Cold Steeping - Soğuk demleme

Forumda cold steeping yada soğuk demleme yapın yada yaptım gibi birkaç yerde yazılmış ama tam olarak nedir ? Nasıl yapılır, hangi maltlara uygulanır, ölçüsü nedir gibi detay yazılırsa iyi olur diye düşündüm.

Benim ulaşabildiğim bilgiler ; koyu maltlara (Malt isimlerini ekleyebilen olursa harika olur) birde roasted barley - kavrulmuş arpaya uygulanıyor. Yapılma nedeni tadların oturması için şişeleme aşamasındaki bekleme süresini azaltmak.Stout, Porter tipi biralarda uygulanıyor. (Farklı türler var mıdır)

1 ölçek arpa/malt 4 ölçek su mudur ideal ölçüsü ?
Su sıcaklığı ne olacak, oda sıcaklığında mı yoksa soğuk su mu?
Maltların , kavrulmuş arpanın kırma ölçüsü fark eder mi ? Örneğin 1.2 mm yapsan iyi olur denilen bir ölçü var mıdır?
Oda sıcaklığında 1 gece yada buzdolabında 48 saat bekletme iadeal mi ?
Arada karıştırmak gerekir mi ?
Reçetede 250 gr. kavrulmuş arpa varsa soğuk demleme içinde aynı ölçü mü kullanılır yoksa burada kaynama olmayacağı yada daha az olacağı için ölçü değişir mi?
Biraya kaynamanın son 15 dakikasında mı eklenir, alternatifi fermantasyon kovasına mı eklemektir?

Şimdiden katkı sağlayan herkese teşekkürler.

6 Beğeni

Eksik bir konuymuş, iyi oldu açtığınız. Başlığı cold steeping olarak düzelttim, aramalarda kolay bulunsun. İlk fırsatta deneyimlerimi paylaşacağım.

1 Beğeni

Son yaptığım imperial stout ta bu yöntemi ilk defa kullandım bende, toplam 700 gr roasted barley ve carafa yi değirmende kırdıktan sonra üzerine 3 litre oda ısısında ekleme yaptım oldukça yoğun bir bir lapa gibi oldu 24 saat bu şekilde dolapta bekledi, çelik tel süzgece lapa yi boşaltıp süzdüm üzerine de yağmurlama için 1 litre kadar su döktüm şu döktük ve zırt gibi köyü şu bitmiyor biraz daha su ekleyip 3,5 litre kapkara köyü kıvamlı bir şu oldu bunuda kaynananın son 10 dk sonra ekledim ama bu sever kaynama ısısı bir anda düştü bu nedenle 15 dk kaynatma süresini uzattım benim yaptığım tüm işlemler bu kadardı.

7 Beğeni

Genellikle 3 aydan kısa sürede olgunlaşmasını beklediğim biralarda uyguluyorum, bu da genellikle weizenbock oluyor.
Şişede 3-4 aydan fazla bekleyecek biralarda tercih etmiyorum, zaten o sürede sert aromalar törpüleniyor.
Birada hangi malt/su oranını kullanacaksam steeping’i de aynı oranda yapıyorum. Mümkün olduğu kadar 1/3 oranınından daha az su kullanmamaya gayret ediyorum.
24 saat buzdolabında koyu maltları bekletip suyunu iyice süzüp malt ağırlığı kadar suyla yağmurlama yapıyorum. Çıkan sıvıyı kaynamanın son 5-10 dakikasında ilave ediyorum.
Reçete programlarında bu maltlar için late addition seçeneğini işaretliyorum.
Kişisel görüşüm, koyu maltları eğer hafif renk katkısı için %1 civarında kullanacaksak (irish red ale gibi) bu işleme gerek yok, oran daha fazlaysa olgunlaşma süresini kısaltıyor.

6 Beğeni

Haftasonu kaynatmayı planladığım Amerikan Porter için 250gr carafa3’ü 800ml su içinde 1 gece bekleteceğim sonra 250ml su ile durulama yapacağım. Sıvıyı kaynamaya başladığında ya da son 10dk ekleme arasında ne gibi fark olur. Bir de soğuk sıvıyı ekleyince kaynama derecesi düşecek malum, süreyi uzatmaya gerek varmı tekrar kaynama başlayıncaya kadar.

Kaynama bitmeden 15 dakika önce atsanız yeter. Bu da döktüğünüz sıvıyı 100 derece kaynatmış olmak için. eğer dışarıda kaynatıp, soğutma imkanınız varsa, kovaya da ekleyebilirsiniz ,farketmez…Isıyı biraz düşürür evet, 2-3 dakika fazla kaynatırsınız, o da çok kritik değil…

Anladım, teşekkürler yardım için.