Bohemian Kveik - Kveik mayasiyla pils denemesi

Merhabalar, kisi planladigim pilsneri yapamadim dolap olmadigi icin de mevsimi gecti degisik bisey denemeye karar verdim. Kveik mayasi 40 derecelere kadar saglikli calisabilen bi maya ve normal sicakliklarda yeterli miktarda eklendiginde cok temiz calistigini okumustum o yuzden elimde varken icimde kalan pilsi yapayim dedim.

Klasik bohemian pilsner tarifi, voss kveik mayasi, 18-20 derece arasinda fermantasyon. Bugun veya yarin kaynayacak sonucu cok merak ediyorum.

12 Likes

Bira kaynıyo şu an ama preboili 1.050 çıktı, 1.5 saat de kaynayacağını düşününce imperiala kayıyo gibi biraz :sweat_smile:

1 Like

Maya sindirimi nasıl? Yüksek mi

Oyle biliyorum ama 70 derecede mayseledim biraz yuksek bitmesini istiyorum

1.060la 21 litre aldim kovaya, maya stir platede donuyo yarin eklerim buyuk ihtimalle ama cogalmaya baslamis 1-2 saatte. Asagisi da 16 dereceymis aslinda elimde maya olsa layikiyla bi pilsner de yapabilirmisim. Bu kadar saaza son urunu cok merak ediyorum

4 Likes

Burayı not defterine çevirdim ama ben hayatımda böyle çökelen maya görmedim plateden indirdiğim anda hepsi dibindeydi zor böldüm. 18 derecede ekledim mayanın en alt sıcaklığı denebilir sonuçları çok merak ediyorum. Fotoğrafı dolaba koyduğum anda çektim.

10 Likes

Deneyimlerinden faydalanıyoruz daha ne olsun :slight_smile:

1 Like

Sevgili günlük, önerilen en düşük sıcaklığı 22-23 derece olan mayanın yavaş yavaş 16 dereceye düşmesine izin verince 1.040a kadar düşmüş sadece. Üst kata çıkardım sıcak su torbası koydum bakalım hayırlısı

4 Likes

Kveik mayasi nerden bulabiliriz?

Turkiyede yok malesef. 1 sene bekledikten sonra bana da bi arkadasim getirdi amerikadan

1 Like

Tuh guzel olan hicbisey yok burda. Teşekkür ederim.

Aslinda cogu sey var son yillarda cesitlilik cok fazla artti hem kit olarak hem ham madde olarak. Sivi maya turkiye sartlarinda cok cok zor.

Sivi maya ney kveik mi?

son durumu merak ettim, tadını ufakta olsa denediniz mi acaba

Bagladim ficiya iciyorum bayadir, yeni yeni oturuyo tadi ama rengi enteseran bi sekilde koyu. Sapsari bi bira beklerken baya turuncumsu bi sonuc aldim acaba carapils yazan paketin uzerinde caramunich3 mu vardi diye dusunmedim degil ama ilk basta aldigim caramunich3 den geldigini sandigim tatlar dengeleniyo buyuk ihtimalle mayanin esterleri bunlar.

1.016 gibi bir fgyle almistim ficiya yuksek mayseledigim icin, ordan kalan bi tatlilik var hos bi bira olmus ama bildigim herhangi bi tarza sokamiyorum kendisini

3 Likes

Paylaştığın deneyimler icin teşekkürler @mertkosova