Brewferm Abdij Kiti

Bugün bu birayı içtikten sonra 3 x Abdij kiti + 1,5 kg şeker (27 lt) kurulumu yapmaya karar verdim. Maya tercihiniz ne olurdu? SafBrew BE-256 mı, MJ M31 mi ya da başka bir maya mı?

Ben şöyle kurayım diyorum. Kitin birini 1030 olacak şekilde su ile seyrelteyim. Sonra 1 paket BE-256 ekleyip, 2 gün öyle bırakayım. Bir nevi kova üstünde fazla oksijen, 1030 OG ile starter olsun. Sonra üstüne diğer 2 kiti ve eksik kalan suyu ekleyeyim.

Tavsiyeleriniz, yorumlarınız?

Kendime bi tavsiyem var: Sevgili BoBo, fırsat buldukça iç bundan ve seni bu Belçika dünyasıyla tanıştıran arkadaşını da hep çok sev. :rose:

Bence hiç düşünmeden BE-256. Planlar da iyi görünüyor.

@pegasx, bir şişe rezerve edebilir miyiz hocam? :slight_smile:

1 Beğeni

Ne demek hocam, her zaman :wink:

1 Beğeni

Maya devşirmek de bir seçenek. Hem, westmalle dubbel içmek için de iyi bir bahane.
Aman dostlar, Belçika biralarının çok basit olduğunu, işin kısmen maya, ama aslen mayalama sürecinde hassas kontrolde bittiğini unutmayın. İdeal şöyle bir şey olur Westmalle dubbel için: 19 C mayala, 4 gün içinde 23’e yükselmesine izin ver, orada tut bir hafta, 10C’ye düş orada tut üç hafta.
Hayırlısı.

8 Beğeni

Selamlar,

Bu kiti 15 litrelik cam damacana da kendi mayası ve 500 gr koyu DME ile 9 litre kurmayı düşünüyorum. Ama emin olamadığım için sizler daha önce denediniz mi diye sormak istedim:(
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

Hiç birsey olmaz zaten tavsiye edilen miktarda kuruyorsunuz. Şüphe ettiğiniz konu nedir ?
@mustehcenbiralar

1 Beğeni

Bir an içinden çıkan kit mayasının BE-256 göre yetersiz geleceğini düşündüm sanırım:)

Ay sonuna doğru siparişi verip kurmayı düşünüyorum hatta 15 litrelik damla damacana rahat rahat buzdolabına girdiği için CC bile yapma hayallerim var :))

teşekkür ederim, bol köpüklü günler…

1 Beğeni

Premium olmayan kitlerin mayaları hep sıkınti Be-256 alıp kullanmanız daha doğru bir hamle. Şimdiden afiyet olsun :+1:

2 Beğeni

En az 6 ay bekleyecek biraya özel maya alın derim ben de :slight_smile:

1 Beğeni

Kesinlikle öyle yapacağım :slight_smile:

Ben be256 ile kurdum 8 aylık. keyifle içiyorum. Bu derece mesakatli bir birayı kit mayasiyla kurma bence. Ayrıca ambiorixide mutlaka dene. Belçikalılar her zaman abdij ve ambiorixi över

1 Beğeni

İzmir’de isteyen olursa bilabedelle Ambiorix kit verebilirim. Ben beğenmediğim için kurmadım öylece duruyor

Şimdi o kadar övüldü ki Abdij sanırım iki kit alıp kuracağım :slight_smile: kovalarda (pilsner + irish stout var ) pilsner bu hafta sonu şişelerim ya da iki tane 15 lik cam damacana mı yapsam :slight_smile: kafamda deli sorular . . .
Son olarak cold crush deneme imkanınız oldu mu ?

Bu kiti Cuma günü 2 kit olarak 33 lt kovaya BE-256 maya ile 1.1 kg şeker ile 19 lt kurdum. OG 1072 verdi. @ers’in mesajını dikkate almaya çalışarak 18-19 derecede mayaladım ve 1 gün bu seviyelerde tuttum sonra 22 23 derecelere yükseldi. Cumartesi gününe kadar 23 derecede duracak sonra serin bir ortama alacağım ama 16 derece falan olur gündüzleri en az, şansa havalar ısınıyor. Ay sonuna kadar öyle bekletip şişeleyeceğim. Ağustos - Eylül’e beklemeyi düşünüyorum.

Bu kiti dediğim gibi bir hafta önce 14-10 dereceye aldım. Bugün baktığımda hava kilidi eşitlenmiş ve hiç hareket yoktu. Derecesi 10 olarak duruyor. Acaba bir ölçüm alsam mı? Port 66 Amber ale’i de yanına koymuştum onda FG 1020 de kalmıştı derecesini 20 dereceye getirdim tekrar hareket başlamış onda 24 derece olmuş. Bunda da yüksek FG olmuş olabilir mi ? OG 1072 idi çünkü.

Not: Ölçüm aldım FG 1012, sorun yok ay sonuna kadar serinde tutup ağırlığı biriktirdiğim 33"lük şişelere şişelerim.

Şisede 20 gün hafta sonu bir 33 lük açsam mı yoksa çok erken mi bilemedim.

20 günde de içiliyor ama bekleyin derim. İki aydan sonra tadı oturmaya başlıyor ve çok lezzetli oluyor.

4 Beğeni

Dün 500 gr dekstroz ile 9 litre olarak kurdum, OG 1,070. Maya olarak da buradaki tavsiyeleri dinleyerek BE-256 kullandım. Daha önce bu kiti kuran arkadaşlar,

1. BE-256 maya ile fermentasyonunuz ne kadar sürdü acaba? Zaten az olan hacmi sürekli numune alarak hiç etmek istemiyorum.
  2. 35 cl şişelere 1 adet 750/360 şeker yeterli midir?
  3. 3 ay ve 6 ay dinlendirme arasında belirgin tat farklılıkları gözlemlediniz mi?

Ben kovada 28 gün tutmuşum, tam olarak fermantasyon kaçıncı gün durdu hatırlamıyorum.
Şeket yeterli.
3 ay öncesi gerçekten çok erken. 3 ayda da keyifle içilir ama sonraki halini düşününce yazık oluyor. 6 ay ve sonrasında iyice oturmuş oluyor. Benim 10 aya dayananlar var şuanda, içtiğimse bu hali daha iyi diyorum. Yani ne kadar beklerse o kadar güzelleşiyor gibi.

1 Beğeni