun da hatırı kalmasın. :joy::joy:

2 Beğeni

Goldings stoutda tek ot iyi oluyor ama Ay hadi madem corba olacak willamatte nugget falan da mi ekleseniz acaba ? :joy::joy::joy:

1 Beğeni

Şot gitmez abi bunlara yav, yapma etme :grinning:

4 Beğeni

Kızılderiliye takım elbise giydireceğim diyorsan dükkan senin. Citra, amarillo bile kullanabilirsin. Kızılderiliye takım elbise yakışmaz diye birşey yok. Sadece solukbenizli olur böylece literatüre pale ale’den sonra pale face’i de kazandırmış olursun.

6 Beğeni

:)) ya ne biliyim açık arttırmaya dönünce ben de tüy dikeyim dedim. Takım elbiseli ama kafasında tüylü kızıldereli olur. Yerli ve milli…daha ne istiyorsunuz:))

3 Beğeni

Olabilir neden olmasin :grin:

Hatta @ers hocam el atar söyle de olabilir

3 Beğeni

harika :joy:vallahi harika… Bu biraya etiketi üstteki amcanın resminden yaparım.
Etiket belli oldu, adı da “TÜYLÜ STOUT” olur. Tadını bilemeyeceğim ama :laughing:

2 Beğeni

Üstteki Bobo, alttaki ben. hehehehehe

6 Beğeni

Dün 2.7 gramla siseledim, kovada bir ay kaldı s-04 ve sladovna siyah malt özü ile. Bakalım :grinning:

5 Beğeni

Güzel olacaktır,şekeri bi tık fazla olabilir Çağrı

2 Beğeni