Buzdolabındaki cam raf kovayı taşır mı? Nasıl önlem almalı

Arkadaşlar, strafor kutuda buz değişiminde bunalıp resimdeki dolabı aldım. Kova, kristal hava kilidiyle dolaba tam sığıyor.

Kafamı kurcalayan resimdeki cam 23+ kg ı taşır mı? Kırılıp da ortalık berbat olur mu? Camın kalınlığı 4 mm. Normal bir cam değildir diye tahmin ediyorum. Tecrübeleriniz neler? Nasıl yapsak?

• Üstteki raf cam rafın üzerine koyulabilir.
  • Cam rafa bol miktarda tamir bandı yapıştırılarak yüzey güçlendirilebilir.
1 Beğeni

Altına yüksekliği uygun bir şey koyabilrsiniz.

3 Beğeni

Ben o cam rafin uzerine dolu ficiyla birlikte co2 tupu bile koyuyorum hic bir sey olmuyo. Kompresor cikintisinin yarisina denk getirirseniz koyacaginiz seyi, yukun tamami camin uzerine gelmemis olur :+1:

3 Beğeni

33lt kova sığıyor mu bu dolaba ?

1 Beğeni

Metal rafi camin üzerine koyun biraz direnci artirsin

Camın üstündeki raf çıkıntısı sebebiyle tel raf ne camın üstüne ne de yerine sığmıyor

Tamir bandı dediğiniz duct tape mi? Bu bantla camı sararak daha fazla yük taşımasını sağlayabilir miyim?

1 Beğeni

Çok iyi fikir, cam rafı kullanmayıp tabandan cam hizasında kadar mdf kullansam uygun olur mu sizce?ya da parke filan? Ya da tabanla uğraşmayıp sadece cam rafı başka bir malzemeyle değiştirsem? Bu sefer de rafın oturacağı çıkıntılar kırılır mı?

Normal hava kilidi ile sığmıyor. 2 parçalı hava kilidini kovaya tama yakın sokunca zar zor sığıyor. Boyu çok daha kısa olan mini hava kilidi ile kullanacağım ben. Cam raf ile dolap tavanı arası iç yükseklik 46-47 cm civarı.

Dolabin marka modelini alabiliriyim hava kilidi yerine hortum ile yaparım

1 Beğeni
  1. El aldım. Çok eski bir model. Umarım bulabilirsiniz. Vestel s 1150 b.

Bence en temizi alttan yüksekliği uygun bir şey kullanmak. Onun üzerine mdf de olur cam da. Çıkıntılar kırılırsa, yine fark etmez zira altı dolu olur. :slight_smile:

1 Beğeni

Peki nasıl biri malzemeyle alttan desteklersek hem sağlam olur hem de çok ağır olmaz. Örneğin mermer çok sağlam ama dolaba da gereksiz yük bindirir.

Hocam mermere falan ihtiyaç yok. Yükseklik ne kadar bilmiyorum ama yaratıcı olun. Büyük yoğurt kovaları var mesela… İki tane uygun yükseklikte kalas olur, 5’e 10 denenlerden mesela. İçine bir şeyler konulsun diye satılan şeffaf plastik kaplar var…

1 Beğeni

Çocuklar için banyo oturakları var, her yerde bulunur, gayet sağlamlar.

2 Beğeni

En alttaki çekmeceyi çıkarıp zeminden camın altına kadar olan mesafeyi ölçüp oraya dikine takoz görevi yapacak kalın bir parça koyabilirsiniz.

1 Beğeni

Tabii ki aşırı yük taşımaz ama güçlendirir.
@BoBo’nun önerdiği alttan destek de mantıklı.

Kısıtlı (aslında olmayan) malzeme bilgimle şunu söylemem lazım. Ticari alternatiflerinin aksine ev tipi buzdolabı rafları ve raf tutacakları ağır yüke göre tasarlanmıyor olabilir. Sürekli kullanımda illa ki esneyeceği için hem duct tape hem de alttan besleme daha sağlıklı olacaktır.

2 Beğeni

Sebzeliğin içini fazlalık poşet, gazete, dergi, boş pet şişe falan doldurup ters çevirerek de kullanabilirsin gibi geldi bana.

1 Beğeni

Sebzeliğin ağız kısmı daha geniş diye muhtemelen tabandaki yuvaya oturmaz ama ne eve gidince bakacağım.

Ben de tek kapılı bir dolap kullanıyorum. Üstteki tel rafı camın altına koymama rağmen cam kırıldı maalesef. allahtan sadece 2ye kırıldı, tuz buz olmadı.
Evin etrafında kilitli parke taşları vardı, onlardan koydum, üstte kalan az bir boşluğa da çocuğun süngerimsi oyuncaklarından koydum, şimdi gayet sağlam.

1 Beğeni