Çay Otomatı Modifikasyonu

Ben 23 litrelik bir çay otomatı alıp birtakım modifikasyonlarla bira yapımında kullanmayı planlıyorum.

Bir süredir bakınıp duruyorum ama artık yavaş yavaş araştırmaya başlayabilirim gibi geliyor.

Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar deneyimlerini bu başlık altında paylaşabilirler mi benimle.

Bu makinelerin içindeki demlik kısmı kolayca sökülüyor diye okudum. İçinin demlik sökülmüş halde fotoğraflarını çekip ekleyebilirseniz çok sevinirim.

• Vana takmak için dalmak kolay oldu mu?
  • Elinizdeki makine kaç litre ve bu makineyi kullanarak fermentasyon kovasın kaç litre sıvı ulaştırabiliyorsunuz?
  • Marka öneriniz var mı?
  • Pazarlığa açık, uygun fiyatla satış yapan bir yerler biliyor musunuz?
  • Konu üzerinde çalışmaya başlamadan önce okumamı ya da izlememi önereceğiniz kaynaklar var mı?
  • Özetle, memnun musunuz? Aynı projeye yeniden başlıyor olsanız farklı yapacağınız bir şey var mı?

Şimdiden teşekkürler.

1 Beğeni

Ben büyük bir şansla komple hazır halde aldığımdan modifikasyonuna dair hiçbir fikre sahip değilim :frowning: FB gruplarına yazarsanız belki elindekini çıkarmak isteyen biri kendininkini size satabilir.

1 Beğeni

En başarılı uygulamalardan;

2 Beğeni

Hocam peki hacimler nasıl sizde? Yanlış anlamadıysam 22 litrelik Remta makine ve kovaya 19 litre falan koyuyorsunuz, değil mi?

Normal şartlarda makul bir verim aldığınızda üzerine sonradan su eklemeyle ortalama 20-22 lt arası kovaya alabilirsiniz eğer ABV beklentiniz %5 civarıysa.

Kaynatmadan sonra kovaya 19lt aldığım partide ben yağmurlamayı ferm kovasında yapmıştım. Yağmurlama öncesinde torbayı fazlasıyla sıkarak çok fazla şırayı tahıldan ayırıp kaynama kazanına almıştım. 7lt yağmurlama yaptığımda tabiatıyla kazan hacminin üzerine çıkmış oldum. Bu nedenle de buharlaşmaya paralel olarak belirli aralıklarla kalan şırayı ekledim. Bir buçuk saat toplam kaynama süresi sonunda elimde 19lt kaldı. Bu yöntem sağlıklı mı bilmiyorum.

2 Beğeni

Hocam bir sure sonra yetmemeye başlar mi bilmiyorum ama 50 litre ficilari da modifiye edebilirsiniz aslında. Ha derseniz ki bana hacim yeter o zaman zannediyorum size facebook üzeriden bir ilan atmiştım belki fiyatta bir miktar daha indirim saglayıp hiç işin angarya kısmıyla ugrasmadan direkt uretime baslayabilirsiniz.

1 Beğeni

Doğru söylüyorsunuz hocam, FB’ta bana bir ilan göndermiştiniz ama sıfır kazan alırsam taksitle ödemek gibi bir şansım olacağı için bu şekilde yapıp kendim modifiye etsem mi diye düşündüm. Zaten henüz yerini de tam olarak hazırlayabilmiş durumda değilim ne yazık ki.

Tekrar teşekkürler.

Merhaba,
22 ltlik Remta Su kazanını kullanan ve kısmen modifiye eden biri olarak sorularına tek tek cevap vereyim abi.

-Vana’yı Çinden aldığım pirinç 1/4 musluk ve yine 1/4 dirsek kullanarak dip hortumu yaptım. Dip Hortumunun ucuna ısıya dayanıklı silikon hortum taktım. Aynı şekilde hortumlama yapabilmesi için musluğun diğer ucuna da uzunca silikon hortum taktım. Bunlar da sıkıştırmak için diğer malzemeler.
-Elimde makine 22 litre, 4250 gr malt ile en fazla 17 litre meyşeyleme yapılıyor. 5 litre yağmurlama ve buharlaşma payını sonradan ekleyerek 1048-1042 og arası 18-20 litre kovaya alabiliyorum.
-Remta kullanıyorum memnunum. 2000 waat olduğu için çok güçlü kaynatıyor.
-@Piizman vermiş.
-Memnunum. Yeni başlayan herkese tavsiye ederim.

2 gün sonra gelen edit: bir biramı kaynatma işlemi bittikten sonra olduğu gibi fermantasyon kovama boşalttım, içinde ne varsa. şişelemeden son üç gün önce berraklaştırıcı da kullandım. gayet güzel bira çıktı ortaya. yani modifikasyon çok gerekli bir şey değil.

4 Beğeni

Saatte kaç litre buharlaşıyor ölçtünüz mü acaba?

Çok teşekkür ederim @erenemre.
İmza marka var şu an, çok uygun fiyata. 194 TL, 23 litrelik olanı.
Acaba bu yeter mi yoksa 350 civarına çıkıp 40 litrelik mi alsam diye karar vermeye çalışıyorum.

Makineyi alayım, modifikasyonlarla ilgili olarak başına ekşiyeceğim illa ki. :slight_smile:

Mesela hemen sorayım merak ettiğim bir şeyi, termometre taktın mı? İçerideki ucu bizim torbayı yırtmıyor mu?

Tenk yu şimdiden.

22 litrelik su kaynatma kazanı ile en fazla 38 şişe 50lik alabildim. Benim tüketimime göre gayet iyi. Sen de ona göre ihtiyacını belirlersin.
Termometre takmadım onun yerine çubuk ve kablolu termometre kullanıyorum.
Modifakasyon konusunda elimden geldiğince zevkle yardımcı olurum tabi :slight_smile:

2000 waat çalışma gücü ile çalışıyor. Saatte yaklaşık 6 litre buharlaşma oluyor. yani 10dk/1lt.

1 Beğeni

Öncelikle çok teşekkürler @erenemre

Benim yayvan kazan bile 3 litre buharlaştırıyor… Anladığım kadarıyla çok harlı bir kaynatma yapıyorsunuz hocam. Ben çay kazanına geçersem kaynatma kaybımın da azalacağını öngörüyordum oysa ki. :slight_smile:

Abi 2000 waat’tan dolayı sanırım. Ben o nedenle son iki partimi 50 dk kaynattım. 5 lt kaybım oldu. OG refaransı ile sonradan ekledim o 5 litreyi. Sorunsuz oldu her şey.
Bir dahaki sefere 40 dk kaynatma deneyeceğim. Aslında attığım ilk şerbetçi otunun acılığını almak için gereken azami kaynatma dakikasını öğrenene kadar süreyi düşürmeye devam edeceğim.

1 Beğeni

Selamlar,

Ben 22 litrelik Remta sıcak su otomatı kullanıyorum, tecrübelerimi paylaşabilirim.

Çay otomatı değil de sıcak su otomatı modelini alırsanız içinden herhangi bir kısmı sökmenize gerek kalmıyor.
Kazana herhangi bir modifikasyon yapmadım. BIAB yöntemiyle yapıyorum biraları.
Mayşeleme esnasında genelde 15 litre su kullanıyorum, malt miktarı da maksimum 4 kg olacak şekilde reçete hazırlıyorum.
Kaynatma öncesi hacmi 20 litreye getirecek şekilde yağmurlama yapıyorum ve kaynatmaya 20 litre olarak başlıyorum.
Hacim 1 saat civarı kaynatmada yaklaşık 16.5 litreye, 1.5 saat kaynatma sonunda yaklaşık 15 litreye iniyor.
Bu miktarı da genelde direkt olarak kovaya alıyorum, su eklenerek daha yüksek hacim ile kovaya alınabilir tabi.

Genel olarak gayet memnunum, tavsiye edilir :beers:

4 Beğeni

Bahsettiğiniz hacimler ve @erenemre’nin söylediklerini dikkate alarak 40 litrelik bir kazan almanın beni daha fazla memnun edeceğine kanaat getirdim.

Sanırım İmza ya da Damga marka kazan alacağım, 40 litrelik. En son 369 liraya gördüm. Su otomatı olanları araştırmaya koyulayım en iyisi.

Teşekkürler.

1 Beğeni

Bu arada, kendi musluğunu mu kullanıyorsunuz?

Evet kendi musluğunu kullanıyorum.

1 Beğeni

Ne tuhaftır ki bu şekilde kullanmak hiç aklıma gelmemişti benim.
Yani herkesin kazanda küresel vana var, sanırım daha hızlı boşaltabilmek için kullanıyorlar bunu.
Özetle, içerisinde zekâm konusunda bazı ipuçları barındırmasına rağmen paylaşmaktan çekinmeyeceğim, kazanı alıp olduğu haliyle kullanabileceğimi yeni fark ettim ben.

:frowning:

Selamlar, bu konuya çok çok yabancı birisi olarak ssoruyorum. Üzerindeki ayar düğmesiyle ısıyı 68 dereceye ayarladığımda değerler tutuyor mu? Yoksa mayşelemeyi başka bir yerde mi yapıyorsunuz? Duruma göre ilgimi çekmeye başladı.