BosPA - Bostanlı Pale Ale

BJCP ile aram bozulduğu için “la siz ne bilirsiniz birayı” deyip dükalığa ait bir stil yapayım dedim. Du bakali yine ne haltlar karıştırdım :stuck_out_tongue:

6 Likes

Aa bir sonraki biramda ben de yulaf ezmesi kullanmayı planladım, kıvam ve tat ile ilgili nasıl bir etkisi olduğunu buraya yazarsaız sevinirim. Anason biraz ters geldi bana birada, entersan olur ama bana rakıyı hatırlatacağına eminim. İçki kültürümüzde rakı olduğu için garip hissedilebilir içerken.

1 Like

Anason değil, meyankökü kullandım.
Yulaf ezmesi esasen en çok stout ve porter stillerine yakışıyor ama ben çoğu birama ekliyorum. Gövdeye ve köpüğe katkısı oluyor.

a pardon ben liqourice’i anason diye hatırlamışım. meyankötü hakkında hiçbir fikrim yok kola dışında nasıl olur, kolaya kattığı tat ne oranda onu bile kesitremiyorum, daha önce denediniz mi?

Stout için almıştım. Artanı buna da kullandım. Stoutta tat güzel oldu.

1 Like

ben yulaf ezmesini hem Stout hem de IPA için aldım. henüz ikisini de yapmadım ama ilk mnce IPA yapacağım. önceliği stout’a vermek istiyorudm ama yazın gitmeyebilir diye düşündüm baharda yapacağım.

Yulaf gövdeyi arttıran, kadifemsi dokunuş veren bir ek madde ancak içerisindeki özellikle yağ miktarı yüzünden köpüğe olumsuz etkisi var.
yulaf kullanmanın sayısız katkısı var, köpüğe katkı için ise buğday kullanabilirsiniz…

2 Likes

6 gün önce şişelendi.
Tadı nasıl bilemiyorum, diş tedavisi nedeniyle alkol yasak :stuck_out_tongue:
Cuma günü hekimimle pazarlık masasına oturacağım. En azından fotoğrafladığımı içmeme izin versin :smiley:

3 Likes

Meyankökünü nasıl kullanmıştın @arslanturegun? Kovada stout var, zaten çorbaya dönecek yakında, oldu olacak meyankökü de ekleyeyim. :slight_smile:

1 Like

Okuduğumu uygulayıp kaynamanın son 15 dakikası attım. Bunu henüz tadamadım ama önceki stout bence gayet leziz olmuştu. Benim kullandığım bildiğin odun olanından.
Ancak, okuduğum kadarıyla bir de resimdeki gibisi var ki ondan 4-5 santimetreden fazlası çok yoğun ve içilemez bir aroma veriyormuş. Büyük ihtimalle de doğrudur. İtalya’dayken 10-15 santimetrelik bir çubukla epey bir oyalanırdım.

Bi dakka bi dakka… Bendeki böyle bir şey değil ama.
Bendekini @menegin göndermişti.
Belki o söyler nasıl kullanılabileceğini.
Ben hafta sonu tavada bi çevirip kahveyle “glaze” edeceğim kuru erik ve incire eklerim bir şekilde düşünmüştüm ama şimdi kafam karıştı…

1 Like

Bizim buralarda aktarlarda satılan ve şerbeti yapılan meyan kökü gayet böyle birşey :slight_smile: ben biraya katarken sıcak suda bekletip kovaya ekliyorum, kaynatırsanız nasıl olur bilemedim. ipa ya eklemiştim ve onu bile oldukça tatlandırdı, acı sevenler kullanmamalı ama zaten bunu @magunay stout ve porterlarda acılığı almak için kullanıldığını yazmıştı. bilgim bu kadar üstadım.
indir

1 Like

Çok teşekkürler.
@ers bi tüfek bulup peşime düşecek, belli oldu.

1 Like

O rende gibi olanı daha yoğun olabilir. Sanki benim kullandığım odunun iç kısımları gibi duruyor.