Buğday Birası İçin Tavsiyeler

Merhabalar arkadaşlar, öncelikle herkesin haftasonu güzel geçmiştir umarım. Önümüzdeki haftasonu için bir parti buğday birası yapmak istiyorum ve ilk kez buğday birası yapacağımı söylemeliyim. Elimde daha önceden edinmiş olduğum öylece bekleyen bir M20 maya var.
Buğday birası için tavsiyeleriniz ne olabilir? Birçok reçetede kaynama süresinin 90 dakika olduğunu görüyorum. Bazılarında ise 60 dakika. Sizce kaynama süresini ne kadar tutmalıyım? M20 kullanan arkadaşlar bu mayadan memnun mu? Bir yerde Danstar’ın buğday mayasının daha iyi ve kalıcı sonuçlar verdiğini yazmışlar. Acaba haftaiçi Danstar mı sipariş etsem? Bana bu konuda tavsiyeleriniz neler olabilir?

Not: BIAB forever…

1 Beğeni

Şu kaynağa bir göz atmanızı tavsiye ederim.

6 Beğeni

Bir ay içinde tüketecekseniz M20 çok iyi maya ama aroması zamanla kayboluyor. İyi tarafı içime 10 gün sonra hazır oluyor. Danstar da güzel bir maya ama aroma kaybı konusunu test etmedim.

2 Beğeni

Hocam kaynak için teşekkür ederim, gerçekten oldukça nitelikli. İngilizcem çok çok iyi değil fakat az çok kafamdaki soru işaretlerini kaldırdı. Ben de %50 veya 60 buğday maltı, az bir miktar melanoidin ve pilsner malt kullanacağım. Maya olarak da m20 ile bir başlangıç yapayım. Bazı yerlerde Danstar ile ilgili güzel şeyler söylemişler ama onu da sonraki bir partide kullanırım. Kaynak için tekrar teşekkür ederim.

1 Beğeni

Klasik munich de(danstar) de aroma kaybı oluyor,port 66 non mayası E-232 süper bir maya,port 66 hefeweisen kurup sonra da mayasını yıkayıp onunla bir kurulım yapabilirsiniz
Ha belgian wit m-21 di galiba ben o mayadan da memnun kaldım

2 Beğeni

Aslında başta dediğiniz gibi yapacaktım ama hem elimde bir miktar malt olduğundan hem de maya dolapta öylece beklediğinden port 66’dan vazgeçtim. Bakalım eğer güzel bir sonuç elde edebilirsem diğer mayaları da deneyeceğim. Yaza doğru port 66’yı denersem mayasını da yıkarım dediğiniz gibi. Sağolun önerileriniz için teşekkürler.

1 Beğeni

Süper kaynak, çok teşekkürler

1 Beğeni

Merhabalar arkadaşlar, %45 Pilsner, %50 Buğday maltı, %5 Melanoidin ile bir buğday birası yaptım. Tüm mayşeleme, yağmurlama ve soğutma adımlarım gayet güzel tamamladım. Fermantasyonu buzdolabında 19’luk damacana ile yapıyorum. Böyle olunca içeride ne oluyor, ne bitiyor gözlemleme fırsatı da oluyor. Maya olarak M20 Bavyera Buğday Birası mayası kullandım. Genelde rehidrasyon yapıyorum buna da öyle yaptım. Yaklaşık 5 saat sonra fermantasyon başladı. İlk başlarda korktum çünkü gördüğüm kadarıyla buğday fermantasyonları genelde bol köpüklü oluyor. İlk 24 saat sonunda 3 cm civarı bir krausen oluştu ve çok ilginç bir şekilde bugün yani fermantasyonun 2. günü bile bitmeden krausen 1 saat içerisinde tamamen yok oldu. Ben taşacak aman dikkat diye korkarken tam tersi oldu. Nasıl bir maya anlamadım. Umarım bir aksilik vs yoktur. Bu maya ile benzer deneyimleri olan arkadaşlar var mı acaba?

M20 ile hiç kötü anım yok. Biraz da korkudan hep bol yer bıraktım…tek dikkat edilmesi gereken şey, bu maya ile yaptıgınız birayı taze tüketiniz…

3 Beğeni

Buzdolabındaki ısı bedir?

1 Beğeni

18 ile başlattım 2.gün 21 dereceye çıkardım.

Ben m20 ile hep çok sakin fermentasyon süreçleri yaşadım. Hiç söylendiği gibi taşma, kabarma olmadı. Tam tahıl olması etkiliyor mu bilmiyorum. Biralar da gayet lezzetli oldu

1 Beğeni

21 dereceye kadar çok azmıyor ama üstüne çıkarsan coşuyor,tabi muz aromaları 22 ve üstü dereceler istiyor

2 Beğeni

Bugün fermantasyonun 3. günü. Üşenmedim bir SG ölçümü yaptım. Sonuç 1015. OG 1054 idi. Brewers Friend FG’yi 1014 veriyordu. Neredeyse 2.5 günde FG ye düşmüş. Krausen’in 1 saat içerisinde tamamen yok olması ilginç gelmişti. Mayalar çılgın atmış. 17 Litre mayşeye 1 paket maya kullanmamın da etkisi olabilir diye düşünüyorum. İşin ilginç tarafı fermantasyonu 18 derecede başlatıp diğer gün 21 dereceye çıkartmama rağmen mayanın bu denli hızlı çalışması. Neyse sanırım muz aroması pek fazla olmayacak ama bakalım.

Bir secondary yapıp, yeni fermentörde güzelce bir çalkalayıp 23-24 dereceye çıkartsam mı diye düşünüyorum ama artık iş işten geçti sanırım.

@kupanta Gecen hafta sonu ben de bugdayi m20 ile mayaladim ikinci gun iki damacanadan da hafif bir krausen tasti ama bunun sebebi 17 litreye yakin doldurmamdi. Fermantasyonun sicakligi 23 dereceydi hafif meyve, muz aromasi alirim dusuncesiyle. 3. Gun sizin gibi fg yi yakaladim ben de 1014 ile ornek aldigim urunde muz aromasi geriden de olsa geliyordu fakat yogun bir karanfil aromasi vardi bunu bekliyordum ama tattigim yogunlukta olcagini dusunmuyordum. M20 sanirim daha taze tuketimlik biralar icin :confused: yarin şiseleme var son tadini ben de merak ediyorum. Sanirim yogun muz icin sıvı mayaları beklememiz ya da bir yerden bir miktar bulup çogaltmamiz gerekecek. Sizin receteniz nasildi? Kademeler ve sicakliklar?

-Mayalanma sırasında maya (ortam sıcaklığına bağlı olarak 3-15 saat içerisinde şıradaki O2 yi alarak hücre duvarını oluşturur ve daha pek çok işlemi yapar.
(-ortam sıcaklığına bağlı olarak da) 1-4 gün içerisinde zaten işlemlerin çoğunu halleder.Şekeri tüketir, alkolu oluşturur.
-5-15 gün arasında da olgunlaşma işlemi başlar. Maya büyümesi yavaşlar, ortamda oluşan gazlar dışarı atılır…
Dolayısıyla bundan sonra yapacağınız işlemin büyük bir katkısı olmayacaktır.

2 Beğeni

Karanfil aroması sanırım 23 derecenin altında mayalandığında daha yoğun oluyor. Umarım güzel bir sonuç alırsınız. Sıvı maya işi şimdilik zor görünüyor ama birileri getirse de kullansak. Özellikle buğday biraları için elzem. Benim kendimce basit bir reçetem vardı. %45 pils, %5 melanoidin ve %55 Buğday. Tettnang ve Mittelfruh kullandım toplamda 14 ibu. Dry hop yapmayacağım. Zaten otları da 60 ve 40 dakika olarak kullandım. Hesapta muz ve karanfile dokunmasınlar dedim ama daha 23 dereceye varmadan işi bitirmişler. Bir dahaki sefere 22 ile başlatırım sanırım bu da bir deneyim olsun. Biab ile sabit ısıda mayşeleme yaptım ne yazıkki kademeli mayşeleme şansım yok.

@kupanta Bira hakkindaki bilgisine güvendigim birinden buğday icin tüyolar alırken 43 derecedeki kademeyi karanfil aroması icin gerekli olduğunu söylemisti, derinlemesine sormamıstım . Aslında muz ve karanfil aromalari fermantasyon sıcaklıgının yanı sıra bugday arpa oraniyla ve kademeler ile de alakalı sanirım zira yukaridaki yabancı kaynakta da oranlardan bahsedilmiş.

Evet yukarıdaki kaynak harika bilgiler içeriyor. Fakat benim kademeli mayşeleme imkanım olmadığından ancak fermantasyon sıcaklığına dikkat edeyim dedim. En azından içilebilir bir bira olur diye düşünüyorum. Benim ilk buğday biram bu.

Ben de ilk defa pisirdim bugdayi, eminim emegibize degecektir simdiden afuyet olsun(:slight_smile:

1 Beğeni