Brewstival Vol.3 28 Nisan 2019

Çok detay bilmiyorum.
Bildiklerimi yazayım.
Bira yarışması için stil belirtilmemiş. Serbest fotoğraf yarışması gibi bir şey :slight_smile:
3 adet 50 cl, veya 5 adet 33 cl ile katılınabiliyor diye duydum.
Eğer stand açmak isterseniz herhangi bir katılım ücreti yokmuş. Sunacağınız bira da zaten otomatikman yarışmaya girmiş gibi oluyormuş. Yanılmıyorsam +1 de giriş bileti veriyorlar.
Eğer doğru anladıysam (alkollüydüm o esnada) en az 1 kasa ile stand açılabiliyor.

10 Beğeni

Güncelleme.

Arkadaşlar az önce haberleştim.
Ekipman ve/veya bira tanıtımı için 2 adet ücretsiz bilet veriliyor. Bir katılımcı bir de yancısı için.
İlave biletler 60 TL.
Biralı katılım en az 10 litre.
Vol.1 izlenimime göre 10 litre çok da yeterli değil.

4 Beğeni

Tubikok deneyimimden yola çıkarak, yapılacak şehrin de izmir olduğu düşünüldüğünde (tüm izmirli tanıdıklarım alkolü sünger gibi emer) o biralar 1 saatte tükenir :smiley:
Sonra efes fıçıya talim :slight_smile:

3 Beğeni

Bu formu doldurarak katılım sağlanabiliyor.

4 Beğeni

Şehir dışından gelenler için anlaşmalı bir otel falan ayarlandı mı acaba?
Veya mekan yakınlarında konaklama önerisi neresi olur?

Bu arada aksilik çıkmazsa c.tesi gidiş-p.tesi dönüş şeklinde aracımla gitmeyi planlıyorum.
İstanbul’dan gitmek isteyen olursa ve bu tarihler uyarsa aracın doluluk oranına göre kalan boş yer(ler)e kişi(ler) alabilirim. İlgilenen olursa iletişimde kalalım.

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla yok.
Mekan yakınlarında da kalacak yer yok ama zaten İzmir avuç içi kadar.
İki sene önceye kadar arkadaşın günlük kiralıkları vardı ama herif iflas etti.

1 Beğeni

Piano otel biz kaldık fiyat uygun yeride çok müsait

2 Beğeni

İş günleri harici, yolda da kaza falan yoksa. 15 dakika :slight_smile:
Alsancak tarafına da bakabilirsin. Uygun fiyatlı butik oteller olduğunu duydum ama nasıl otellerdir bilemem.
O civarda bolca trans bulunduğu için farklı amaçla da kullanılıyor olabilir.

1 Beğeni

Eller kollar serbest gidecek olsam gaziemirden bile gelirim ama yakınlık tercih sebebim :slight_smile:
Neyse bakayım, uygun bir yer düşüreceğim artık.

aman abi dikkat etmek lazım, festivale geldik derken başka festivallerin konuğu olmayalım :rofl:

1 Beğeni

Sahibinden.com da Alaybey mahallesi günlük kiralık daire diye arayınca 8-10 tane sonuç çıkıyor.

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-gunluk-kiralik-alaybey-metro-yakini-temiz-klimali-daire-670806607/detay

Misal bu onlardan biri. Festivalin yapılacağı yere en yakın noktalardan biri burası. Hem de nezih bir semttir. Festival alanına taksi ile maksimum 15-20 tl filan tutar. Bir kaç kişi birleşip buna benzer bir yer tutulursa bedava gibi bir şey olur sanki.
Not: daha önce hiç boyle bir yerde konaklamadim :grin:

1 Beğeni

şehir dışından gelecekler için günlük kiralık ev tavsiyesi ya da apart tarzı bir yer önerisi var mıdır acaba? Brewstival alanı civarında olmasına gerek yok, gelmişken birkaç gün gezeriz diye düşünüyoruz konak,alsancak,bornova civarları olabilir.

Festivaldeki dostlardan fotoğraf ve izlenimlerini bekliyoruz :slight_smile:

1 Beğeni

Şuraya bir fotoğraf bırakayım. Detaylı izlenimi yarın yazacağım. Bu arada ev maltları ile yapılmış biraları tadan dostlardan olumlu geri dönüşler aldım. Eleştiriler ve tavsiyeler üzerine bu işin biraz daha üzerine gitmekte fayda var.

13 Beğeni

Gelelim festival izlenimime.
Bildiğiniz gibi yaşadığım yerde bira yapan olmayınca bu hobiyi iki yıldır hiç etkileşimde bulunamadan yapıyordum. Tek etkileşim uzaktan forum üyeleriyle yaptığım bilgi alışverişi diyebilirim. Bu anlamda festivalde ilk kez benden başka bira yapan insanlarla bir araya geldim. Bu durum bir mağara adamının topluma karışması gibi bir şeydi :smile: Neyseki fazla heyecan yapıp sağa sola saldırmadım. Efendi gibi bira içip bira servisi yaptım.
Öncelikle İzmir’de beni karşılayıp ağır yükümü festival alanına taşımamda yardımcı olan @arslanturegun abime teşekkür ederim. Ve emeği geçen tüm katılımcılara. Ayrıca uzun süredir uzaktan paylaşım yaptığım değerli forum üyelerimizi yüz yüze görmek çok keyifliydi. Çok garip bir duygu, birbirini çok iyi tanıyorsun ama yüzyüze görüşme bambaşka.

Benim için çok acayip bir festivaldi diyebilirim. Çok ilginç biralar içtim, bazıları üst düzeydi. Sanki bu dünyadan değillerdi. Çok farklı insan tipleriyle karşılaştım stantta. Bazıları tek yudumda biranın genel karakterini ve otunu tanımlarken, bazıları masada duran maltı gösterip bunlar şerbetçiotu mu diye sordu? Yani bu kültürü tanıyan tanımayan geniş bir yelpazadeki insanlarla etkileşim içinde olmak güzel bir deneyim oldu.

Gelelim ev maltlarıyla yaptığım biraların performansına. Açıkçası beklediğimden daha olumlu dönüşler aldım. Yanımda bazı malt çeşitlerini de götürdüm ki taze taze tatma fırsatı oldu katılımcıların. Hatta Ülkemizdeki bazı kraft üreticiler bile beğendi ve büyük çapta nasıl üretilebilir diye fikir alışverişinde bulunduk. Festivalin en iyi kazanımı eleştiriler ve tavsiyeler oldu. Mesela X stilde sunduğum bir bira için; bu stilde şu malt da olur bu yüzden stil tam olarak olmamış. Veya tatlı bitiş gerektiren bir stile karamel malt yerine fırınlanmış malt koymak hedef biradan sapmama neden olmuş. Bütün eleştirileri dikkatle dinleyip notlar aldım.
Festivalin en keyifli kısmı ise forum üyelerimiz @Antinkuntin @Gulendam @BoBo @Piizman @arslanturegun @kupanta ve @MagnusHomebrewing’le bol bol sohbet edip bira içmekti. Gün o kadar hızlı bitti ki anlayamadım bile :pensive: Festival bahane, dostlar şahaneydi.

Başka bir buluşmada görüşmek dileğiyle…

19 Beğeni

Ben standın yoğunluğundan @arslanturegun ve @kupanta ile hiç görüşemedim; @Piizman ile de hiç konuşamadık :confused:

5 Beğeni

Çok güzel bir etkinlikti. Forumdaki arkadaşlarımla da tanışmak adına daha da anlamlıydı. Diğer yandan sayenizde güzel biralar tattım. Mesela hayatımda ilk defa Kolsch içtim. @alpinist @BoBo @Gulendam @Antinkuntin @arslanturegun ile tanışma, sohbet etme fırsatı yakaladım. Harika biralarınızdan tatma, bilgi edinme fırsatı yakaladım. Keşke çok daha fazla zaman olsaydı ve daha fazla sohbet imkanımız olsaydı, zira 1 güne kesinlikle yetmedi, bir de şehirdışından gelince hiç yetmedi.

@alpinist ile ev yapımı malt üzerine konuştuk, ben de az bir malt yapımı heveslisi olduğumdan özeldi, devamını getireceğiz kesinlikle. @antinkuntin ile hem tanışma fırsatı adına, hem de damak tadıma tam uygun amarillolu birasına bayıldım (kuruhoplatma coşkusu sevmeyen birisi olarak, şerbetçi otu adına en sevdiğim biraydı). @arslanturegun ile tanıştım, bol bol biralarından yudumladık, harika bir enerjisi var, sohbet de biralar da harikaydı. @BoBo ile de öncelikle forumdaki küçük profil resminin gazabına uğradım. Adamın profil resmiyle alakası yok, şahane sohbet keşke daha vakit olsaydı dedirten. Ama 2 saat yanyana durmuşuz tanıyamadım. @Gulendam hanımla tanıştım. İmperial Stout’undan tatma şansına erişenlerdenim. Ne desem bilemedim; sınıfının örnek birası olarak içtim. Tatlılar ona keza; ne yediysem ne içtiysem bunu eşim de tatmalı diyerek kapısını çok çaldım. @MagnusHomebrewing ile tanışamadık. Belki forumdan başka arkadaşlarım da vardı, onlarla da tanışamadık, kimlerin gelip gelmediğini, orada olduğunu bilemedik.
Çaktırmadım ama sabahın erken saatlerinden beri ayakta durmaktan öğlen vakti bel fıtığımın lambası yandı, akşama doğru bel ağrım çok şiddetli bir boyuta ulaştı, neredeyse ayakta duramadım, ertesi gün yani bu sabah erkenden yola tekrar çıkma zorunluluğunun da getirdiği stres ve biraz da ağrıyla karışık ayrıldım.

Şimdi beni kimse yanlış anlamasın. Ama geçen yıl da Brewstival’e katılmış ve geçen yılın biralarını da bol bol tatmış birisi olarak samimiyetle söyliyeyim.
Kısa ve öz tespitim şu arkadaşlar;

Net olarak bu yılın en iyi biraları forumumuzun biralarıydı. Tabii ki dikkat çekici biralar da vardı ama forumdaşların biraları gerçekten çok iyiydi. Belki biraz acımasız olacak ama kendi adıma -1 tane vanilya stout hariç- forumdaşların biralarından daha iyi biralar içmedim. Best of diyorum.:sweat_smile:

12 Beğeni

Sizin adınıza çok sevindim evime yarım saat mesafede olmasına rağmen bazı sebeplerden gelemedim, şimdi daha da üzüldüm gelemediğime…

4 Beğeni

Neden bilmiyorum ama uzun uzun yazamıyorum bir türlü…
Not şeklinde ifade edeyim bu seferlik.

• Katıldığım ilk bira etkinliği.
  • Hem katılımcılar hem ziyaretçiler çok hoş bir kitle meydana getirdiler.
  • Arkadaşlarla buluşmak, özellikle de ilk sefer karşılaşmak çok keyifli.
  • @Gulendam, @alpinist ve @Antinkuntin… Çok kıskandım. Bir dahakine ben de katılmaya çalışacağım.
  • Çok güzel biralar tattım. En güzelleri @gulendam’ın stoutları ve Amarillo femAle IPA’i, @Antinkuntin’in kuru hoplatmasız biraları ve tabii ki @alpinist’in buğdayı idi. Gülendam sayesinde farklı şerbetçiotlarını tatma fırsatı buldum.
  • Diğer stantlarda içtiğim çok güzel biralar da oldu. İsimleri karıştırmaktan endişe ettiğim için tek tek ifade etmiyorum ama çok beğendiğim biralar vardı.
  • @arslanturegun ile çok güzel sohbet ettik ve çok güldük.
  • @Tokio, senin de çok istediğini ve üzüldüğünü biliyorum, keşke seni de görebilseydim.
  • @Piizman, @jimyzet, @MagnusHomebrewing ve @kupanta ile yüz yüze tanışmak çok keyifliydi.
  • Hem @kupanta hem de @jimyzet 20 yıl önceki fotoğrafımı koyduğum için beni tanıyamadıklarını söyleyerek kendimi züpper hissetmemi sağladılar. Teşekkürler. :rage::rage::rage:.
  • Şerbetçiotu torbasını kazanın içine batırmak için torbaya çay kaşığı atabileceğimi öğrendim.
  • Âdeta ayaklarım geri geri gitti, dönüş yolunda. Hani var ya bir şarkı, Kalbim Ege’de Kaldı diye, aynı o hesap.

Böylesine güzel zaman geçirmemi mümkün kılan herkese çok teşekkür ederim. Unuttuklarım olduysa affola.

Az daha atlıyordum, @gulendam’ın Guinness’li çikolata topları efsaneydi, tarif bekliyoruz!

13 Beğeni

Üstad tam tersini söylemek istedim aslında. Profil fotoğrafınız çok küçük olduğundan belli olmuyor ama ben önceki esprili bazı yazdıklarınızın da etkisiyle yanlış anlamışım. Yani genç birisi olduğunuzu tahmin etmedim. Bu sebeple. :sweat_smile:

3 Beğeni