Buzdolabına Profesyonel Modifikasyon (DIY 30TL)

Merhaba arkadaşlar,…

7 Beğeni

Benzer sistemi epeydir kullanıyorum. Ben Çin’den mika aldım ,bu termostatlara göre bolca satıyorlar. Termostati dolap dışına konumlandirdim, direk dolaba giden şebekeye bağlı. Yani kapandığı zaman dolabın elektriğini tamamen kesiyor. Probun kablosunu da uzattım, direk kova içinden alıyorum sıcaklığı. Dolap içi sıcaklık homojen olmuyor kovayla arasında 2c ’ ye yakın sıcaklık farkı oluşuyor. Homojen bir dağılım da olmadığı için kapağı açıp kapattığınızda termostat çalışmaya başlayacaktır. Mümkünse probu kova içine alın.

2 Beğeni

Henüz bağlantıları yapma fırsatı bulamamış olsam da ben de stc1000 aldım. Buzdolabı da camlı bir meşrubat dolabı ama contalarında biraz açıklık var yer yer. Yutubu’nda kaynar su dökmenin düzelttiğini izledim ama denemeye fırsat olmadı henüz.

Teşeklürler.
Termostat üzerinde sıcaklık ayarını nasıl yapıyoruz acaba?
Bir de bana böyle bir ürünü kutu içine almak mantıklı gelmedi. Neticede o nem o kutuya girecek.:slight_smile:

hocam probu kovanın yan kısmına sıkıca bantlayıp, probun üzerine de hafiften yalıtım yapacak ufak bir köpük parçası, en kötü ihtimalle 2-3 kat peçete ile kapatabilirseniz kova içine çok daha yakın sonuçlar elde edebilirsiniz; probun boşta olmasına kıyasla. Bu şekilde yaklaşık 1,5 senedir lager maya kullanıyorum, tavsiye ederim.

2 Beğeni

Aynen dediğiniz gibi, şu an hatırlamıyorum ama dereceye yakın bir sapma olmuştu. Genelde kovayı 18-20 arasında tuttuğum için kalibrasyona gerek duymamıştım. Uzak bir ihtimal olsa da daha hassas ısı kontrolü gerektiren bir çalışmam olursa kalibrasyon yaparım.

1 Beğeni

hocam, daha once bu sistemi butik biranın dijital termostatıyla da uyguladım, 1 yılı geçik süredir de stc ile kullanıyorum, nem açısından kastetmemiştim aslında, demek istediğim; ‘kova içerisine probu sokmadan, kova içerisindeki sıcaklığa en yakın sonucu almak’. Küçük bir parça strafor ya da en kötü 2 3 katlık bir peçete probu nemden değil; dolap kapağını aç kapa yaptığınızda, içerideki değişimi probun algılayıp, termostatın sık devreye girmesinden koruyacak. Siz bilirsiniz. Aynı zamanda karbon film ısıtıcıyı forumda ben dahil birkaç arkadaşımız daha kullanıyor, daha once bir konuda fotoğraflarıyla bırlıkte tecrübelerimizi aktarmıstık, belki size faydası olabilir bir bakarsınız. Aynı şekilde karbon film ısıtıcıyı 5m2’lik kapalı balkonumda halı altı ısıtıcı olacak kullanıyorum, çok işe yarıyor, forumda düşünen varsa buradan söylemiş olayım :slight_smile:

Hazır konu açılmışken , Ali den daha uzun bir prob almıştım (henüz gelmedi) sonradan farkettim ki almış olduğum prob 3 kablolu. Kullanmış olduğumuz termostat 2 kabloluymus. Bu probu bu termostata bağlanmanın bir yolu varmıdır?
İlgili prob
TRY 9.19 | Doğrudan su geçirmez DS18B20 dijital sıcaklık sensörü (prob) çok sayıda orijinal nokta özelleştirilebilir
https://s.click.aliexpress.com/e/mjUcYJQo

Yeni üye olduğum için anlamsızca bir mesaj sınırına takıldım. İkinci bir hesap açtım. Eğer forum kurallarına aykırı ise şimdiden özür dilerim.

Şimdi anladım ne demek istediğinizi. Faydalı olur tabi. Kova sıcaklığı çevreden etkilenmeden termostata yansır. Dolabın içi de oldukça izole bir ortam olduğu için şu an için ben ihtiyaç duymadım. Teşekkürler.

Aldığınız sensör, içinde DS18B20 çipi bulunan dijital bir sensör. Sıcaklık verisini dijital olarak iletiyor. Bizim termostatlar ise NTC ile çalışan, direnç ölçen analog sensörlerle çalışıyor. Maalesef aldığınız sensörü termostata uydurmanın kolay bir yolu yok. Termostatın içindeki STM mikrodenetleyicisinin yeniden programlanması gerekiyor.

Uzun bir sensör istiyorsanız mevcut sensörünüze kablo ile ek yapabilirsiniz. İşlem tamamlandığında güvenilir bir termometre ile ölçüp termostatı yeniden kalibre edin yeter.

Eğer sıfırdan kendim yapacağım derseniz sensörlerin içindeki komponent şu:
https://www.direnc.net/10k-ntc 1

Resimde böyle büyük gründüğüne bakmayın. Toplu iğnenin başı kadar boyutu vardır neredeyse. Bunu metal bir kılıfa koyup içine epoxy reçine dökerek su geçrimezliğini tamamlayabilirsiniz. uçlarının artısı eksisi yoktur. Her şekilde kablo ile uzatıp termostattaki yerine ekleyebilirsiniz.

Gözünüze sağlam görünen, aşırı kalın olmayan tüm kablolar işinizi görür. İşlem sonunda kalibre edecekseniz aşırı kalın olmayan tüm kablolar yeterlidir. Çok kalın olmayan hoparlör kabloları işinizi görür.

PID termostatlarda modeline göre her iki çeşit sensör de kullanılır. Çoğunlukla dijital sensörler kullanılır. Aslına bakarsanız dijital sensörün içindeki DS18B20 çipinde de bir ntc ve ondan ölçtüğü direnci hesaplayan çok basit bir mikrodenetleyici var. 3 kablolu olmasının sebebi de bu. İçerdeki mikrodenetleyicinin 3.3v elektiriğe ihtiyacı vardır. Bu elektirik 3 kablodan birinden aktarılır. Dğer kablolar ise eksi uç ve data ucudur.

Analog sensörlerde ölçülen direncin dereceye çevrimi termostatta yapılır, dijital sensörde ise bu işlem sensörün içindeki çipte yapılır. Termostat sensörden dijital olarak sıcaklık verisi alır.

Hangi sensör daha güvenli derseniz ikisi de tamamen aynıdır. İkisi de temelde direnç ölçüp belli matematiksel işlemlerden geçirerek dereceye çevirir.

3 Beğeni
  1. Maddeye dikkat !

Hesap pasif hale getirildi gerçek hesabınızdan devam edebilirsiniz.

2 Beğeni

Yukarıdaki bilgileri ben de teyit ediyorum. Kullanılan sensör ntc’dir.

Sensörleri kendiniz yapmanızı pek tavsiye etmem. Sensörler genelde ince kalibrasyon gerektirir. Kablolu ntc sensörler var İnternette. Google’da bulursunuz.

Ve kesinlikle doğru ölçüm icin en kötü ihtimal termometreyi kovanın duvarına yalitkan bir malzeme ile kaplayarak yapıştırın.