Çikolata şelalesinden ilham almak

Selamlar,
Bir süredir uğraş verdiğim bira makinası yapma girişimimi çeşitli fantazilerle geliştirmeye devam ediyorum. Pid, pompa falan derken kazanın altından mayseyi alıp, kazan üstüne pompalamak, böylece bir sirkülasyon oluşturmak tatmin etmedi. Çikolata şelalesi gibi nasıl yaparım bunu derken aşağıda resimlerle anlatmaya çalıştığım gibi bir proje meydana çıktı.

Öncelikle böyle bir paslanmaz çelik boru (14mm çapında) temin ettim. Bu boruyu resimdeki gibi deldirdim.
Kazan içinde altı süzgeçli , kenarları kapalı sepetimize bir malt torbası yerleştirip, ortasına bu boruyu yerleştirdim. Maltimizi koyup torba ağzını bu boruyu saracak şekilde sıkıca bağladım. Yani kazanın altından pompa ile aldığım mayseyi direk torba içine taşıdım. Torba şişerek kenarlardan, altından ve üstünden maysemizi süzmeye başladı. Bu aşamada video koyabilirsem daha anlaşılır olacak. Kazanın herhangi bir noktasında hiç ısı farkı oluşmadı, 1 saatlik mayseleme sonucu kovaya 26 litre 1050og seviyesine sahip şerbet aldim. Toplam 5kg malt kullandım. https://www.brewersfriend.com/brewhouse-efficiency/ buradaki hesaplama aracına göre 81.84 verim aldım.

İlgili videolar

12 Beğeni

Neredeyse her aşamasına şahit olduğum güzel bir sistem oldu eline sağlık abi.
Çay kazanına pompa takıp taşma tehlikesiyle sürekli pompayı aç kapa yapan her kullanıcıya ilaç olacak bir sistem oldu bence.

3 Beğeni

Mantıklı geldi bana da, ellerine sağlık. Yağmurlamayı da bu sistemle mi yapacaksın?

Yagmurlamada kaç litre su kullanilacak hesabında değilsen kullanılabilir iyi de olur. Ama litre hesabı biraz zorlar. Ben göz kararı yaptığımdan yagmurlamayı kullanabilirim. Bu partide verimlilik hesaplamak istediğim için litre hesabı eski usul yağmurladim, ama sonraki partilerde kullanabilirim.

1 Beğeni