Brewer's Friend & Beersmith & Grainfather Connect & Brewfather ? Hangisini kullanıyorsunuz? Neden?

Ben Brewsmith2 yi de 3 ü de kullanıyorum ama bana her zaman Brewer’sFriend daha kolaymış ve daha kullanışlı imiş gibi geliyor.
Oysa Brewsmith’de elinizdeki malzemeyi yaptığınız reçetde düşerek stok kontrolü de yapabiliyorsunuz, istediğini litreye göre ayar otomatik yapıyor falan ama…Ben hala Brewer’sFriend kullanıyorum…Sizde durum nedir?
Varsa önerileriniz, kullanım ipuçları herkes yararlansın…

1 Beğeni

Aslında BF’nin de stok kontrolü mevcut. MY BREWING sekmesi altında bulunan MY INVENTORY ile stok kontrolü yapılabiliyor.
Ben bu iş için eski usül defter ve hesaplama kolaylığı olsun diye de excel kullanıyorum.

2 Beğeni

Ben üçüncü alternatif olarak open source ve ücretsiz olan brewtarget yükledim, inceleyip bilgi veririm.

2 Beğeni

Brewersfriend güzelde 5 recete olayi kotu. Brewsmith yükleyip bende deneyeceğim

1 Beğeni

Merak ettim reçete hazırlarken ne kullanıyorsunuz?

Beersmith çok çok detaylı ve eski arayüzü fazla tarih öncesi kaldığı için trial kullandığım sürede hiç memnun kalmamıştım. Tarif hazırlamak için brewersfriend su oynamaları için bru’n water kullanıyorum.

1 Beğeni

Bu arada küçük bir düzeltme yapmak lazım, Beersmith.

2 Beğeni

Düzelttim başlığı…

2 Beğeni

Adam gibi adamsın!
Hayranlıkla takip ediyorum.
Ben de.

2 Beğeni

Beersmith’i deneme sürümüyle kullanmıştım ama bana da çok karmaşık ve çok detaylı gelmişti.

Yaklaşık 3 yıldır Brewer’s Friend’i reçete limitinden kurtulmak ve mobile app senkronizasyonu sebebiyle premium kullanıyorum, arayüzü çok sade ve kullanımı çok kolay kesinlikle kullanıcı dostu.

Su oynamalarına son iki partidir başladım ama şu an onun için de Brewer’s Friend’in kendi hesaplayıcısını kullanıyorum.

3 Beğeni

Ben de daha önce belirtiğim gibi Brewer’s Friend kullanıyorum. Bana çok daha basit, kullanımı daha kolay geliyor, belki de el alışkanlığı…
Su için ise ikisini birden kullanıyorum. Daha anlayacak çok şey var su hakkında. Üzerinde bayağı bir oynamak gerekiyor…
Ayrıca ikisinin verdiği hedefler birbirinden oldukça farklı…o yüzden hep brewer’s friend’den gidiyorum.
Şunu da kesin olarak farkettim, her iksinin de verdiği EBC ile ortaya çıkan ürün asla aynı olmuyor. En azından bende hep daha koyu çıktı son ürün. @wildtrak benimle aynı fikirde… o yüzden hesaplamalarda EBC yi hep daha yüksekmiş gibi hesap ediyorum ben…

1 Beğeni

Renk tutmuyor, aynen katılıyorum. Bende de verdiği değerden daha koyu çıkıyor.

Bu arada ben Beersmith 3’ün renk konusunda önceki sürümden daha iyi olduğu görüşündeyim. O alanda ilerleme olmuş sanki.

evet renk konusunda ortaya çıkan ürün hep programın gösterdiğinden daha koyu oluyor bence de :grimacing:

bu arada şunu fark ettim, brewersfriend’de tanımlı maltların renkleri bizim aldıklarımızla tam olarak aynı değil. mesela pale ale maltı için programdaki tanımlı renk değeri 2.3 L. fakat butikbira ve vinomarkette satılan pale ale maltların renk değeri 3.2 L. belki bu gibi sebepten olabilir. daha doğru renk değerine ulaşmak için aldığımız maltlara göre “custom fermentable” yaratıp reçeteyi öyle oluşturmak gerekebilir.

4 Beğeni

Calcaliamo Birra diye bir uygulama kullanıyorum herhangi bir sınırlama yok, genel olarak memnunum

6 Beğeni

İndirdim, ilk izlenim bana çok uygun olduğu… Teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Beersmith 3 yukledim (full) ama programda pale ale malti yok mesela manuel ekleme yapilabiliyor fakat degerleri girmek icin arastirdigimda tam istenilenleri bulamadim

Ben bulamadım bunu,yazılışı tam olarak böyle mi, @magunay

Calcoliamo Birra tam olarak böyle @Durul
Program da fena değil, iş görür sanki. Bende kurdum , teşekkürler tavsiye için.

3 Beğeni

Alla alla… ben vardı diye hatırlıyorum.
Yoksa, sağ üst tarafta Add-on’s diye bir düğme var Halit.
O menüye girdiğin zaman malzemelere çeşitli eklemeler indirebiliyorsun. İndirme menüsüne girince Weyermann maltları göreceksin. Onu indirip kurarsan, diğer maltlarla birlikte pale ale maltı da eklenmiş olur.
.
.